Od Carnalla do... dokąd?

Niedawno wymieniłam z pewną osobą kilka zdań na temat restauracji "Carnall" przy ulicy Szymały. Cieszyło mnie, że właściciel niewielkiego budyneczku nadał lokalowi nazwę od nazwiska Rudolfa Carnalla, a także to, iż budynek odrestaurowano, nadając mu zbliżony do pierwotnego wygląd. 
Pobliska ulica Teofila Królika miała wcześniej za swego patrona właśnie naszego górmistrza, którego nazwisko pojawiło się ponownie w roku (jeszcze) bieżącym, po chyba 70-letniej przerwie, w nazwie innej, nowej ulicy. Jak się to stało, że tarnogórzanie 
jakby na dziesiatki lat zapomnieli o, nie zawaham się powiedzieć, autorze drugiego boomu przemysłowego Wolnego Miasta Górniczego, nie będę dociekać ale ubolewam. Nie podejrzewam jednak, aby podejmowano próby wymazania wielkich dokonań tej i innych osób z przełomu XVIII i XIX wieku. 

Do rzeczy. Krótko po wspomnianej wyżej radosnej rozmowie przyjeżdżając obok rzeczonego "domku Carnalla", zauważyłam brak tablicy z dotychczasową nazwą lokalu, zaś na rogu budynku widać reklamę z inną nazwą. Brzmi tak egzotycznie, że nawet mi się podoba, mimo że obca na starówce "srebrnego miasta" (według informacji dla turystów). Przenosiła mnie przez kilka godzin z przestrzeni miejskiej w przestrzeń otwartą raz to płaską, raz wyżynną, kawową. Taka moda na przemalowywanie się, ubodabnianie, make-up zagraniczny. Podobnej zadziwiającej teleportacji doświadczyłam
wcześniej w naszym parku wodnym, wśród ślicznych, przekolorowych masakrycznie plastikowych papużek i jaszczurek. Tylko się cieszyć! Cieszyć się? 

Mam nadzieję, że nie stracimy kolejnego charakterystycznego miejsce, brzmienia, detalu odróżniającego nasze miasto od innych na mapie Polski i Europy. Tej pozytywnej indywidualizacji, odzyskania utraconych, niepowtarzalnych walorów i wyróżnienia (się) Tarnowskich Gór, na przyszły rok życzę mieszkańcom, a także panu posłowi Tomaszowi Głogowskiemu, z okazji jego jutrzejszych urodzin.

 http://entenring.akcja.pl/grundler.html  
http://www.tg.net.pl/indianer/==historia_14.htm
http://www.montes.pl/Montes_1/montes_nr_01_16.htm