Punkty styczne

Jednym z celów mojej krótkiej podróży na wschód Polski było odnalezienie związków miejscowości, przez które przejeżdżałam z Tarnowskimi Górami. Dąbrowa Tarnowska ma przymiotnik w nazwie wspólny z przymiotnikiem naszego miasta – to raz. Ma również w swej przeszłości obecność społeczności żydowskiej na jej terenie, podobnie jak to było u nas – to dwa. Wybudowano tu jak i u nas synagogę; to wspaniała, kilkupiętrowa budowla przy głównej ulicy – trzy ale z pewną, znaczącą różnicą..Tarnogórska bowiem  została wysadzona w powietrze w dniu wejścia do miasta wojsk hitlerowskich w 1939 roku. To nie wszystkie punkty styczne obu miejscowości, są i inne.

       
        Zdjęcie

Od dnia 01 czerwca br. odrestaurowaną przez władze samorządowe synagogę w Dąbrowie Tarnowskiej odwiedziło już 6 tysięcy osób i zainteresowanie nią nie słabnie. Na miejscu naszej stoi od kilku lat pamiątkowy obelisk, ulokowany tam z inicjatywy Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki. 

       

Zdjęcie - Gmina Dąbrowa Tarnowska pozyskała niemałe miliony na odbudowę budowli oraz zorganizowanie ośrodka kultury w mieście.