Informacje kościelne, muzyczne, miejskie.

Zdawać relację, zapowiadać, informować.

Poprzedni proboszcz tarnogórskiej parafii ewangelicko-augsburskiej Szymon Czembor przejął pod swą duszpasterską opieką parafię w Szczytnie. Żegnaliśmy go z żalem, gdyż uczynił kościół otwartym. Otwierał bowiem jego drzwi nie tylko raz w tygodniu na nabożeństwo, dla swoich parafian, ale i dla mieszkańców, ich gości, przyjeżdżających do TG na zakupy lub w interesach oraz dla turystów. Latem we wtorki i piątki oprowadzał chętnych po kościele, dyskutował o religii i historii. I nie tylko, bo podjął współpracę z urzędem miasta, wprowadziwszy do świątyni wykonawców i słuchaczy corocznych koncertów muzyki organowej i kameralnej. Brał udział w "Gwarkach", "Muzealnej Nocy Świętojańskiej, działalności Uniwersytetu III Wieku itd.

       

    Zdjęcie - wprawdzie nie jestem zagorzałą zwolenniczką zawieszania banerów na zabytkach ale skoro muzeum ma swój na "Sedlaczku", to... O koncertach tarnogórskich wiedzą również w Bytomiu, o tutaj, na stronie internetowej bytomskich luteran jest informacja:  http://www.bytom.luteranie.pl/pl/aktu.htm

Następcą Szymona Czembora jest pastor Sebastian Mendrok z sąsiedniego Bytomia. Dość powiedzieć, że Tarnowskim Górom szczęście dopisało, gdyż nowy proboszcz kontynuuje rozpoczętą przez poprzednika działalność a nawet wzmacnia ją pozytywnie. Właśnie odbył się ostatni z tegorocznego cyklu koncertów muzyki organowej, które gromadziły w kościele co tydzień wielu jej amatorów, koneserów, słuchaczy. Ławki nie pozostawały ani jednego tygodnia puste a przybyli nie rozczarowali się ani razu wysłuchując trudnej przecież, aczkolwiek interesującej muzyki wykonywanej na organach i innych niecodziennych instrumentach. 

       

Zdjęcie - Baner wiszący we wnętrzu kościoła - 500 lat reformacji luterańskiej. W Bieczu i Gorlicach, które odwiedziłam tego lata, obchodzi się tego roku rocznicę 500 lecia urodzin biskupa Marcina Kromera. To wydarzenia starsze od nadania Tarnowskim Górom "metryki urodzenia" czyli herbu miejskiego (450 lat).