Czwartek w Tarnowskich Górach - pracowity i bezrobotny

Oj, dzieje się, dzieje co niemiara w naszym mieście! Odbieram newslettery, zaproszenia, informacje. I tak przykładowo: TCK - rocznice 15-lecia i 10-lecia, Makaty, Olbrzym itd. SMZT - wykład o średniowiecznym Śląsku. "Kałamarz" - wernisaż Jerzego Schlegera. W jednym czwartku, w jednym tygodniu (w "Kopule" koncert charytatywny), w jednym miesiącu... Pracowite dni!

        

Zdjęcie - to drobna próbka prac pana Schlegera. Doniczki zostały ozdobione motywami tarnogórskimi. Czy znajdą sie chętni, mieszkancy TG, którzy zechcą umieścić takie i inne przedmioty wykonane z gliny przez tarnogórskiego artystę  w swoich ogrodach?

Po krótkim spacerku przez okoliczne blogi, według wskazówek pani Bogusi Rostkowskiej, zatrzymałam się w Pszczynie. Na urzędowej stronie gminy i powiatu, których lektura przeciągneła się w czasie i wywołała refleksje. I nieopanowane westchnienia. Kilkakrotnie w przeszłości przebywałam/odwiedziłam/zwiedzałam tamte t tyskie okolice, wymieniłam kilka listów z tamtejszymi urzędnikami i to wystarczyło, żeby wywołać u mnie sympatię dla pszczynian i tego regionu. I powiązać Pszczynę z TG Mówi się sporo w naszym mieście o bezrobociu; mówi się pozytywnie, bo jest mniejsze (11,3%) niż średnia w Polsce (12,4%). Brawo! Cieszmy się!.I tylko niewiele większe w TG niż w województwie śląskim (10,4%). Cieszmy się! Brawo! Sąsiedni Bytom porównawczo - 19,5% aktywnych zawodowo pozostawało bez zatrudnienia wg. danych na koniec września br. Jesteśmy lepsi od innych w działaniach na rzecz zmniejszenia liczby bezrobotnych - tak twierdzą lokalne instytucje, władze i media. 
I jeszcze jedna liczba, dotycząca powiatu pszczyńskiego: stopa bezrobocia wynosi tam 6,5%. To mało czy dużo? I dlaczego?
      Bez odbioru.

       

Zdjęcie sprzed dwóch lat. 2010 r., Pszczyna w październiku, październik w Pszczynie. 2012 r, bezrobocie w Pszczynie - 6,5%, bezrobocie w TG - 11,3%.