Co wiemy o meningokokach?

Okres jesienno-zimowy oraz wczesna wiosna to sezon infekcji wirusowych, które ułatwiają zakażenia bakteriami Neisseria meningitidis; najbardziej narażone na nie są niemowlęta do drugiego roku życia oraz młodzież i młodzi dorośli między 15 a 25 rokiem życia.

Jak powiada profesor dr hab. Leszek Szenborn z Wrocławia,  choroba meningokokowa jest dość rzadka a charakteryzuje się piorunującym przebiegiem oraz najwyższą spośród chorób inwazyjnych śmiertelnością. Początkowe objawy są mylące i mogą przypominać grypę, to m.in. gorączka, bóle mięśni i stawów, pogorszone samopoczucie, problemy pokarmowe. U niemowląt mogą mieć inny przebieg - bez gorączki ale z krzykiem o wysokim tonie, niepokojem ruchowym, brakiem apetytu lub drgawkami. Prawie 70% rodziców najmłodszych dzieci nie wie o objawach choroby meningokokowej, chociaż niemowlęta stanowią grupę najwyższego ryzyka.

W niektórych krajach europejskich szczepienia przeciw zakażeniom meningokokami są obowiązkowe i objęte są narodowymi programami szczepień. W Polsce nie ma takiego obowiązku ale rodzice mogą szczepienie przeprowadzić dobrowolnie.