Plan na dzień. Strategia na lata.


„Będą na niej prezentowane m.in. polskie i zagraniczne mundury wojska i policji (w tym mundur żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, mundur milicjanta z okresu PRL, mundury amerykańskie), hełmy, bagnety oraz pamiątki z powstań śląskich i z II wojny światowej.”

To fragment zapowiedzi nowej wystawy w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle, która zostanie otwarta właśnie dzisiaj o 17:00.  Dodatkiem a właściwie uatrakcyjnieniem wernisażu  będzie prezentacja broni szlachty polskiej wraz z pokazem fechtunku w wykonaniu jednej z grup rekonstrukcyjnych.
Wybieram się!

Zaś niedługo, w samo południe, rozpocznie się pierwsze z panelu spotkań zorganizowanych przez Urząd Miasta a dotyczącego opracowania ważnego dokumentu o wieloletnim zasięgu , bo do 2022 r. , a mianowicie Strategii Rozwoju Miasta.

Spotkanie 1 - Miasto przyjazne turystom
Spotkanie 2 – Miasto przyjazne biznesowi
Spotkanie 3 – miasto przyjazne mieszkańcom.

Podobne jak tarnogórski planistyczne dokumenty tworzone są przez miejscowości w celu określenie najważniejszych kierunków rozwoju w konkretnych obszarach i określa niezbędne zasoby, mechanizmy, narzędzia, procesy, co zmierza do uzyskania oczekiwanego rezultatu. Jakiego rezultatu po przygotowaniu dokumentu oraz w wyniku jego realizacji oczekuje nasze miasto? Samorząd lokalny? Tutejsi mieszkańcy?

           

Zdjęcie z nieodległej przeszłości - w tamtym czasie kierunki rozwoju próbowały się  "ukierunkować" jak kierunki ruchu ulicznego w centrum miasta.
           

Zdjęcie również z niedawnych czasów lecz wykonane nieco poza centrum (okolice zabytkowej kopalni, tereny pogórnicze). Jak widać antagonizmy, przeciwności, sprzeczności nie giną nawet w gęstej mgle spowijającej tajemnicą prawdę.