Cel wyborczy 1. Co z symbiozą samochodów i mieszkańców?

W swoim programie napisałam również, że
dążę do odblokowania miasta, które stało się „zakładnikiem” samochodów
przez modyfikację organizacji ruchu i wyznaczenie miejsc parkingowych.

Absolutnie nie zamierzam osobiście dyrygować ruchem ulicznym ani opracowywać zmian. Od tego są fachowcy i o ile mi wiadomo takie plany już są, a tylko brak jest porozumienia między urzędami, które zarządzają ulicami czyli między gminą a powiatem.

Nie bardzo podobają mi się pomysły „stref parkingowych”, bo to przypomina sprzedawanie po kilka razy Kolumny Zygmunta mieszkańcom, którzy za nią już raz zapłacili ze swych podatków.

Bliższy mi byłby pomysł ruchu jednokierunkowego w śródmieściu, ale mam jednak co do tego wątpliwości i na dodatek wielu mieszkańców też nie jest za takim rozwiązaniem.

Łatwiej jest jednak tak zorganizować miejsca parkingowe wzdłuż jezdni (najlepiej tych już jednokierunkowych), aby auta parkowały ukosem a nie wzdłuż krawężnika. Zawsze kilka pojazdów więcej może się zmieścić w takim układzie. Koszt jest niepomiernie mniejszy od wybudowania podziemnego czy wielopoziomowego parkingu - to koszt farby  i robocizny (biorę pod uwagę coroczne poprawki).

Gdybym zaproponowała wyłączenie z ruchu samochodowego niektórych choćby ulic, obawiałabym się wyjść na miasto. To, co udało się w Warszawie czy Krakowie, u nas nigdy się nie uda, bo potrzebne są parkingi na obrzeżach strefy wyłączonej z ruchu pojazdów a do zorganizowania ich jakoś nasze urzędy się nie kwapiły do tej pory. Tak mówią mi ci, którzy się na tym znają lepiej ode mnie i wskazują na brak terenów pod takie obszary. Inni jednak wskazują na tereny pomiędzy torami kolejowymi a ulicą Bytomską. Jeszcze inni na tereny PKP, z których korzysta dziś... trawa.

Co ja mogę więc zrobić w tej sprawie? Mogę dowiedzieć się, jak długo jeszcze w planach PKP ta trawa ma tam rosnąć i wówczas poprę każdy rozsądny pomysł, który się pojawi. W tym i ten na samochody „zimujące” na ulicach do wiosny i często uniemożliwiające ich odśnieżanie.Przypominam, że można się ze mną kontaktować w sprawach wyborów samorządowych przez moją stronę internetową www.alicjakosibalesiak.pl lub e-mail: akl@alicjakosibalesiak.pl albo telefon kom. 601 538 661