Weekendowy zimowy spacer

W lutym 1630 roku, a więc przed 385 laty, powstała pierwsza w Tarnowskich Górach parafia katolicka. Kościołem farnym ustanowiono kościół p.w. św. św. Apostołów  Piotra i Pawła, do parafii należał też kościółek św. Anny. Obie świątynie w tamtym czasie przeszły  na rzecz katolików z rąk protestantów.

Łagodna zima sprzyja spędzaniu wolnego czasu w rodzinnym gronie na wolnym powietrzu, zachęcam więc do odwiedzenia obu budowli, obejrzenia z zewnątrz a także ich otoczenia, które mocno zmieniło się od czasu ich wzniesienia. Dobrze jest też spróbować wejść do wnętrza, poczuć klimat wieków, choć niestety kościoły są zamknięte dla odwiedzających poza religijnymi uroczystościami.

     
zdjęcie
Czy taki spacer zachęci odwiedzających do sięgnięcia  do historii takich miejsc? Mam nadzieję, bo poznawanie dziejów miasta mocniej wiąże je z mieszkańcami, tymi urodzonymi w nim i tymi przybyłymi a także zapewne zainteresuje gości. Wiedza ta być może wywoła u jednych i drugich szacunek dla dziedzictwa, które warto i trzeba zachować. Nie przechodźmy więc obojętnie wobec takich i innych ważnych miejsc. 
     

Zdjęcie