Niejeden ratusz niejedną ma postać.

Mikołowski ratusz podobny jest do zamku obronnego, z jakby basztą, wieżą, robi wrażenie raczej surowego, niedostępnego. Pochodzi z 1874 roku czyli jest starszy od tarnogórskiego o ponad dwadzieścia lat. Ale nie jest pierwszym i jedynym ratuszem w Mikołowie, tak jak nie jest i ten w naszym mieście; w obu miastach siedzib władzy lokalnej w przeszłości było kilka.

  

Zdjęcie – Ratusz na rynku w Mikołowie.

  
Zdjęcie- Tarnogórski ratusz został jak i ten w Jaworze zaprojektowany przez Hermana Gutha. Są bardzo do siebie podobne a ten z Jawora starszy o rok od naszego. Posiada świetne, stare witraże, których możemy pozazdrościć, jak i zadbaną, dobrze konserwowaną, oryginalną stolarkę okienną. Wieża tamtejszego ma „życiorys” jeszcze starszy – średniowieczny.

W jaki sposób zrewitalizowano mikołowski rynek, łatwo może naocznie przekonać się każdy, kto odwiedzi to nieodległe śląskie miasto. Zaś jak wyglądał w minionych wiekach rynek tarnogórski, dowiedzą się ci, którzy uczestniczyć będą za nieco ponad dwa tygodnie w spacerze pn „Odkrywamy na nowo tarnogórski rynek”.