Trzej Królowie. Król Jan III

Byli i wyjechali. Królowie trzej. Albo czterej. A może było ich pięciu? Mędrcy, monarchowie, magowie... Któż to wie na pewno, kim byli i czy w ogóle istnieli, skoro legenda o królach przy żłobku Jezusa powstała chyba dopiero w III wieku n.e.
Ale, ale... Do rzeczy. 

Co łączy Stary Sącz z Tarnowskimi Górami? Na przykład osoba króla. Tak, króla Jana III Sobieskiego, który przejeżdżał przez to miasto w 1683 roku. I podobno przebywał tam, jak u nas, wraz z małżonką swą, Marysieńką. Tyle, że nie było to w sierpniu a w grudniu i nie w drodze na Wiedeń, jak w przypadku Śląska, ale już podczas powrotu do Warszawy. Pokłonił się tutaj król polski szczątkom księżnej Kingi, fundatorki klasztoru klarysek.

    

Zdjęcie. Przy rynku, w jednej z kamieniczek, na piętrze i jeszcze nieco wyżej,mieści się restauracja „Marysieńka”, z tarasu której roztacza się widok na urokliwą zabudowę placu.
    

Zdjęcie. Jakże różnią się rynki obu miast od siebie – tam otwartą przestrzeń otaczają budynki najczęściej najwyżej dwukondygnacyjne, tarnogórska zaś zabudowa wszystkich czterech pierzei rynku … jaka jest, każdy wie.      

A ze Starego Sącza już niedaleko do innej miejscowości podobnej do naszego miasta przez ... cdn.