Po Śląsku - tu i tam

Przetaczam się po Śląsku od północy na południe, od zachodu na wschód zahaczając o Małopolskę i Galicję. Przywożę zdjęcia (a jakże), drobne pamiątki, foldery, czasem przewodniki, no i wspomnienia oraz (nie mogłoby ich zabraknąć) - przemyślenia czyli wnioski. Czasem "częstuję" napotykanych znajomych lub nieznanych rozmówców tym, co wyżej napisałam. Gdy mam przy sobie aparat fotograficzny lub komóreczkę a w niej foteczki, to wiele mówić nie trzeba: prezentacja fotek i wnioski, komentarzyki same nasuwają się In-ter-lo-ku-to-ro-wi. Przykładowo fotka a na niej kontraścik jak ten:

   

Zdjęcie - Szczekociny – w województwie śląskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Nad rzeką Pilicą w Niecce Nidziańskiej. Wielki pałac upadający i nowo wybudowany "pałacyk". Założenie parkowo-pałacowe rodu Dembińskich herbu Rawicz.

Może być i takicósiczek. Bez słów, opisów a temat przyswaja się sam, prawda?
    

Zdjęcie - wnętrze chałupy robotniczej z końca XIX wieku postawionej w ówczesnych Katowicach. Teraz do obejrzenia w skansenie etnograficznym w Chorzowie. Nie pałac to a jakże ciepły i przyjazny.