Beskidy tu i tam: na Śląsku i w Małopolsce.


Pomieszanie z poplątaniem w Małopolsce. Nie można być tam pewnym stosownej do charakteru świąt pogody. A przecież Beskidy to także śląskie góry, więc porządek powinien być w całokształcie!

Spontanicznie w sezonie zimowym jesienne mgły opadają na kurortowy deptak, którym, nostalgicznie ciągną się do pijalni wód kuracjusze - Boże Narodzenie w Krynicy Zdrój bez śnieżnych i mroźnych akcentów przyrodniczych, za to z ograniczoną widocznością i chmurami przykrywającymi w całości niebo nad wzniesieniami i dolinami.
 

Zdjęcie - Boże Narodzenie 2015 w "zimowej" Krynicy-Zdroju.

Wielkanoc w Szczawnicy - na zimowo, z niespodziewanie i omyłkowo sypiącym się z wiosennego nieba śniegiem. W koszyczkach ze święconką w Wielką Sobotę wierni wnosili do kościoła płatki białego puszku, który szybko zmieniał się w błyszczące kropelki a po chwili zostawiał mokre plamki na białych serwetkach.
 
 
Zdjęcie - Wielkanoc w "wiosennej" Szczawnicy. Kwiecień 2015.

 Jedno jest pewne: Józefowi Dietlowi wdzięczni Małopolanie oddają do dzisiaj cześć, doceniwszy jego zasługi dla tamtejszych uzdrowisk. Zarówno w jednym jak i drugim kurorcie ślady tego XIX-wiecznego twórcy balneologii i inicjatora utworzenia tych i innych ośrodków sanatoryjnych są trwałe i widoczne.