O rzut beretem...

Aktualności miejscowe i z sąsiedztwa.

Tu, na miejscu, w naszym mieście obserwuję, jak zapewne wielu mieszkańców, kibicuję jak i inni, podziwiam starania Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO terenów, obiektów, miejsc, o istnieniu których niejeden dowiaduje się dopiero właśnie dzięki tym staraniom. A ich wartości kulturowej i niektórzy jeszcze nie doceniają a docenili założyciele Stowarzyszenia i jak to czynią obecni jego członkowie.

A skoro o dziedzictwie zaczęłam, to i kontynuuję ale z nieco innej perspektywy - sąsiada. I tak, moje krótkie wypady  do mniejszych i większych miejscowości powiatu, województwa śląskiego i nieco dalej – na Dolny Śląsk,  wchodzą mi w nawyk – praktykuję je od dwóch lat częściej niż kiedykolwiek przedtem i póki co nie zaprzestanę. I zachęcam innych do poznawania okolic wokół Tarnowskich Gór.

Za miedzą. O rzut beretem. Za płotem. W sąsiedztwie.10 kilometrów, 15, 20 albo 30 kilometrów od Tarnowskich Gór wybieram cele, czasem spontanicznie, na godzinę wręcz przed wyjazdem a inne planuję na kilka, kilkanaście dni lub tygodni wcześniej.

 I tak ostatnie 3 pod hasłem „Muzea”.
    

Zdjęcie 1 – 27 stycznia, Bytom Muzeum Górnośląskie. Wernisaż wystawy:  „Obozy jenieckie Teschen w latach II wojny światowej”. To czesko-polski projekt z wykorzystaniem archiwaliów oraz autentycznych przedmiotów-pamiątek pochodzących  z obozów jenieckich Lamsdorf i Teschen, komand pracy i innych miejsc na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim.

    

 Zdjęcie 2 – 31 stycznia, Gliwice, otwarcie Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w odrestaurowanym żydowskim domu przedpogrzebowym. Miejsce zapowiadane jako: „przestrzeń dialogu międzykulturowego, debat na temat tolerancji i koegzystencji różnych religii, kultur i narodów” z trudnością mieściło przybyłych – mieszkańców Gliwic, przyjezdnych oraz ekipy telewizyjne i prasowe.

    

 Zdjęcie 3 – 06 lutego, Gliwice, pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie pod nazwą „ Wiek pary. Maszyny, które zmieniły świat”, której wernisaż miał miejsce dzień wcześniej. Znalazły się wśród eksponatów i te, które na stałe zgromadzone są w tarnogórskim muzeum a jednym z dwójki kuratorów, którzy wystawę przygotowali, był pan Przemysław Rubacha naszego Muzeum.

Bez zdjęcia  – 12 lutego br., Tarnowskie Góry, Rynek 1 – otwarcie wystawy  "Chwile w obiektywie uchwycone – fotografie Antona Kubika". Nie zastanawiać się! Kierunek Muzeum – naprzód!