Tu, na miejscu, w naszym mieście obserwuję, jak zapewne wielu mieszkańców, kibicuję jak i inni, podziwiam starania Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO terenów, obiektów, miejsc, o istnieniu których niejeden dowiaduje się dopiero właśnie dzięki tym staraniom. A ich wartości kulturowej i niektórzy jeszcze nie doceniają a docenili założyciele Stowarzyszenia i jak to czynią obecni jego członkowie.
A skoro o dziedzictwie zaczęłam, to i kontynuuję ale z nieco innej perspektywy - sąsiada. I tak, moje krótkie wypady do mniejszych i większych miejscowości powiatu, województwa śląskiego i nieco dalej – na Dolny Śląsk, wchodzą mi w nawyk – praktykuję je od dwóch lat częściej niż kiedykolwiek przedtem i póki co nie zaprzestanę. I zachęcam innych do poznawania okolic wokół Tarnowskich Gór.
Za miedzą. O rzut beretem. Za płotem. W sąsiedztwie.10 kilometrów, 15, 20 albo 30 kilometrów od Tarnowskich Gór wybieram cele, czasem spontanicznie, na godzinę wręcz przed wyjazdem a inne planuję na kilka, kilkanaście dni lub tygodni wcześniej.
I tak ostatnie 3 pod
hasłem „Muzea”.
Zdjęcie 1 – 27 stycznia, Bytom Muzeum Górnośląskie. Wernisaż
wystawy: „Obozy jenieckie Teschen w
latach II wojny światowej”. To czesko-polski projekt z wykorzystaniem
archiwaliów oraz autentycznych przedmiotów-pamiątek pochodzących z obozów jenieckich Lamsdorf i Teschen,
komand pracy i innych miejsc na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim.
Zdjęcie 2 – 31 stycznia, Gliwice, otwarcie Domu Pamięci Żydów
Górnośląskich w odrestaurowanym żydowskim domu przedpogrzebowym. Miejsce
zapowiadane jako: „przestrzeń dialogu międzykulturowego, debat na temat tolerancji i koegzystencji różnych religii, kultur i narodów”
z trudnością mieściło przybyłych – mieszkańców Gliwic, przyjezdnych oraz ekipy
telewizyjne i prasowe.
Zdjęcie 3 – 06 lutego, Gliwice, pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie pod nazwą „ Wiek pary. Maszyny, które zmieniły świat”, której wernisaż miał miejsce dzień wcześniej. Znalazły się wśród eksponatów i te, które na stałe zgromadzone są w tarnogórskim muzeum a jednym z dwójki kuratorów, którzy wystawę przygotowali, był pan Przemysław Rubacha naszego Muzeum.
Bez zdjęcia – 12 lutego br.,
Tarnowskie Góry, Rynek 1 – otwarcie wystawy "Chwile w obiektywie
uchwycone – fotografie Antona Kubika". Nie zastanawiać się! Kierunek
Muzeum – naprzód!