Po premierze; przed pokazem

W dniu polskiego święta narodowego, 11 listopada bieżącego roku, odbyła sie premiera filmu, który został zrealizowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Uczestniczyłam w premierze na zaproszenie zespołu realizacyjnego. Pojechałam a w ślad za mną Aleksandra Jelonek - Ślązaczka, działaczka społeczna, kobieta aktywna. Czyli bardzo podobna do Józefy Bramowskiej, której film dotyczył.
Jutro zaś odbedzie się projekcja tegoż filmu w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim; to kolejna po tych w Miasteczku Sląskim, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach a przed nastepnymi planowanymi.
Gratuluję zespołowi realizujacemu założęnie! I dołączam gorące podziękowania za podjecie tym filmem tematyki kobiet w naszym regionie. Oglądajce film, przemyślcie i ... zapamietajcie. I... naśladujcie główną postać Ślązaczki-Polki, wieśniaczki - senatorki. Kobiety aktywnej, niewiasty stond, naszyj baby.
PS. W tegorocznym pochodzie gwarkowskim po raz pierwszy udział wzięła pani Liliana Rozińska z Miasteczka Sląskiego, która odtwarzała postac Józefy Bramowskiej. Dziękujęmy, Pani Lilko!

Sylwetka Józefy Bramowskiej