Zostań w domu! Taka sytuacja epidemiczna

WSTĘP
Nie wychodźcie z domów bez obligatoryjnego wyposażenia ochrony osobistej tj. bez maseczki ochronnej i rękawiczek. Jego brak grozić może nieprzewidywalnymi lub przewidywalnymi (jak mandat czy grzywna) skutkami. Dodatkowy i o wiele mniej drastyczny skutek to zawirowanie towarzyskie.

ROZWINIĘCIE
Taka sytuacja zaistniała dzisiaj, jak niżej opisałam. Idę sobie, idę w kierunku sklepu, sklepiku, w którym zdarza mi się kupować drobne artykuły spożywcze, tzw. „koło ratunkowe”. Dzisiaj to miał być bochenek małego chleba, bez dodatków, nawet bez masła, bez zapitku.
Przed wejściem do sklepiku, notabene całodobowego, widzę trójkę mężczyzn znanych mi (oraz w mieście) jako „szczęśliwi ludzie”; zajęli stanowisko obserwacyjne ożywiając swymi sylwetkami nieruchomą fasadę kamienicy. Tak jak zazwyczaj uprzejmie prosili przechodniów i klientów o drobne monety. Uzbierali już widać potrzebną kwotę, bo jeden z nich wszedł do sklepu, po „jabola” czyli tanie wino w plastikowej butelce. I tutaj następuje gwałtowny finał tej sielskiej scenki obyczajowej. Jaki? Otóż nagle, po krótkiej chwili, wysłannik pojawił się znowu przed wejściem do sklepu i podniesionym, wzburzonym wręcz głosem zażądał od „zamaskowanego” kolegi:
- Alojz, dowej mi ino twoja maska! Łoni niy sprzedajom mi jabola, jak miy byda mioł maski! Dowej twoja maska, a wartko!

ZAKOŃCZENIE
Dla spokoju ducha, zostań w domu, jeśli nie posiadasz środków ochrony osobistej. Nie zawsze możesz liczyć na pomoc kolegi w masce, nawet takiej używanej przez niego przez tydzień. A jeśli zaopatrzyłeś się w niezbędne artykuły spożywcze, zostań w domu tym bardziej, że tu masz wybór: możesz założyć maseczkę lub nie (do czego nawiązuje rysunek Michała Graczyka).
Życzę zdrowia!
Michał Graczyk apeluje