Historia plakatem pisana. W 110-lecie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

W roku 2020 przypada 110. rocznica utworzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Z tej okazji przygotowana została specjalna wystawa jubileuszowa. Jest ona pretekstem do przypomnienia najważniejszych w historii naszego Muzeum ekspozycji. Trwałym ich śladem są plakaty i afisze z wystaw. Stanowią one niejako kronikę dziejów placówki.

Celem ekspozycji jest ukazanie różnorodności wystaw od 1945 r., a także stylistyki plakatów, które są przejawem zmieniających się trendów w sztukach plastycznych oraz wyrazem kondycji Muzeum w danych latach. Wiele z nich to małe dzieła sztuki graficznej. Na licznych widnieją nazwiska znanych i cenionych artystów plastyków, takich jak: Tadeusz Grabowski, Józef Mroszczak, Zenon Moskwa czy też Ewa Butrymowa.

Wystawa będzie miała trzy odsłony. Pierwsza z nich obejmie plakaty od końca z lat 40., 50. i 60., druga – te z lat 70., 80. i 90. XX wieku, ostatnie zaś zaprezentowane zostaną plakaty współczesne.

Ekspozycję uatrakcyjni zawartość kapsuły czasu wydobytej zza kamienia węgielnego z 1929 r., który spoczywał pod gmachem Muzeum przy pl. Sobieskiego. Po raz pierwszy od ponad 90 lat zaprezentowana zostanie jej interesująca zawartość. Ze względów konserwatorskich oryginalne eksponaty będą prezentowane tylko przez trzy dni: 3 lipca, 4 lipca i 5 lipca, w godzinach otwarcia wystawy.

Więcej informacji o obecnej odsłonie wystawy

I odsłona – 2 lipca – 9 września
II odsłona – 17 września
III odsłona – 26 listopada – 24 stycznia

miejsce: ul. W. Korfantego 34
kuratorzy: dr Agata Bryłka-Jesionek i Maciej DrońTG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl