Informacja Straży Granicznej: Pyrzowice - cudzoziemiec ukryty w naczepie ciężarówki

13 marca 2019

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach - Pyrzowicach zatrzymali cudzoziemca, który przyjechał do Polski ukryty w naczepie samochodu ciężarowego.
 
Informację o prawdopodobnym przebywaniu osoby w zamkniętej przestrzeni ładunkowej naczepy Straż Graniczna otrzymała od Policji. Samochód ciężarowy wraz z zaplombowaną naczepą znajdował się na terenie terminalu przeładunkowym w Sławkowie. W obecności funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz Służby Celno – Skarbowej kierowca pojazdu otworzył naczepę. W naczepie ujawniono mężczyznę, który podawał się za obywatela Afganistanu. Obcokrajowiec nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów. W trakcie przesłuchania prowadzonego w obecności tłumacza, mężczyzna oświadczył, że do wnętrza naczepy dostał się w Serbii przy pomocy przemytników. Jego miejscem docelowym była Europa Zachodnia. Za pomoc w podróży zapłacił przemytnikom 5000 euro.
Obywatelowi Afganistanu został przedstawiony zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu polegającego na ukryciu się w przestrzeni ładunkowej naczepy. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się karze.
Komendant Placówki Straży Granicznej w Katowicach - Pyrzowicach wszczął w stosunku do cudzoziemca postępowanie administracyjne w celu zobowiązania go do powrotu. Na mocy postanowienia sądu Afgańczyk został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Będzie przebywał tam do czasu zakończenia postępowania prowadzonego przez Straż Graniczną.
 
mjr SG Katarzyna Walczak
Rzecznik Prasowy
Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej

fot.: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich GórachTG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl