Zmienne warunki atmosferyczne - apelujemy o ostrożną jazdę!

Wraz z nadejściem pierwszych opadów śniegu i marznącego deszczu, które nie ułatwiają jazdy kierującym, zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy temperatura waha się w okolicach zera na drogach naszego miasta i powiatu wzrasta prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i rozwagę za kierownicą. Opady śniegu, śliska nawierzchnia drogi, zła widoczność czy chwila naszej nieuwagi może zakończyć się tragicznie. Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę, jesteśmy odpowiedzialni zarówno za siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Minionej doby zgłoszono 8 kolizji drogowych.

Powody zdarzeń drogowych są różne. Trudne warunki na drogach, śliska nawierzchnia i ograniczona widoczność - to tylko część z nich. Często niebezpieczne zdarzenia drogowe powodują sami kierujący lub piesi, którzy z powodu pośpiechu, nieuwagi lub braku zdrowego rozsądku stwarzają zagrożenie na drodze.

Wszystkich pieszych zachęcamy do noszenia odblaskowych elementów odzieży – nie tylko poza terenem zabudowanym oraz niezależnie od wieku. W porze zimowej, odblaskowy brelok czy opaska może pomóc kierowcy odpowiednio wcześnie zauważyć pieszego i uniknąć tragicznego wypadku. Zima to czas, w którym kierujący również powinni pamiętać o ważnych zasadach. Przypominamy, że bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie się do podróży.

Pamiętaj:
  • dokładnie oczyść pojazd ze śniegu zanim wyjedziesz na drogę – śnieg powinien zostać usunięty nie tylko z szyb, ale również z dachu, pokrywy komory silnika oraz ze świateł przednich i tylnych,
  • zwróć uwagę, aby szyby nie były zaparowane, a widoczność z wnętrza pojazdu nie była utrudniona,
  • zaplanuj swoją podróż – w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej. W przypadku ewentualnych utrudnień w ruchu, unikniesz niepotrzebnego pośpiechu na drodze,
  • pamiętaj o tym, że zawsze w razie pojawiających się opadów atmosferycznych należy zmniejszyć prędkość,
  • przy niskich temperaturach nawierzchnia jezdni przymarza. Unikaj wtedy gwałtownych manewrów i ostrego hamowania.


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl