W 2015 roku dzięki badaniom wykonanym metodą węgla radioaktywnego C14 w Laboratorium Datowań Bezwzględnych odkryto, że figura Matki Bożej w Bardo jest najprawdopodobniej najstarszą rzeźbą drewnianą w Polsce. Szacuje się, że mogła powstać już w roku 1060.

„Birdwatching”, tak popularny w krajach anglosaskich, staje się rozrywką także w Polsce. To skuteczny sposób na odreagowanie stresu, który cenią sobie ludzie w społeczeństwach cywilizacyjne rozwiniętych. „Rezerwat Stawy Milickie” zaprasza do tego rodzaju aktywności, która w sposób bezkrwawy potrafi zaspokoić ludzki instynkt łowiecki - potrzebę obcowania z przyrodą oraz intelektualną potrzebę systematyzowania doświadczanego świata. Podglądaniu tam ptaków, o tej porze roku, towarzyszą fantastyczne odgłosy rykowiska jeleni.

Na przełomie października  listopada, na szczycie góry Żar można uczestniczyć w niecodziennym spektaklu.

To język czy gwara? Ślązacy wciąż prowadzą debatę społeczną aby odpowiedzieć na to pytanie. Kaszubom udało już się ten problem rozstrzygnąć - a może nigdy nie mieli podobnego dylematu?

Próg lelowski jest naturalną granicą - oddziela zlewnię rzeki Odry od zlewni Wisły. Lokalizacja Lelowa - także ukształtowanie terenu nie pozostało bez wpływu na szereg ciężkich doświadczeń historycznych. Dziś Lelów stara się zaistnieć na mapie atrakcji turystycznych regionu. Trudna historia musi być nieodłącznym elementem jego „oferty”.

Szanowni Państwo, realizujemy w serwisie YouTube cykl swoistych reportaży portretujących - krótkich filmów dokumentalnych, czy także dokumentów fabularyzowanych (jak to jest w przypadku dołączonego poniżej pierwszego odcinka otwierającego ten cykl), którego głównymi bohaterami mają stać się ludzkie emocje. Szukamy osób chętnych do uczestnictwa w tym projekcie. Możliwe, że potraficie Państwo kogoś polecić. Zaznaczam, że raczej nie chodzi nam o osoby o eksponowanych rolach społecznych - członków stowarzyszeń, aktywistów społecznych, polityków. Z założenia projekt ma pokazywać ludzi poprzez ich elementarne doświadczenia wtedy kiedy pozostają sami z dala od kolektywnych odruchów, z dala od światopoglądów, funkcji społecznych i ról. Zależy na przede wszystkim na chętnych z regionu, chociaż to wymóg niekonieczny.


Krzysztof Tomanek

Szczęśliwi gracze - odcinek drugi: akcja dzieje się w Tarnowskich Górach i w Bytomiu 

Subdistrict - wywiad z tarnogórskim muzykiem - Panem Michałem "Gilanem" Głuszyńskim

Szczęśliwi gracze - pierwszy odcinek superprodukcji Subdistrict - premiera 18 października 2019TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl