Czy można wyobrazić sobie zakon krzyżacki w roli podobnej do benedyktynów lub bonifratrów - zajmujących się ziołolecznictwem, opieką zdrowotną, piwowarstwem?

Podczas kiedy Mazury stały się "hitem" sezonu urlopowego, w Borach Tucholskich można liczyć na swobodę i zdecydowanie niższe ceny kwaterunku.
Małe Swornegacie to tylko jedna z wielu wypoczynkowych miejscowości, które otaczają rynnowe jeziora w Borach.

Czy niedźwiedź brunatny powraca na zachód? Udokumentowano już jego ślady w Beskidzie Śląskim w rejonie Malinowskiej Skały. Ostatnio pojawiają się także relacje bezpośrednich świadków spotkań z nim w Karkonoszach - jednak nie udało się znaleźć potwierdzenia ich słów - odcisków łap, okorowanych pni drzew. Jeśli niedźwiedź powróciłby w Sudety po blisko dwustu latach od momentu, kiedy został tam wytrzebiony, podobnie jak na obszarze Europy Zachodniej, byłaby to informacja sensacyjna. Póki co jego jego "królestwem" w Europie pozostają Karpaty...

W przygranicznych czeskich sklepach jeszcze przed dziesiecioma laty bezkonkurencyjne miejsce na półkach zajmowały produkty alkoholowe. Dziś nadal stanowią istotny element oferty, ale czeski nabiał wywalczył sobie także dobrą pozycję. Olomoucké tvarůžky, Hermelín, Romadur - ich silna woń próbuje sforsować jeszcze częściowo zamknięte granice.

Walka z wiatrakami
Osiedlić się w cieniu wielkiej huty czy elektrowni atomowej? Jakiego wyboru dokonalibyśmy stając przed podobnym wyborem?

Szanowni Państwo, realizujemy w serwisie YouTube cykl swoistych reportaży portretujących - krótkich filmów dokumentalnych, czy także dokumentów fabularyzowanych (jak to jest w przypadku dołączonego poniżej pierwszego odcinka otwierającego ten cykl), którego głównymi bohaterami mają stać się ludzkie emocje. Szukamy osób chętnych do uczestnictwa w tym projekcie. Możliwe, że potraficie Państwo kogoś polecić. Zaznaczam, że raczej nie chodzi nam o osoby o eksponowanych rolach społecznych - członków stowarzyszeń, aktywistów społecznych, polityków. Z założenia projekt ma pokazywać ludzi poprzez ich elementarne doświadczenia wtedy kiedy pozostają sami z dala od kolektywnych odruchów, z dala od światopoglądów, funkcji społecznych i ról. Zależy na przede wszystkim na chętnych z regionu, chociaż to wymóg niekonieczny.


Krzysztof Tomanek

Szczęśliwi gracze - odcinek drugi: akcja dzieje się w Tarnowskich Górach i w Bytomiu 

Subdistrict - wywiad z tarnogórskim muzykiem - Panem Michałem "Gilanem" Głuszyńskim

Szczęśliwi gracze - pierwszy odcinek superprodukcji Subdistrict - premiera 18 października 2019TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl