Słodkie bukiety - część II

Chociaż Dzień Ojca już za nami chciałabym dokończyć temat słodkich prezentów. Praktyka mówi wyraźnie, że mężczyźni niezależnie od wieku lubią dostawać słodkości, można więc nimi obdarować pana w każdym wieku. Pierwsza część słodkich bukietów zawierała między innymi przepis na tulipany z zozoli, bukiet w tiulu czy różę z cukierków; teraz - kwiatek z żelków, cukierkowe drzewko szczęścia oraz cukierkowe zwierzaki. Kwiatek z żelków - składniki: półokrągłe lub okrągłe żelki, kilka patyków do szaszłyków /dość gruby drut, wykałaczki, tyropianowa kula lub duże styropianowe jako (albo okrągła gąbka florystyczna), szeroka sztywna wstążka (np. metaliczna typu drobna siatka, papierowa gnieciona) około 2, 5 m, nici, 3 - 4 gumki recepturki.

[ czytaj więcej.. ]


Słodkie bukiety - część I

W czerwcu obchodzimy Dzień Ojca. I jak zwykle pojawia się pytanie: dać Tacie kwiaty czy mały prezent? Czy mężczyznom daje się kwiaty? Zdania są podzielone. A czy mężczyźni lubią słodycze? Tutaj raczej pada zgodna odpowiedź: mężczyźni zazwyczaj uwielbiają słodkości. Więc może zamiast tradycyjnego bukietu podarować Tacie słodki bukiet? Poniżej kilka pomysłów na słodkie bukiety. Słodkie tulipany - bukiet szybki i tani - składniki: paczka Zozole Sticks (w paczce jest 10 szt.), paczka pianek Marshmallow, wstążka, celofan.

[ czytaj więcej.. ]


Shibori a,la PRL

Shibori to japońska sztuka ozdabiania tkanin przez farbowanie. Słowo „shibori” nie ma odpowiednika w innym języku. Pochodzi ono od japońskiego czasownika wyciskać, ściskać. Sztuka shibori rozwijała się w Japonii dwoma oddzielnymi nurtami: jako metody zdobienia jedwabiu stosowanego do produkcji kimon dla arystokracji oraz jako sztuka ludowa, różniąca się w zależności od regionu jej uprawiania. Dla arystokratów chodzenie w ubraniach uszytych z materiału ozdobionego techniką shibori było szczytem elegancji. Dla niezamożnych było przedłużeniem żywotności wyblakłych ubrań. W shibori tkanina przed samym procesem farbowania kształtowana jest przez składanie, oplatanie, zszywanie i wiązanie. Szczególną cechą shibori są miękkie, rozmyte krawędzie wzoru. Efekt ten jest zupełnie inny od ostrych krawędzi uzyskiwanych przy użyciu szablonu. Jest blisko pięćdziesiąt technik shibori. Niektóre z nich używane są w tie-dye - modnej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku hipisowskiej sztuce farbowania tkanin. Różne techniki shibori mogą być używane w połączeniu ze sobą, aby osiągnąć jeszcze bardziej wymyślne efekty. Tradycyjna Shibori wymaga użycia nici do wiązania. Wzór zależy od tego jak tkanina jest złożona, jak mocno jest związana i gdzie jest związana. Shibori można stosować do farbowania tkanin, t-shirtów, sukienek, spódnic, spodni, paero, poszewek na pościel, prześcieradeł, ręczników plażowych, zasłon, narzut itp. Kiedyś niektóre z klasycznych technik shibori opiszę. Dziś wersja dla niecierpliwych. Zamiast nici przydadzą się gumki recepturki. Tak farbowało się koszulki i spódnice za czasów PRLu by oprzeć się wszechobecnej szarzyźnie. Byli tacy, co nieźle zarabiali farbując hurtowo w poczciwych pralkach Franiach czy Światowidach koszulki gimnastyczne oraz spódnice i szale uszyte z tetry na pieluchy. Ponieważ nie było łatwo o farby do tkanin często farbowało się w jodynie, gencjanie czy nadmanganianie potasu. Z gumkami recepturkami też był problem, więc cięło się dętki do rowerów. Ceny takich ciuszków były porównywalne z cenami zachodniej odzieży na bazarach. Ówczesne władze niezbyt przychylnie patrzyły na tak wystrojoną młodzież, ponieważ był to charakterystyczny styl ubierania się amerykańskich hippisów tie-dye. (Oczywiście amerykańskie hippiski nie paradowały w spódnicach i szalach z tetry :)

[ czytaj więcej.. ]


Róże z organzy: broszki i nie tylko broszki

Niedługo Dzień Matki - z pewnością wiele osób zastanawia się co podarować mamie z okazji jej święta. Może inspiracją staną się bardzo proste do wykonania róże z organzy. Zrobione z organzy róże mogą mieć wiele zastosowań: można zrobić z nich broszki, kolczyki, wisiorki, wracające do łask obroże z aksamitki, spinki, opaski oraz gumki do włosów. Róże z organzy można dopinać do zasłon czy firan, można wykonać z nimi kartki okolicznościowe, mogą być elementem ozdobnym opakowania prezentu a także można zrobić z nich dekoracyjny bukiet do wazonu i przywieszki dla weselnych gości.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |