O domowym sposobie robienia papieru czerpanego prawie wszystko cz. III

Papier czerpany można zrobić z elementami zatopionymi między warstwami papieru (elementy widoczne są tylko pod światło) – napiszę jak to zrobić pisząc o domowej produkcji abażurów. Na podsuszonym papierze żelazkiem (lekko podsuszanym – takie 2 przejechania żelazkiem) można zrobić fakturę np. paznokciem, końcówką nożyczek; nienaostrzoną końcówką ołówka, jakimś wypukłym drobiazgiem, stemplem (jak zrobić różnego rodzaju stemple napisałam w wątku „bożonarodzeniowe stemple). Można zrobić sobie własną papeterię: wykonać stempel np. z inicjałami. Nie opłaca się robić jednego arkusza papieru i lepiej za „jednym bałaganem” zrobić więcej. Jeśli chcemy zrobić rożne kartki najpierw zrobić papier biały czy jednokolorowy, potem do pulpy dodać dodatki roślinne lub/i barwniki. Jeśli robimy papier sitem o formacie zbliżonym, do A4 aby swobodnie nabierać sitem pulpę zamiast miski użyć wanny.

[ czytaj więcej.. ]


O domowym sposobie robienia papieru czerpanego prawie wszystko cz. II

Instrukcja krok po kroku jak zrobić papier czerpany. Krok 1: pociąć lub podrzeć papier na drobne kawałki (jeśli używamy blendera wystarczy w paski) i zalać wrzącą wodą; ilość wody nie ma znaczenia papier powinien być cały zamoczony, zostawić na parę godzin – im papier grubszy tym dłużej powinien być moczony; papierowe ręczniki, papier toaletowy, bibułę, ligninę wystarczy moczyć około 2 godziny; grube gazety, wytłoczki po jajkach, karton itp. najlepiej zalać wieczorem i zostawić na noc. Jeśli papier wypływa ponad powierzchnię wody można położyć na górę odwrócony talerzyk.

[ czytaj więcej.. ]


O domowym sposobie robienia papieru czerpanego prawie wszystko cz. I

Papier czerpany  to pierwszy znany ludzkości rodzaj papieru. Współcześnie, choć na rynku dostępne są setki rodzajów różnych papierów, chętnie właśnie po niego sięgamy i coraz częściej chcemy wykonać go sami. Moim zdaniem nie ma w tym nic dziwnego. Możliwość eksperymentowania z różnymi dodatkami roślinnymi i z różnymi barwnikami, rodzajami papierów używanych do własnej produkcji sprawia że każdy zrobiony papier jest niepowtarzalny, nasz własny a wykonane z niego zaproszenia, kartki okolicznościowe, koperty, podziękowania, zawiadomienia, dyplomy,  karty kronik rodzinnych, albumów itp. są wyjątkowo oryginale. Z papieru czerpanego można także wycinać elementy do wykona kartek, robić papierowe kwiaty i abażury, obrazki malowane akwarelami, farbami akrylowymi. Ozdobne pudełka (oklejając nim np. pudełko po butach), segregatory. Charakterystyczną cechą papieru czerpanego są brody (postrzępione brzegi). Robiąc np. kartkę nie trzeba ich wyrównywać, ale jeśli ktoś chce może kartkę obciąć tak by miała proste brzegi.

[ czytaj więcej.. ]


Masa papierowa

Masę papierową wynaleźli około II wieku Chińczycy, którzy robili z niej początkowo maski teatralne i elementy dekoracji. Około X wieku masą papierową zainteresowali się francuscy rzemieślnicy, którzy zaczęli z niej wyrabiać ozdobne szkatułki, tabakiery, imitacje stiuków i gipsów. Z tych czasów pochodzi określenie „papier-mâché” oznaczające sztukę modelowania z masy papierowej oraz tworzenia przedmiotów z nakładanych na siebie warstw papieru i kleju. Z czasem masa papierowa stała się popularna w Anglii, Niemczech i Włoszech. Z papierowej masy, do której zaczęto dodawać kredę robiono parawany, krzesła, ramy lóżek, półki, kinkiety, elementy karet, lalki, tace itp. XIX wieku popularność wyrobów z masy papierowej wygasła. Gotowe przedmioty malowano i wykańczano warstwą jasnego lakieru lub inkrustowano macicą perłową. Dziś wraz z modą na rękodzieło masa papierowa wraca do łask. Robi się z niej na przykład różnego rodzaju figurki, anioły, gwiazdki na choinkę, pisanki, koraliki, broszki, maski (ozdobne na ścianę i na bal przebierańców), płaskorzeźby, główki do figurek z innych materiałów. Oklejając nią szklane naczynia robi się ozdobne pojemniki, wazony, miski, karafki. Wyroby po wyschnięci maluje się farbami akrylowymi lub plakatowymi. Można ozdobić je na przykład brokatem, złotolem, techniką decoupage. Gotowy wyrób można pomalować lakierem akrylowym jeśli nie mamy można spryskać lakierem do włosów). W razie potrzeby masę papierową po wyschnięciu można szlifować, ciąć, wygładzać papierem ściernym, szlifować.

[ czytaj więcej.. ]


Kwiaty z papieru czerpanego część I

Papier czerpany idealnie nadaje się do wyrobu kwiatów: jest gruby i sztywny a zarazem bardzo plastyczny i można go formować w palcach. Uformowany nie odkształca się. Kwiaty z papieru czerpanego można na przykład wykorzystać do robienia kartek, ozdobnych pudełek, sztucznych bukietów, można zrobić z nich oryginalne kolczyki, spinki do włosów, można je wykorzystać pakując prezenty. Papier czerpany można zrobić samemu (jak go zrobić napisałam w innym wpisie) lub kupić gotowy.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |