Chip tuning – czy warto go robić?

Zanim zdecydujemy się na chip tuning samochodu, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pozwolą nam ocenić zasadność takiej inwestycji. Przede wszystkim kluczową sprawą są nasze oczekiwania po takim zabiegu. Chip tuning zapewni bardziej emocjonującą jazdę, ogromną radość i wrażenia związane z osiąganiem większych przeciążeń podczas ruszania oraz w trakcie właściwej jazdy. Modyfikacja wykonana w ramach wytrzymałości konstrukcji pojazdu, a jednocześnie odpowiadająca naszym umiejętnościom, nie jest złym pomysłem. Wprost przeciwnie! Pozwoli odkryć nowe, nieznane dotąd oblicze naszego auta oraz przemierzanych dróg.

Decydując się już jednak na chip tunung, należy mieć świadomość, że nie zawsze wiąże się on ze wzmocnieniem poszczególnych układów. Nie zapewni on bowiem sprawniejszych hamulców, czy też bardziej przyczepnych do jezdni opon. Przede wszystkim jednak należy wykorzystywać wzmocnione auto na miarę własnych umiejętności. Wyjątkowo niebezpieczne w tym zestawieniu są zakręty, które niejednokrotnie okazują się niemiłym zaskoczeniem dla spragnionych wrażeń kierowców. Chip tuning gwarantuje natomiast lepszy rozruch silnika, bardziej dopasowane wolne obroty, a nawet mniejsze zużycie paliwa. Oszczędność paliwa to z reguły spore zaskoczenie dla kierowców, którzy zyskując lepszą jakość samochodu, spodziewają się kosztów związanych ze wzrostem spalania. Tymczasem profesjonalnie przeprowadzony tuning polega na ustawieniu parametrów silnika, w celu optymalizacji jego działania.

Jednakże, oszczędność ta wystąpi wyłącznie wówczas, gdy dopuszczać się będziemy tylko umiarkowanej jazdy, pozbawionej nadmiernej i ekstremalnej eksploatacji. Kolejną ważną kwestią w temacie chip tuningu jest moment, w jakim warto jest przeprowadzić taki zbieg. Otóż najkorzystniej będzie, jeśli auto, które poddamy modyfikacjom, posłuży nam minimum dwa lata. W przeciwnym razie inwestycja nie zdąży się w jakikolwiek sposób zwrócić a korzystniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby zamontowanie urządzenia power box, które można później przełożyć do innego samochodu. Nieopłacalnym ponadto jest tuningowanie samochodu, które jest bardzo zużyty lub ma wysoki przebieg. Jeśli zdecydujemy się na doinwestowanie swojego auta, warto pamiętać że absolutnie wymaganym elementem jest… aktualne ubezpieczenie, na przykład z firmy https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/ . Nic tak bowiem nie zagwarantuje nam większego bezpieczeństwa, niż solidne ubezpieczenie w sprawdzonej firmie.