Grażka: Aplikacja tulipan krok po kroku + szablon


Serwetkę „Tulipany” uszyłam w prezencie wielkanocnym dla znajomych, których odwiedziłam w święta. Wybrałam aplikacje tulipanów, ponieważ po pierwsze są kwiatami kojarzącymi się z wiosną a po drugie są moimi ulubionymi kwiatami. Aplikacją tulipana można ozdobić też np. kołdry, narzuty, podkładki pod talerze, torebki, fartuszki kuchenne czy makatki. Tulipan czy tulipany w wersji mini mogą znaleźć się na patchworkowej kartce z życzeniami urodzinowymi czy też imieninowymi. Za niedługo Dzień Matki i można przygotować coś dla mamy z tulipanowym motywem.

Serwetka z tulipanami krok po kroku

Przeszukałam moje zasoby szmatkowe, ponieważ serwetka miała być w tonacji złoto-popielatej . Z kwadratów o wymiarach 8x8 cm ułożyłam wzór i zeszyłam. Następnie wycięłam koło o średnicy 65 cm .

Z zielonego materiału podklejonego flizeliną dwustronną  wycięłam cztery tulipanowe łodyżki z liśćmi i symetrycznie przykleiłam do serwetki .

Do łodyżek przykleiłam płatki zewnętrzne z ciemniejszej tkaniny i wewnętrzne z jaśniejszej.

Tak przygotowane aplikacje tulipanów przyszyłam do serwetki ściegiem imitującym
ręczne szycie.

Następnie przygotowałam kanapkę: złożyłam trzy warstwy tkanin - spodnią  bawełnianą, wewnętrzną flanelową (użyłam grubej flaneli) i górną patchworkową z aplikacjami tulipanów. Całość przepikowałam lotem trzmiela z wolnej ręki.

Po doszyciu lamówki serwetka prezentuje się tak jak na powyższym zdjęciu – zapewniam, że jest idealnie okrągła tylko delikatne roślinki wiosenne ugięły się pod jej ciężarem zmieniając jej kształt. Poniżej wzór aplikacji, który należy powiększyć wg własnych potrzeb.