Kartki 3D z kwiatami na Dzień Matki lub inne okazje - część I


Do najczęściej wysyłanych i wręczanych kartek należą kartki z kwiatami. Kartka nie musi być płaska - proponuję wykonanie przestrzennych kartek z kwiatami. Taką kartkę wysyłać trzeba w dopasowanym do niej, a więc najczęściej własnoręcznie zrobionym pudełku. Kartka 3D w pudełku to moim zdaniem dobry pomysł na prezent z okazji Dnia Matki. Wszystkie przedstawione kartki można zrobić jako pojedyncze lub jako rozkładane.

Kartka kwiaty w doniczce


Materiały: karton na kartkę bazę, mała rozwidlona sucha gałązka, filc w arkuszach, samoprzylepne perełki, sizal, kawałek styropianu, kawałek papieru, cienki ozdobny sznurek, zielony sizal, taśma dwustronnie klejąca

Wykonanie: z kartonu wyciąć dwie kartki, jeśli robimy kartkę rozkładaną wyciąć kartkę bazę oraz prostokąt równy powie kartki bazy; z styropianu wyciąć sześcian o boku około 3 cm, zapakować go tak jak pudełko w papier i przewiązać ozdobnym sznurkiem [ja użyłam gotowe pudełko „prezent” z kolekcji bożonarodzeniowej]; gałązkę dostosować do wielkości kartki., obwieść ja luźno pojedynczymi pasmami sizalu, przy nasadzie gałązki sizal okręcić w wokół gałązki; wbić gałązkę do „doniczki” ze styropianu, na jedną cześć doniczki nakleić kwadrat równy bokiem bokowi sześcianu wycięty z taśmy dwustronnie klejącej i nakleić „doniczkę” z gałązką na kartkę; nawlec do igły jedno pasmo sizalu, w dwóch miejscach przyszyć gałązki do karki – przyszyć dwie górne gałązki; z filcu w arkuszach wyciąć kwiaty, w środek kwiatów wkleić małe samoprzylepne perełki, z tyłu kwiatów nakleić kółka wycięte z taśmy dwustronnie klejącej, dokleić kwiatki do gałązki, drugą kartkę bazę posmarować z jednej strony klejem nakleić na nią wykonaną kartkę – trzeba to zrobić bo z drugiej strony kartki będą widoczne przeszycia gałązek sizalem. Zamiast taśmy dwustronnie klejącej można użyć kleju na gorąco – gałązki zamiast przyszywać też można nim dokleić. Kartkę bazę można zrobić z filcu w arkuszach – nakleić filc na karton. Tak wykonaną kartkę można postawić.

Kartka bukiet


Materiały: karton na kartkę bazę, mała rozwidlona sucha gałązka, filc w arkuszach, samoprzylepne perełki, sizal, cienka wstążka, zielony sizal, taśma dwustronnie klejąca

Wykonanie: z kartonu wyciąć dwie kartki, jeśli robimy kartkę rozkładaną wyciąć kartkę bazę oraz prostokąt równy powie kartki bazy; przygotować gałązkę z kwiatami tak jak do kartki „bukiet w doniczce”; gotową gałązkę położyć na kartce bazie; tuż przy dolnej części gałązki zrobić po obu jej stronach dwie małe dziurki, od tyłu kratki bazy przeciągnąć przez dziurki wstążkę; przewiązać nią gałązkę i zawiązać wstążkę; doszyć sizalem tak jak napisałam powyżej dwie gałązki, gotowa kartkę nakleić na druga kartkę. Zamiast taśmy dwustronnie klejącej można użyć kleju na gorąco – gałązki zamiast przyszywać tez można dokleić. Kartkę bazę można zrobić z filcu w arkuszach – nakleić filc na karton.

Kartka bukiet w celofanie

Materiały: karton na kartkę bazę, mała rozwidlona sucha gałązka, filc w arkuszach, samoprzylepne perełki, sizal, cienka wstążka, zielony sizal, taśma dwustronnie klejąca, celofan

Wykonanie: z kartonu wyciąć dwie kartki, jeśli robimy kartkę rozkładaną wyciąć kartkę bazę oraz prostokąt równy powie kartki bazy; przygotować gałązkę z kwiatami tak jak do kartki „bukiet w doniczce”; gotową gałązkę czapkować w celofan; położyć bukiet na kartce bazie; tuż przy dolnej części gałązki zrobić po obu jej stronach dwie małe dziurki, od tyłu kratki bazy przeciągnąć przez dziurki wstążkę; przewiązać nią gałązkę z celofanem i zawiązać wstążkę; doszyć sizalem dwie górne gałązki – należy zrobić to od tyłu kartki tak aby nie przeszyć tylko celofan leżący bezpośrednio na kartce; gotowa kartkę nakleić na druga kartkę. Kartkę bazę można zrobić z filcu w arkuszach – nakleić filc na karton.

Kartka czerwone kwiaty


Materiały: karton na kartkę bazę, kolorowy papier, czerwony, zielony i biały nie strzępiący się materiał/cienki karton/szeroka papierowa wstążka, cieni filc w arkuszach, samoprzylepne czerwone lub czarne cekiny, taśma dwustronnie klejąca

Wykonanie: z kartonu wyciąć kwadratową kartką bazę; nakleić na nią wybrany papier {nie jest to konieczne}; z materiału przeznaczanego na kwiaty wyciąć na jeden kwiatek: osiem płatków o długości około 5 cm i tej samej szerokości w najszerszym miejscu; jeden środek; z zielonego materiału wyciąć 2 – 3 liści; płatki ułożyć w kwiatek; ułożyć kwiatek zaczynając od ułożenia a – następnie dodawać kolejne płatki, jak kwiatek jest gotowy ułożyć na jego środku wycięty mały biały kwiatek, całości przeszyć nitką – tylko środek kwiatka przeszyć tak aby płatki nie odpadły; wkleić do rodaka czerwony lub czarny cekin; zaplanować rozmieszczenie kwiatów na kartce – ołówkiem zaznaczyć rozmieszczenie liści, na liście nakleić na jednej trzeciej od dołu kawałki taśmy dwustronnie klejącej i nakleić liście na kartkę- górna część liści powinna być swobodna – nie doklejona do kartki; od tylnej strony na kwiaty nakleić kółka wycięte z taśmy dwustronnie klejącej; z kartonu wyciąć napis i nakleić na kartkę; brzegi płatków kwiatów jeśli wykonane są z papieru lekko podkręcić ostrzem nożyczek; zamiast taśmy dwustronnie klejącej można użyć kleju np. magic. Zamiast robić kwiaty, można wykorzystać gotowe sztuczne kwiaty z materiału; ja zrobiłam je z gotowych materiałowych płatków róż. Napis na Kartce można zrobić farbą konturówką.

Pudełko na kartkę


Materiały: karton grubości 3 – 5 mm, ozdobny papier/tkanina/farby/papier do decoupage

Wykonanie: pudełko na kartkę musi być do niej dopasowane dlatego najlepiej zrobić je samemu: wymierzyć kartkę na kartonie narysować część dolną pudełka [A] oraz wieczka [B]; ponieważ pudełko na kartkę nie jest wysokie wieczko zrobić o identycznych wymiarach wysokości co zasadnicza cześć pudełka; narysować na schemacie pudełka linie – na rysunku są one zielone, położyć wzdłuż każdej narysowanej linii linijkę i przeciągnąć po linijce każdą linię ostrzem nożyczek – ułatwi to składanie; jeśli pudełko ma być oklejone papierem lub materiałem [dobrze sprawdza się surowy len] nakleić papier lub materiał [użyć kleju do materiału] przed złożeniem pudełka; pudełko wykleić można dwustronnie; gdy klej wyschnie złożyć i skleić obie części pudełka; jeśli pudełko ma być malowane lub ozdabiane techniką decoupage pudełko najpierw złożyć i skleić; środek pudełka i wieczka można wykleić filcem w arkuszach. Pudełko dowolnie ozdobić; jeśli chcemy przewiązać je wstążką nie przewiązywać całego pudełka tak jak prezent a przewiązać wstążkę jedynie przez wieczko tak aby pudełko można było otworzyć bez rozwiązywania wstążki – pudełko dzięki temu zachowa swój oryginalny wygląd. Jeśli kartka w pudełku będzie wysyłana włożyć ja do zabezpieczającej koperty [„bąbelkowej”].