Lucy: Róże z rajstop - instrukcja krok po kroku


Różę z rajstop wykona każda osoba, nawet ta, która nie ma zacięcia do robótek ręcznych. Tego typu róże mogą zostać wykorzystane na przykład jako broszki, spinki do włosów, ozdoby do firan, ozdoby poduszek na obrączki, sali weselnej, ślubnego samochodu, dekoracje pudełek z prezentami, białe niewielki roże mogą zastąpić tradycyjne zawieszki ślubne, róże z łodyżką można wsadzić do wazonu, doniczki z pokojową rośliną, lub wsadzić za ramę obrazu.

Do zrobienia róż potrzebne są: drut na płatki - miedziany, plastyczny drut w kolorze złotym lub srebrnym (w zależności od koloru płatków), drucik na łodyżkę, pończochy lub rajstopy (ja kupuję rajstopy dziecięce – w miarę tanie, dostępne w dużej gamie kolorów), coś na okręcenie łodyżki (np. kordonek, taśma florystyczna, wstążka), opcjonalnie listki, jeśli róża ma mieć łodyżkę z listkami.

Z drutu skręcić kontury płatków zostawiając na dole skręcony kawałek drutu o długości 1-2 cm. Liczba płatków jest dowolna, ja robię 7 małych i 6 dużych. Na przygotowane płatki z drutu naciągnąć kawałki rajstop czy pończoch na dole materiał przewiązać nitką i odciąć niepotrzebną część.

Przygotować drucik łodyżkę (jeśli kwiatek ma być np. broszką łodyżka jest niepotrzebna), dokoła niego składać ze sobą płatki skręcając je u dołu zaczynając od najmniejszych nadając im od razu pożądany kształt. Po skończeniu formowania kwiatka dolną część przewiązać drucikiem.

Łączenie płatków trzeba zakryć, ja robię na szydełku osłonę w kształcie kielicha a na łodyżkę nawijam kordonek. Zaczynam od okręcenie łodyżki a następnie zakładam kielich, który doklejam do dołu płatków klejem magic. Jeśli kwiatek okręcony ma być taśmą florystyczną lub wstążką posmarować klejem odcinek kilku centymetrów i obwinąć częścią z klejem dolną cześć płatków tworząc kielich, następnie owinąć łodyżkę i przykleić końcówkę taśmy lub wstążki.