Motyle - część II


Motyle są uniwersalnym elementem dekoracyjnym: mogą stanowić ozdobę np. firanki w oknie, roślin doniczkowych (wbite do donicy na piku czy zwieszone na nitce na roślinie), paczki z prezentem, bukietu tradycyjnego i ze słodyczy, kartki okolicznościowej itp. mogą być też ozdobą do włosów czy wystąpić w roli broszki lub zawieszki. Poniżej kilka pomysłów na własnoręczne wykonanie motyli. Wielkość motyli trzeba sobie określić w zależności od ich przeznaczenia. Od przeznaczenia uzależnione jest też umocowanie motyla może to być np.: mała klamerka ( do kupienia w sklepach pasmanteryjnych), wsuwka do włosów, mała plastikowa klamerka do włosów (na wsuwce czy klamerce do włosów motyla można przyczepić nie tylko do fryzury, ale także np. do firanki, zasłony czy rośliny doniczkowej), pik (patyk do szaszłyka), żyłka, nitka, ozdobny sznurek, dwustronna taśma klejąca a nawet tylko klej (do kartki czy też do paczki z prezentem motyla można po prostu przykleić).

Motyl z pończochy


Materiały: białe pończochy/cienkie rajstopy, drut (cienki ale sztywny), wata, nitka bawełniana, farby akrylowe, samoprzylepne perełki, koraliki
Samoprzylepne ruchome malutkie oczkaWykonanie: Z drutu wionąc po dwa skrzydła motyla zaznaczone na rysunku jako a oraz b; druty skręcić ze sobą 2- 3 razy w zaznaczonym miejscu zostawić luźne kawałki drutu o długości około 3 -4 cm; jeśli wymodelowanie skrzydeł z drutu sprawia problem można zrobić oba skrzydła bardziej okrągłe modelując drut np. na jakiś butelce, małym słoiku, flakonie perfum itp., na przygotowane skrzydło naciągnąć pończochy mono je naprężając aby dopasowały się idealnie do kształtu skrzydła; naciągnie pończochy zacząć od okrągłej części skrzydła a skończyć w miejscu, gdzie pozostają wolne dwa druciki – w miejscu tym pończochę dokładnie zszyć i odciąć niepotrzebną jej część; postępować tak z kolejnymi skrzydłami; farbę akrylową mocno rozcieńczyć (farba nie może być gęsta po pomalowaniu nią skrzydła dalej muszą być „przeźroczyste”) i pomalować delikatnie obramowania skrzydeł; kawałek waty zbić w korpus motyla na rysunku (d) obciągnąć kawałkiem pończochy i pod spodem korpusu pończochę zszyć i odciąć niepotrzebną część; korpus owinąć nitką (na rysunku czerpana linia) tak aby powstały „wałeczki” na korpusie, miejsc przewiązania nitką pociągnąć jednym ruchem pędzla taką samą farbą jak posłowano obramowania skrzydeł; połączyć za pomocą luźnych drucików (skręcając je) ze sobą oba skrzydła „a” oraz skrzydła „b” po skręceniu ze sobą drucików ze skrzydeł „b” przepić nimi w środku skrzydła „a” (nałożyć skrzydła „b: na skrzydła „a’) i spleść ze sobą druty ze skrzydeł „a” i skrzydeł „b”; dolną część przygotowanego motylego korpusu posmarować klejem (najlepiej klejem do tkanin) i przykleić do motylich skrzydeł (korpus można też doszyć); dokleić do korpusu ruchome oczka; kawałek drutu zgiąć w pół (na rysunku c) skręcić w miejscu zgięcia na odcinku 0, 5 mm w jedną nitkę, pozostałą chęć drutu odgiąć na boki, końcówki lekko zakręcić tak aby powstały motyle czułki (zamiast zakręcać końcówki drutu można na ich końce nanizać np. po 1 małym koraliku, czy też na całe czułki nanizać drobne koraliki ( za ostatnim koralikiem trzeba zrobić węzełek aby czułki się nie rozsypały a pojedyncze koraliki można przykleić(dać do środka koralika klej) do motylich skrzydeł dokleić samoprzylepne koraliki lub perełki; skrzydła można też ozdobić brokatem w kleju; skrzydła „b” lekko odchylić do góry od skrzydeł „a”; w zlewności od przeznaczenia motyla dorobić mocowanie.

Ażurowy motyl z rolki po papierowych ręcznikach lub papierze toaletowym


Materiały: rolka po papierowych ręcznikach lub papierze toaletowym
farba akrylowa lub plakatowa, klej

Wykonanie:
Rolkę po papierowych ręcznikach lub papierze toaletowym
pociąć na 5 pierścieni o grubości 1,5 – 1,8 cm, jeden pierścień wyciąć z podłużnym kawałkiem rolki – tak jak na rysunku a; skleić ze sobą po dwa pierścienie (rysunek b) i pomalować na dowolny kolor; piąty pierścień pomalować na czarno (najlepszy efekt ) lub inny kolor, po wyschnięciu z wystający z pierścienia prostokąt wyciąć tak aby powstały dwa małe słupki – czułki i zagiąć je pod kątem prostym tak aby stanowiły z pierścieniem korpusem jedną płaszczyznę; do powstałego korpusu dokleić skrzydła. Tak wykonane motyle dobrze wyglądają np. powieszone po kilka w oknie na karniszu na nierównych żyłkach. Motyle można powiesić pionowo przeprowadzając żyłkę między czułkami (c) lub poziomo przeprowadzając żyłkę z obu stron korpusu pomiędzy korpusem a skrzydłami i zbierając następnie obie żyłki w jedną (d).

Motyl z jesiennych liści


Materiały: 4 liście, czarny karton, klej

Z kartonu wyciąć odpowiedni do wielkości liści, jakimi dysponujemy korpus motyla razy dwa, oba korpusy z jednej strony posmarować klejem, na jednym z nich ułożyć liście tak aby utworzyły skrzydła motyla przyłożyć drugi korpus i całość włożyć np. pod grubą książką aby mocno się skleiło. Tak wykonanego motyla można powieści w dolnym miejscu, wykorzystać jako element kartki, dodatek do paczki z prezentem dla jesiennego solenizanta, dodatek do jesiennego stroiku czy bukietu. Lisie ( o ile nie są za suche) można ewentualnie dociąć. Całość można utrwalić lakierem do włosów.

Motyl z plastikowej butelki


plastikowa, okrągła butelka, lakiery do paznokci, czarny pisak do CD

Wykonanie: z plastikowej butelki wyciąć pierścień o szerokości zależnej od wielkości planowanego motyla a następnie przeciąć go na pół, narysować pisakiem do CD motyla; lakierami do paznokci (w tym z brokatem) pomalować motyle skrzydła i korpus motyla; jak lakier dobrze wyschnie wyciąć dokładnie wg konturów całego motyla, dociąć czułki tak aby były stosunkowo cienkie.

Motyl decoupage


Materiały: 4 drewniane kolczyki łezki, klej do decupage , papier do decupage, lakier do farb akrylowych, klej wikol/magic sztywny drut
perełki

Wykonanie:
Jeśli motyle skrzydła będą całe wyklejane nie trzeba ich malować, jeśli będą częściowo wyklejane pomalować farbą akrylową, ozdobić skrzydła techniką decoupage (wątek o decoupage); jak wyschnie ostania warstwa lakieru połączyć łezki tworząc skrzydła i sklejając je ze sobą wikolem (w zależności jak ułoży się łezki można otrzymać różnie skrzydła), na sztywny podwójnie złożony drut nanizać perełki, na pierwszej perełce związać supeł a z ostatniej wyciągnąć rut, przepleść obie końcówki ze sobą i uformować czułki, korpus z perełek dokleić wikolem do motylich skrzydeł.

Motyl brokatowy


Materiał:
Karton/arkusz grubego filcu
Perełki/perełki samoprzylepne
Sypki brokat

Wykonanie:
Z kartonu/filcu wyciąć motyla. Posmarować dokładnie klejem, wysypać brokatem. Lekko docisnąć brokat do kleju i zostawić do wypchnięcia, jak klej wyschnie obrócić motyla brokatem w dół i lekko strzepać nie doklejony brokat; korpus motyla można wykonać na różne sposoby np.: nanizać na podwójnie złożony drucik perełki, koraliki wyciągając z jednej strony dwa druciki czułki (druciki trzeba za sobą kila razy skręcić żeby zablokować perełki) a z drugiej robiąc supeł, żeby korpus się nie rozleciał, całość nakleić na kleju magic/wikol między skrzydłami motyla 2) przykleić między skrzydłami motyla dwa druciki tak aby wystawały poza skrzydła tworząc czułki, na drucik między skrzydłami nakleić samoprzylepne perłówki tak by stworzyły korpus motyla 3) wyciąć z kartonu/filcu korpus motyla z czułkami, posmarować klejem, wysypać kontrastowanym w stosunku do brokatu ze skrzydeł brokatem, po wyschnięciu kleju, wkleić całość pomiędzy skrzydłami motyla. Brokatowy motyl zrobiony na filcowym podkładzie po wpięciu agrafki może stać się broszką a dwa identyczne motyle po przepięciu przez nie zawieszki mogą służyć jako kolczyki.

Motyle jadalne


1) ozdoby sałatek, zimnych płyt, deserów itp.

Jabłko przekroić wzdłuż od ogonka na 4 części tak by w jednej został ogonek, wybrać nożem środek ćwiartki z ogonkiem tak żeby została tylko zewnętrzna części ćwiartki o grupowi około 4 – 6 mm; wyciąć motyle skrzydła; z innego jabłka wyjąc ogonek i wbić obok ogonka – czułka powstałego motyla. Motyla można też zrobić przecinając na pół jabłko tak, aby w jednej części został ogonek i odcinając od połówki jabłka plaster z ogonkiem o grubości około 4 – 6 mm; wycięty plaster, jeśli przypomina motyla można zostawić bez docinania; dołożyć z innego jabłka ogonek – czułek; czułki motyla można też zrobić np. wbijając dwa długie goździki. Motyle „przestrzenne” i „płaskie” można też wyciąć np. z gruszki, kalarepy, buraka, „płaskie” motyle można wyciąć z kiwi, mandarynki, cytryny, pomarańczy, grejpfruta (nie obierać ze skórek), małe płaskie motyle można wyciąć z melona żółtego, awokado, mango, korpus i czułki motyli owocowych można zrobić z 2 lasek wanilii.

2) Szybki tort motyl

Okrągły tort (najlepiej mały) przeciąć na pół i ułożyć na talerzu, na którym będzie podany na stół odwracając horyzontalnie przecięte połówki; zrobić korpus motyla np. z sękacza czekoladowego lub innego batonu czekoladowego, biszkopta, rurki waflowej, przeciętego wzdłuż na pół banana, bitej śmietany, masy kremowej; czułki zrobić można np. z goździków, małych waflowych rurek, świeczek urodzinowych. Lasek wanilii. Na motyla nadaje się każdy kupny tort, należy tylko odpowiednio do smaku całego tortu dobrać korpus; robiąc samemu tort można ciekawie samemu ozdobić „skrzydła” i stworzyć kulinarne dzieło sztuki.