Motyle - część I


Motyle są uniwersalnym elementem dekoracyjnym: mogą stanowić ozdobę np. firanki w oknie, roślin doniczkowych (wbite do donicy na piku czy zwieszone na nitce na roślinie), paczki z prezentem, bukietu tradycyjnego i ze słodyczy, kartki okolicznościowej itp. mogą być też ozdobą do włosów czy wystąpić w roli broszki lub zawieszki. Poniżej kilka pomysłów na własnoręczne wykonanie motyli. Wielkość motyli trzeba sobie określić w zależności od ich przeznaczenia. Od przeznaczenia uzależnione jest też umocowanie motyla może to być np.: mała klamerka ( do kupienia w sklepach pasmanteryjnych), wsuwka do włosów, mała plastikowa klamerka do włosów (na wsuwce czy klamerce do włosów motyla można przyczepić nie tylko do fryzury ale także np. do firanki, zasłony czy rośliny doniczkowej), pik (patyk do szaszłyka), żyłka, nitka, ozdobny sznurek, dwustronna taśma klejąca a nawet tylko klej (do kartki czy też do paczki z prezentem motyla można po prostu przykleić).


Motyl z ptasich piór

Materiały:
4 ptasie pióra farbowane lub naturalne
Farby akrylowe
Nieduży kawałek styropianu
8 cm cienkiego sztywnego drutu

Wykonanie;

jeśli dysponujemy naturalnymi ptasimi piórami należy je najpierw zafarbować (oczywiście można też zrobić motyle z naturalnych piór), co można zrobić na kilka sposobów np.:
1) farbowanie ptasich piór w barwnikach do tkanin: kupić barwnik do tkanin (najlepiej do naturalnych tkanin) i farbować zgodnie z opisem na opakowaniu
2) farbowanie ptasich piór w barwnikach do jajek: : kupić barwnik do farbowania jajek na zimno i postępować zgodnie z opisem na opakowaniu
3) farbowanie ptasich piór wkładem z flamastra: wyjąć wkład z flamastra i zalać szklanką wrzącej wody następnie wrzucić pióra i w zlewności jak intensywny ma być kolor trzymać je w roztworze od 5 minut do półgodziny, wyjąc pióra z wody i zalać w naczyniu szklanką octu dla utrwalenia koloru, zostawić na pół godziny a następnie spłukać pod bieżącą zimną wodą
4) farbowanie ptasich piór farbami do włosów: metoda dość droga ale jeśli ktoś farbuje włosy można przy okazji zafarbować pióra
5) farbowanie ptasich piór w gencjanie lub jodynie: zarówno gencjanę jak i jodynę można kupić w aptece; w zależności od rozcieńczenia kupionego roztworu wodą można uzyskać w przypadku jodyny kolor od złotożółtego do ciemnego rudegobrązu, w przypadku gencjany od jasnoróżowego do ciemnofioletowego; po wyjęciu piór z roztworu należy utrwalić kolor octem (tak jak przy farbowaniu wkładami z flamastrów).

Niezależnie od metody farbowania przed farbowaniem pióra w celu odtłuczenia (każde pióro jest naturalnie tłuste, choć wydaje się nam suche) zamoczyć na kwadrans w płynie z detergentem a następnie spłukać pod bieżącą wodą. Po zafarbowaniu pióra ułożyć na warstwie 3 – 5 ręczników papierowych lub powieści na sznurku mocując je klamerkami za dutki i zostawić do wyschnięcia. Po wyschnięciu, jeśli jest to konieczne przeczesać pióro grzebieniem o gęstych małych zębach.

Wysuszonym piórom przyciąć chorągiewki odciąć dutki i przyciąć chorągiewki tak jak zaznaczono na rysunku – ma zostać to, co jest odwiedzone na rysunku czerwoną linią, cięcie znaczone jako a można zrobić nożyczkami o ozdobnych ostrzach wtedy motyl będzie miał pofalowane skrzydła.; ze styropianu wyciąć słupek – korpus motyla (korpus można też zrobić np. z masy parowej, modeliny), pomalować korpus farbami akrylowymi, po wyschnięciu farby wbić z obu stron korpusu po 2 przycięte ptasie pióra, namalować oczy i pomalować (nie jest to konieczne) wg uznania motyle skrzydła, zostawić do wyschnięcia, wbić w korpus dwa kawałki drutu – czułki dokleić do korpusu wg uznania i przeznaczenia mocowanie motyla.


Motyl z tiulu

Materiały
Tiul (sztywny)
Styropian
Drut
Lakier (np. akrylowy, bezbarwny do paznokci)

Wykonanie:

Z tiulu wyciąć dwa motyle skrzydła, z drutu odciąć 4 kawałki; skrzydło położyć na folii albuminowej i pomalować lakierem i od razu położyć na skrzydle dwa kawałki drutu (rysunek) docisnąć druty tak żeby lakier dokleił je do skrzydła; tak samo postępować z drugim skrzydłem; ze styropianu wyciąć motyli tułów, dowolnie pomalować (można też pomalować go lakierem i obtoczyć w brokacie); po wyschnięciu tułowia i skrzydeł, wbić wychodzące ze skrzydeł druty w tułów motyla; skrzydła motyla dowolnie ozdobić (np. brokatem w kleju, farbami akrylowymi, pozłótką); wbić dwa druciki w motylą głowę; w zależności od przeznaczenia dorobić mocowanie.


Motyl z korali

4 duże korale w kształcie łezki z dziurkami tak jak na kolczyki
4 okrągłe korale – perełki
Ozdobny drucik

Wykonanie:

Korale łezki (korale mogą być jednakowej wielkości jednak lepiej wyglądają motyle, gdy górne skrzydła są większe) ułożyć na kształt motylich skrzydeł; przez dziurki przeciągnąć drut tak jak pokazano na rysunku, drut dobrze skręcić, żeby skrzydła się na nim nie przesuwały; przez korale- perełki przeciągnąć drut tak aby wstawał z obu końców powstałego z korali korpusu, obrócić motyla na drugą stronę i nałożyć koralikowy korpus, ponownie obrócić na drugą stronę i przeciągnąć wychodzący z korpusu drut pomiędzy skrzydłami motyla, przeplatając go 2 – 3 razy z drutem łączącym skrzydła, drut przeprowadzić przez koral stanowiący głowę, wyciągnąć drut górą korala głowa, naciągnąć oba druty wychodzące z głowy i kilka razy skręcić je tak żeby cała konstrukcja była stabilna, dociąć wychodzące druty tak aby stanowiły motyle czułki.


Motyl ażurowy z filcu

Materiał:
Arkusze dość grubego filcu

Wykonanie:

Odrysować na arkuszu filcu szablon motyla oraz korpusu, wyciąć – dziurki można zrobić małym punktakiem, elementy łezki można wyciąć np. nożyczkami do paznokci; przykleić klejem magic albo klejem do materiału korpus do skrzydeł; ażurowego motyla z filcu można dowolnie ozdobić np. samoprzylepnymi perłami, brokatem w kleju a także można zrobić podwójne skrzydła – pomniejszyć szablon i wyciąć z filcu winnym kolorze niż duże skrzydła mniejsze skrzydła, mniejsze skrzydła można przykleić na całej powierzchni lub tylko w środkowej części skrzydeł; dorobić w zależności od przeznaczenia zawieszkę np. po wpięciu agrafki motyl może być broszką, po wpięciu zawieszek kolczykiem a wsuwki ozdobą do fryzury.


Motyle z filcu

Arkusze dość grubego filcu
Opcjonalnie: gruba nitka/ozdobny cienki sznurek, korale okrągłe

Wykonanie:

Odrysować na arkuszach filcu szablon motyla i wyciąć, tak zrobione motyle można wykorzystać jako element zdobniczy do kartek, przypiąć np., do firany, wbić na pik (pomiędzy dwa motyle posmarowane z jednej strony klejem wsadzić patyk do szaszłyków i skleić), można powiesić je na nitkach np., na żyrandolu czy też zawieść na jednej nitce (przeszywając wzdłuż motyle ) kilka czy kilkanaście motyli, pomiędzy motyle można dać np. okrągłe koraliki. Motyle z filcu można ozdabiać np. koralikami, perełkami, cekinami przyszywanymi lub samoprzylepnymi, brokatem w kleju.


Motyl z tego, co pod ręką

Materiały:
Karton
Drut
Kolorowy papier/materiał/szeroka papierowa wstążka/farby akrylowe
Klej

Wykonanie:

Z kartonu wyciąć motyle skrzydła, pomalować farbami lub jeśli skrzydła mają być wyklejane posmarować je klejem i nałożyć na klej/kolorowy papier/materiał/papierową wstążkę a po wyschnięci kleju dociąć naklejony papier lub materiał do kartonowych skrzydeł; środek dolnych posmarować klejem i dokleić górne skrzydła; wybrać podłużny koralik na korpus i okrągły na głowę lub klika ( w zależności od wielkości motyla) okrągłych korali/perełek na korpus i jeden nieco większy na głowę; przeciągnąć przez koral/korale korpus i głowie drut tak aby wstawał z obu końców (b); obrócić motyla na drugą stronę (c) i przeciągnąć wychodzący z korpusu drut pomiędzy skrzydłami motyla aż go motylej głowy, wsadzić drut do korala głowy i wyciągnąć górą korala, naciągnąć oba druty wychodzące z głowy i kilka razy skręcić je tak żeby cała konstrukcja była stabilna, dociąć wychodzące druty tak aby stanowiły motyle czułki.


Motyl z bibuły

Materiały:
Bibuła jedwabna/bibuła karbowana/papier ryżowy
Nitka
Taśma dwustronnie klejąca/klej
Czarny karton

Wykonanie:

Z bibuły wyciąć dwa identyczne kwadraty, każdy kwadrat skręcić po przekątnej i palcami uformować motyle skrzydła (można też kwadraty złożyć w ciasną harmonijkę a po połączeniu ich ułożyć harmonijkę w wachlarzyki – skrzydła , gotowe skrzydła złożyć prostopadle, łączenie przewiązać nitką i ponownie uformować skrzydła; z czarnego kartonu wyciąć tułów motyla z czułkami, w miejscu gdzie tyłów zachodzi na skrzydła nakleić taśmę dwustronnie klejącą i dokleić tułów do skrzydeł (można użyć zwykłego kleju); w zlewności od przeznaczenia motyla wykonać mocowanie; jeśli motyl będzie zawieszony na nitce lub zamocowany a piku można tułów wykonać z obu stron motyla; zamiast kwadratów można wyciąć koła .


Szablon motyle skrzydła


Motyle do zabaw plastycznych z dziećmi

Dzieci zniechęcają się, jeśli jakieś elementy, które mają malować, wycinać czy wyklejać są skompilowane, a takie właśnie są motyle, dlatego gdy chcemy wraz z dzieckiem robić motyle trzeba bardzo uprościć kształt motylich skrzydeł - najlepiej sprowadzając go do kilku kół.