Kocie legowisko lub taboret obrotowy ze zniszczonego fotela i sukienki


Z fotelami biurowymi bywa tak, że z czasem ulegają zniszczeniu. Bywa też tak, że jak mamy kota kot swoimi pazurami przyspiesza proces niszczenia. Tak też było z moim fotelem :( Poniższe zdjęcie miało być pamiątkowym zdjęciem mojego ulubionego fotela. Ale mój kot uznał fotel za swój i rezygnował nawet z jedzenia pilnując fotela żebym go nie wyrzuciła. Postanowiłam, więc przerobić fotel na kocie legowisko. Każdy kot będzie zachwycony takim legowiskiem – w sprzedaży są tylko legowiska, które kładzie się bezpośrednio na podłodze a koty wolą legowiska na wąskości. Drzewa – drapaki z legowiskami mają niezbyt duża powierzchnię do leżenia i duży kot nie może się porządnie wyciągnąć. Przerobiony fotel może służyć także jako taboret – krzesło. Ponieważ można regulować wysokość może sprawdzić się na przykład jako krzesło do toaletki czy „pufa” do niskiego stolika okolicznościowego.

Jak samemu zrobić legowisko dla kota lub obrotowy taboret

Do zrobienia tego legowiska czy taboretu potrzebny jest fotel biurowy i prosta wąska sukienka na ramiączkach z rozciągliwego materiału. Z sukienkami bywa tak, że wyrastamy z nich a często nie potrafimy się z nimi rozstać i zajmują miejsce w szafie. Ewentualnie zamiast sukienki na ramiączkach można wykorzystać wąska rozciągliwą sukienkę z rękawami lub długą bluzkę.

Fotel rozebrać na części: zdemontować oparcie i podpórki na ręce, odkręcić konstrukcję z nóżką. Jeśli gąbka w siedzisku się zapadała można wykorzystać gąbkę z oparcia do jej uzupełnienia. Sukienkę obrócić na wewnętrzną stroną i zszyć jej dół – nie mam zdolności krawieckich, więc nie mam maszyny, zszyłam zwykłym ściegiem podwójnie, wywrócić sukienkę na zewnętrzną stronę, naciągnąć sukienkę na siedzisko fotela tak, aby przeszycie było z tylu siedziska (na siedzisku od dołu przeważnie jest strzałka skierowana do przodu fotela) a jeśli chcemy mieć ozdobny element z boku naciągnąć sukienkę zaczynając od któregoś z boków.

Zebrać sukienkę z przodu (czy boku) siedziska, naciągając mocno materiał, zebraną część sukienki mocno skręcić i spleść tak, aby powstała róża, różę przewiązać kilka razy ramiączkami przewiązując ramiączka miedzy sobą. Jeśli robimy pokrycie siedziska ze zwykłej sukienki lub bluzki należy odciąć cześć sukienki czy bluzki powyżej pach, przeszyć sukienkę czy bluzkę od odciętej strony, po nałożeniu na siedzisko, naciągnięciu i skręceniu w różę, różę u nasady przewiązać kilka razy dobraną kolorystycznie wstążką (wstążka może też być zielona – będzie róża z zielonymi listkami)

Obrócić siedzisko na drugą stronę, placami wyszukać pod materiałem gdzie są otwory na wkręty - zrobić w tych miejscach małe dziurki przebijając materiał nożyczkami do paznokci, nałożyć konstrukcję z nóżką, przykręcić wkręty. Postawić legowisko. Na legowisko żeby szybko kot go nie zniszczył można położyć poduszkę. Ja zrobiłam mojemu kotu stałą poszewkę na poduszkę ze starej spódnicy ze skóry licowej – nie trzeba takiej poduszki prać ani codziennie czyścić z kociej sierści. Kocie legowisko na kółkach łatwo jest przemieszczać. Możemy umożliwić kotu przebywanie z nami w różnych pomieszczeniach przewożąc do nich legowisko. Mój kot pozwala się nawet wieźć na legowisku. W ten sam sposób jak kocie legowisko czy taboret można zrobić z sukienek czy bluzek, ozdobne poszewki z różami na poduszki.

Jeśli chcemy mieć zdejmowany pokrowiec na kocie legowisko czy taboret, wyciąć z materiału prostokąt o bokach równych a: szerokość siedziska + grubość siedziska + 15 cm, b: długość siedziska + grubość + 15 cm; z każdego boku przeszyć materiał tak aby powstały tunele o szerokości około w cm, w tunele wprowadzić gumkę, nałożyć pokrowiec na siedzisko i wtedy dopiero ściągnąć gumkę i związać sprawdzając ile można ściągnąć gumki aby pokrowiec dobrze opinał siedzisko a jednoczenie bez problemów dawał się zdejmować do prania.