Aniołek jako kartka świąteczna


Aniołki ze sklejki/tektury mogą być ozdobą choinki czy domu – to ich typowe zastosowanie. Można także niewielkim nakładem pracy i kosztów zrobić bliskim osobom, które są od nas daleko niespodziankę i wysłać własnoręcznie zrobione anioły zamiast kartek świątecznych. Aniołków przeznaczonych na „kartki” nie trzeba malować i lakierować z tylnej strony. Na tej stronie napisać pisakiem do CD życzenia. Jeśli zdarzy się tak, że podczas malowania pobrudzimy jego tylną stronę można na nią nakleić karton i przyciąć go do anioła i na kartonie napisać życzenia lub pomalować tylną stronę jasną farbą akrylową). Anioła można wyciąć ze sklejki o grubości 3 mm lub z tektury o grubości 3 mm. Szablon można zrobić samodzielnie lub skorzystać z szablonu poniżej – powiększając szablon należy zachować proporcje włosów i postaci aniołka.

Szablon aniołek

Można także kupić np. w sklepach z artykułami do decoupage czy na Allegro gotowe anioły ze sklejki w różnych wielkościach i o różnych kształtach. Cena anioła ze sklejki w zależności od wielkości to jakieś 0,8 – 3,5 zł.

Aniołki ze sklejki/tektury można w różny sposób ozdabiać.

Anioł I
Materiały: anioł, farby akrylowe, złotol, pisaki do CD, serwetka, klej do decoupage, klej wikol lub magic, lakier akrylowy/werniks damarowy.

Wykonanie: pomalować farbą akrylową (ewentualnie plakatową) włosy i buzię aniołka, pisakami do CD narysować oczy, nos i usta (białka oczu można zrobić białą farbą lub korektorem), położyć anioła na serwetce i odrysować sukienkę, wyciąć, posmarować sukienkę klejem do decoupage, przykleić serwetkę, jak wyschnie pomalować złotolem skrzydła i aureolę, która jest jednocześnie zawieszką, jak anioł wyschnie przykleić włosy i pomalować całego anioła lakierem akrylowym lub werniksem damarowym – wystarczy raz.

Anioł II
Materiały: resztki lakierów do paznokci, w tym brokatowych, farby akrylowe/plakatowe, pisaki do CD, lakier akrylowy/werniks damarowy, klej wikol lub magic

Wykonanie: pomalować farbą akrylową (ewentualnie plakatową) włosy (włosy można pomalować lakierem do paznokci) i buzię aniołka, pisakami do CD narysować oczy, nos i usta (białka oczu można zrobić białą farbą lub korektorem), skrzydła i sukienkę pomalować lakierami do paznokci; pociągnąć lakierem akrylowym buzię i włosy o ile nie były malowane lakierem, zostawić do wyschnięcia, przykleić włosy.

Anioł III
Materiały: klej brokatowy, farba akrylowa/plakatowa, pisaki do CD, lakier akrylowy/werniks damrowy, klej wikol lub magic.

Wykonanie: pomalować farbą akrylową (ewentualnie plakatową) włosy i buzię aniołka, pisakami do CD narysować oczy, nos i usta (białka oczu można zrobić białą farbą lub korektorem), skrzydła pomalować białą farbą, sukienkę w zależności od kleju brokatowego jaki zostanie użyty, jak farba wyschnie pociągnąć klejem brokatowym włosy, skrzydła i sukienkę, buzię pociągnąć lakierem akrylowym/werniksem damarowym, przykleić włosy.

Anioł IV
Materiały: złotol/srebrol, pisaki do CD, farby akrylowe/plakatowe, farba do szkła, cekiny lakier akrylowy/werniks damarowy, klej wikol lub magic

Wykonanie: pomalować farbą akrylową (ewentualnie plakatową) włosy i buzię aniołka, pisakami do CD narysować oczy, nos i usta (białka oczu można zrobić białą farbą lub korektorem), skrzydła pomalować złotolem/srebrolem, sukienkę pomalować farbami do szkła, w mokrą farbę wtopić cekiny, zostawić do wyschnięcia; pociągnąć buzię lakierem akrylowym/werniksem damarowym, przykleić włosy.