Kartki świąteczne 3D cz. I


Mogłoby się wydawać, że w czasach zdominowanych przez pocztę elektroniczną tradycyjne kartki odchodzą w niepamięć. Nic bardziej złudnego. Na całym świecie coraz większą popularnością cieszy się card making - ręczne wykonywanie kartek. W niektórych krajach obdarowywanie się ręcznie wykonanymi kartkami należy wręcz do tradycji. Na przykład w Francji do prezentu z okazji Świąt Bożego Narodzenia obowiązkowo musi być dołączona własnoręcznie wykona kartka z życzeniami. Własnoręcznie wykonane kartki mają tę przewagę nad innymi, nawet rękodzielniczymi kartkami, że wkładamy w nie własne serce i pozytywne uczucia. Osoba obdarowana taką kartkę na pewno odczyta dobre intencje osoby, która ją wykonała i doceni to, że poświęciła trochę czasu, aby specjalnie dla niej tę kartkę zrobić. Własny czas to współcześnie jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie możemy dać innej osobie. Nie zawsze możemy ten czas spędzić wspólnie z daną osobą, ale możemy go jej dać właśnie symbolicznie. Dla osoby robiącej kartkę to też symboliczne zbliżenie się do osoby, dla której kartka jest wykonywana, ponieważ w trakcie robienia kartki myśli się o osobie, która ma być nią obdarowana. Taka kartka nie potrzebuje nawet słów. Zachęcam do tworzenia indywidualnych i niepowtarzalnych kartek z okazji Bożego Narodzenia. Kartki można wykonać z tego, co mamy w domu i nie są konieczne inwestycje w materiały i narzędzia.

Kartka na Boże Narodzenie 1

Materiały: niebieski karton na kartkę bazę (może być tłoczony), kawałek białego kartonu lub kartki do drukarki, kolorowa gazeta z dobrym papierem lub jakiś katalog, taśma klejąca, klej do papieru.

Wykonanie: z kartonu wyciąć kartkę bazę, z gazety (ja użyłam katalog Ikea) wyciąć dwa paski o szerokości około 20 – 25 cm i szerokości około 8 – 10 cm jeden a drugi o szerokości 6 - 8 cm (jeden pasek powinien być węższy o jakieś 2 cm); paski złożyć w harmonijkę, zebrać harmoniki w wachlarzyki – miejsce łączenia przeszyć lub skleić taśmą klejącą, wyciąć z papieru pień choinki; nakleić na karton pień, na niego nakleić większy wachlarzyk – przyklejać tylko górną część, a na niego nakleić mniejszy, przykleić na czubku gwiazdkę – ja nakleiłam małą pomalowaną na czerwono rozgwiazdę; z białego kartonu lub papieru wyciąć prostokąt odpowiadający długością szerokości kartki bazy, jeden bok wyciąć nieregularnie, napisać życzenia, przykleić na kartkę bazę. Jeśli przyklejamy kartkę do drukarki można wcześniej wydrukować życzenia a następnie wyciąć „śnieg” i przykleić do karki bazy. Tak zrobioną kartkę trzeba wysłać w pudełku. (jak zrobić pudełka na kartki http://www.tg.net.pl/temat/post/wlasnorecznie/195/Kartki-3D-z-kwiatami-na-Dzie-Matki-lub-inne-okazje--cz-I )

Kartka na Boże Narodzenie 2

Materiały: karton na kartkę bazę, biała i różowa/niebieska bibuła jedwabna lub krepa, kawałek rajstop, wata, naturalna rafia, klej magic lub wikol, pisaki do CD.Wykonanie: z kartonu wyciąć kartkę bazę 20 x 15 cm, z różowej niebieskiej bibuły wyciąć prostokąt o długości około 12 x 10 cm, z białej bibuły wyciąć dwa kwadraty 6 x 6 m, prostokąt wzdłuż długości ułożyć w harmonijkę, utrwalić zgięci- przejechać po złożonym prostokącie linijką; kwadraty złożyć w harmonijkę, położyć na kartce harmonijkę z prostokąta, po obu stronach, zaczynając od góry, ułożyć harmonijki z kwadratów, od góry żebrać harmonijki razem i zabezpieczyć taśmą klejącą (rys. a). sukienkę i skrzydła przykleić punktowo (klej położyć w kilku miejscach) do kartki bazy; do kawałka pończochy/rajstop włożyć kulkę z waty (wielkości małego orzecha włoskiego), ściągnąć mocno materiał i przewiązać mocno nitką, odciąć zbędną cześć rajstop; ułożyć kulkę – głowę – tak aby wiązanie było z tyłu, z rafii spleść warkoczyk, przewiązać go z obu stron żeby się nie rozwiązał i dokleić do głowy (włosy można zrobić też np. naklejając na głowę kawałki anielskich włosów czy lamety), pisakiem do CD narysować oczy i usta (oczy można zrobić przyklejając małe koraliki), przykleić głowę do korpusu aniołka i kartki bazy. Kartkę można dodatkowo ozdobić świąteczną wstążką. Tak zrobioną kartkę trzeba wysłać w pudełku.

Kartka na Boże Narodzenie 3

Materiały: niebieski karton na kartkę bazę, kawałek białego kartonu, farby akrylowe/ plakatowe, czerwona cienką wstążka około 15 cm, zielony metaliczny karton lub kartka z zeszytu brokatowego, brązowy papier, srebrny klej brokatowy, mały kawałek styropianu, klej do papieru.

Wykonanie: z niebieskiego kartonu wyciąć kartkę, z białego kartonu (najlepiej użyć kartonu o grubości 3 mm)wyciąć bałwanka i pomalować; z zielonego metalicznego kartony wyciąć dwa różnej wielkości trójkąty, z brązowego papieru wyciąć dwa prostokąty – pnie, z białego kartonu lub papieru wyciąć prostokąt odpowiadający długością szerokości kartki bazy, jeden bok wyciąć nieregularnie (można użyć panieru do drukarki - można wcześniej wydrukować życzenia a następnie wyciąć „śnieg”); na kartkę bazę przykleić pnie, następnie przykleić „śnieg”, trójkąty – choinki przykleić punktowo – z kartonu o grubości 3 mm wyciąć małe kostki przykleić je do dolnej strony trójkątów a następnie nakleić na kartkę bazę – korna choinki będzie nieco odchodziła od kartki bazy; wstążkę przeciąć na pół, związać małe kokardki i przykleić je na wierzchołkach choinek, przykleić bałwanka; ze styropianu wyłuskać małe kulki i przykleić je do kartki, kilka nakleić na choinki – najłatwiej robi się to pęsetą; zrobić napis – napis można zrobić odręcznie, można nakleić gotowe samoprzylepne literki lub skorzystać z szablonu do pisania liter; bałwanka i śnieg pociągnąć srebrnym klejem brokatowym. Tak zrobioną kartkę trzeba wysłać w pudełku.

Kartka na Boże Narodzenie 4

Materiały: ciemnoniebieski karton na kartkę bazę (może być tłoczony), kawałek białego kartonu lub kartki do drukarki, około 20 cm białej taśmy pasmanteryjnej z listkami, kilka kolorowych małych płaskich guzików, samoprzylepne białe gwiazdki lub gwiazdki wycięte z białego kartonu, klej magik lub wikol.

Wykonanie: z kartonu wyciąć kartkę bazę, odciąć odpowiedni do kartki bazy kawałek taśmy pasmanteryjnej – przykleić na kartkę bazę; nakleić na taśmę guziki – bombki choinkowe; z kartonu lub kartki do drukarki wyciąć prostokąt, napisać życzenia i nakleić na kartkę bazę; nakleić gwiazdki. Jeśli przyklejamy kartkę do drukarki można wcześniej wydrukować życzenia a następnie wyciąć prostokąt i przykleić do karki bazy, jeśli używamy kartonu jego brzegi można pomalować złotolem/srebrolem lub posmarować klejem i posypać złotym/srebrnym brokatem.