Zabawy plastyczne z dziećmi: ozdobne szyszki na choinkę


W wigilię dzieci nie zawsze są pomocne w przygotowaniach świątecznych. Jeśli zamiast pomagać przeszkadzają warto je czymś zająć. Można zaproponować im zrobienie ozdób świątecznych z szyszek. Jak i czym malować szyszki i jak usuwać najsprawniej nasionka napisałam w wątku o kwiatach z szyszek
http://www.tg.net.pl/temat/post/wlasnorecznie/296/Kwiaty-z-szyszek
Jeśli przygotujemy ozdobne szyszki z całkiem małymi dziećmi należy zrezygnować z malowania szyszek lakierem do paznokci zamiast niego można użyć farb akrylowych a także plakatowych. Jeśli decydujemy się na farby plakatowe szyszki najlepiej pomalować wcześniej biała farbą akrylową (może być do ścian) – farba plakatowa słabo kryje kolor łusek i dziecko nie widząc oczekiwanego efektu może się zniechęcić. Można wprawdzie zmieszać farbę z klejem wikol w proporcji 2:1 ale nie polecam kleju wikol do zabaw z dziećmi. Jeśli mocujemy zawieszki do szyszek szpilką należy zrobić to za dziecko – szpilki ciężko się wbijają do szyszek, niekiedy trzeba użyć młotka. Zamiast szpilek można zastosować małe cienkie gwoździe.


Szyszka sauté
Materiały: szyszka, słota/srebrna farba w sprayu lub złotol/srebrol, złoty/srebrny sznurek pasmanteryjny około 20 cm.

Wykonanie: szyszkę pomalować wybraną farbą jak wyschnie na jedną z górnych łusek zawiązać ozdobny cienki sznurek, zrobić pętelkę. Banalnie proste ale moim zdaniem takie proste szyszki najlepiej wyglądają na choince. Szyszki można malować na dowolne kolory. Można pomalować tylko bezbarwnym lakierem i mokry lakier posypać sypkim brokatem.

Szyszka z „bańkami”

Materiały: A szyszka, resztki różnokolorowych lakierów do paznokci lub lakier do paznokci i różnokolorowe farby do szkła, złoty ozdobny sznurek około 20 cm.

Wykonanie: szyszkę pomalować lakierem do paznokci, jak wyschnie, przechylając buteleczki z lakierami zrobić wypukłe kropki na łuskach szyszki, zaczekać aż wyschną – to długo trwa, jak wyschną przewiązać jedną z górnych łusek sznurkiem zrobić węzeł a następnie węzeł u samej góry z sznurka – ma powstać zawieszka.

Szyszka z kokardą

A Materiały: A szyszka, lakier do paznokci, wstążka z metalową nitką w bokach około 20 cm, ozdobny sznurek; B szyszka, lakier do paznokci, cienka wstążka około 5o cm; C Materiały: szyszka, lakier do paznokci, organza w kolorze dobranym do lakieru około 20 cm, ozdoby sznurek lub złota rafia około 20 cm, szpilka lub klej magic.

Wykonanie: A szyszkę pomalować lakierem do paznokci jak wyschnie przeciągnąć pod dolnymi łuskami ozdobny sznurek związać na węzeł a następnie z końców sznurka zrobić zawieszkę, przeciągnąć pod dolnymi łuskami wstążkę związać na węzeł a następnie zawiązać kokardę; B Wykonanie: szyszkę pomalować lakierem do paznokci jak wyschnie przeciągnąć pod środkowymi łuskami wstążkę i związać ja w kokardę, pod górnymi łuskami przeciągnąć wstążkę, związać na supeł i zrobić pętelkę – zawieszkę; C Wykonanie: szyszkę pomalować lakierem do paznokci, organzę złożyć na pół i zawiązać kokardę, kokardę przewiązać sznurkiem pasmanteryjnym lub rozdzielonym kawałkiem rafii, zrobić pętelkę na zawieszkę, kokardę przymocować szpilką lub przykleić klejem.

Szyszka w „czapce”
Materiały: A szyszka, lakier do paznokci, płatki z sztucznego kwiatka z materiału, dobrano kolorystycznie wstążka około 20 cm, szpilki lub klej magic; B szyszka, złota farba w sprayu lub złotol, około 10 cm ozdobnej wstążki np. z koralikami, mereżką, metaliczną nitką, 30 cm złotej rafii, gumka recepturka, krótkie szpilki lub klej magic; C szyszka, złota farba w sprayu lub złotol, ozdoby złoty sznurek około 3 m, szpilki lub klej magic

Wykonanie: A pomalować lakierem szyszkę, zostawić do wyschnięcia, rozebrać sztuczny kwiatek tak aby uzyskać największa cześć z płatkami, nakleić element na dół szyszki, ze wstążki zrobić kokardę, zostawić dwa dłuższe końce, końce żebrać razem i związać na supeł – powstanie zawieszka, dokleić do płatków na szyszce, zamiast kleić można zarówno płatki jak i wstążkę dopiąć do szyszki szpilkami lub małym gwoździem; B szyszkę pomalować na złoty kolor zostawić do wyschnięcia, wstążkę zwinąć tak aby powstał stożek, nieco poniżej czubka stożka przewiązać go gumką recepturką, w miejscu gumki przewiązać stożek rafią zrobić supeł, pasmo rafii podzielić na drobne pasma, z każdej strony zostawić po 4 pojedyncze pasma pozostałe pasma związać w kokardę, z pozostawionych pasm zrobić pętelkę do zawieszania, stożek nakleić na dolną część szyszki lub zamocować go kilkoma szpilkami; C szyszkę pomalować na złoty kolor zostawić do wyschnięcia, ze sznurka zrobić chwost: pociąć sznurek na odcinki 20 cm, zebrać nitki sznurka razem złożyć na pół, nieco poniżej miejsca złożenia przewiązać nitką zrobić węzeł i odciąć niepotrzebna część, kawałek ozdobnego sznurka przeciągnąć przez powstałą pętlę i związać tak aby powstała zawieszka, powstały chwost nakleić na dolnej części szyszki lub przypiąć do szyszki małym gwoździem.

Szyszka dopinana

Materiały: szyszka, różne kolory lakieru brokatowego lub kleju brokatowego, klamerka, zielona farba np. akrylowa, klej magic.

Szyszkę pomalować różnymi kolorami kleju brokatowego, klamerkę pomalować na zielono, jak klej i farba wyschną nakleić szyszkę na klamerkę. Tak zrobioną szyszkę można dopinać do gałązek, choinka będzie wyglądała tak jakby rosły na niej szyszki. Zamiast klamerki można użyć metalowej spinki żabki do włosów.

Szyszkowy duet

Materiały: 2 małe szyszki, szyszka, złota farba w sprayu lub złotol, 40 cm wstążki atłasowej o szerokości 1 cm, 10 cm wstążki o szerokości, 0,5 cm, około 3 m, szpilki lub klej magic 1 cm cienkiego sznurka.

Wykonanie: szyszki pomalować na złoto, jak wyschną dokleić do nich po około 5 cm sznurka. Jak klej wyschnie związać sznurkiem ze sobą. Niepotrzebna cześć odciąć, pomiędzy szyszkami przeprowadzić wstążkę, zawiązać kokardę tak, aby zostały dwie dłuższe części wstążki – związać je razem taka, aby powstała zawieszka, nieco powyżej kokardy przewiązać drugą wstążkę i związać ją w kokardę,