Walentynkowe (i nie tylko) upominki


W Walentynki oprócz kartek walentynkowych można wręczyć symboliczny prezent. Zazwyczaj są to czekoladki i lizaki w kształcie serc, pojedynczy kwiatek, małe maskotki - zwierzątka z sercem w łapkach, przytulające się zwierzątka, różnego rodzaju ozdoby w kształcie serc, kubki ozdobione romantycznymi motywami, poduszki w kształcie serca, bibeloty ozdobione sercami. Walentynkowy upominek można też zrobić własnoręczni. Poniżej kilkanaście pomysłów na walentynkowe prezenty, które można podarować również z innych okazji takich jak np. Dzień Matki, Dzień Ojca, imieniny, urodziny, Mikołaj, Gwiazdka.

Walentynkowa podkładka pod mysz

Materiały i narzędzia:
Filc poliestrowy w arkuszu o grubości 3 - 5 mm, kolor wg uznania
Nożyczki
Ołówek

Wykonanie:
Narysować serce lub powiększyć gotowy szablon i powiększyć tak aby serce miało w zaznaczonym na szablonie miejscu 20-22 cm; wyciąć. Gotowe:) Wykonanie błyskawiczne; prezent sympatyczny i praktyczny - podkładka z filcu nadaje się pod każdą mysz. Jeśli podkładka ma być dla mężczyzny odradzam robienie różowej podkładki. Zamiast serca można zrobić podkładkę jabłko: ogonek jabłka zrobić niezbyt duży i nakleić go na wierzchnią stronę podkładki (użyć kleju w sztyfcie do materiałów) klejenie zamaskować liściem; liść nie powinien być zbyt swobodny, aby podkładka była praktyczna - nakleić liść tak aby 1 naklejona była na jabłko. Odradzam wycinanie serca z gotowej podkładki - podkładka będzie się strzępiła.

Serca z masy papierowej

Wykonać masę papierową: około litra porwanych na na1,5 - 2 cm kawałki papieru (gazety, ręczniki kuchenne, stary papier do drukarki, kartki z zużytych zeszytów szkolnych, wytłoczki po jajkach itp.; zalać ciepłą wodą i zostawić na około 10-12 godzin, zmiksować, uzyskaną masę odsączyć na sitku i wymieszać z klejem np. klej biurowy, wikol, klej do tapet tak aby powstała masa konsystencji plasteliny (około 4 - 6 łyżek kleju na szklankę zmiksowanego papieru); zamiast kleju można masę zmiksować z mąką pszenną - około 1 szklanki mąki i 1 szklanki wody na szklankę zmiksowanego papieru; masa nie może być zbyt mokra bo będzie się rozwarstwiała przy modelowaniu; uwaga: masa podczas miksowania mocno się rozpryskuje warto, więc na naczynie, w którym będzie mieszana nałożyć worek foliowy zrobić dziurki i przez nie przełożyć mieszadełka miksera żeby nie zdrapywać z mebli później masy; masę można zrobić też w blenderze albo kupić gotową; aby uzyskać kolorową masę należy zmieszać ją z barwnikiem; niewykorzystaną masę papierową można dać do słoika i przechowywać ją szczelnie zamknięta w lodówce.

1) Serca ażurowe

Materiały i narzędzia:
Masa papierowa
Karton
Nożyczki
Ołówek
Dowolna farba
Lakier bezbarwny
Dowolne elementy ozdobne
Kawałek drutu

Z kartonu wyciąć dwa ażurowe serca - kontur serca powinien mieć grubość około 2 cm a długość około 15 cm (chyba, że ktoś chce większe); nakładać masę na kontur serca ( około 2 cm wysokości), strać się żeby nakładana masa była kształtu wałka (można z masy utoczyć wałek i ułożyć go na konturze serca); serca można ze sobą przepleść; z drutu zrobić uszko do zawieszania - wbić go do serca; serca zostawić do wyschnięcia (np. na kaloryferze); po wyschnięciu pomalować dowolną farbą (dobrze wyglądają pomalowane złotą farbą w sprayu), go po wyschnięciu polakierować; można dodatkowo serca ozdobić np. koralikami, cekinami, złotą i srebrną farbą konturówką (konturówkę nałożyć przed lakierowaniem). Tak wykonane serca można wieszać na ścianie a także jako swobodnie wiszące - np. na karniszu.

2) Serca pełne

Materiały i narzędzia:
Masa papierowa
Foremka serce do ciastek lub do babek z piasku
Dowolna farba
Lakier bezbarwny
Dowolne elementy ozdobne
Punktak lub ołówek
Folia aluminiowa

Wykonanie:
Masę papierową nałożyć do foremki i mocno ubić - ilość masy zależy od tego jak grube serca chcemy uzyskać; ostrożnie wyjąc z foremki na folię aluminiową; punktakiem lub ołówkiem zrobić dziurkę na zawieszkę; zostawić do wyschnięcia; dowolnie pomalować i ozdobić; polakierować, przewlec zawieszkę - wstążkę, rafię itp. Serce zamiast w foremce można ulepić lekko wypukłe - tak jak lepi się z plasteliny. Serca mogą zostać powieszone w dowolnym miejscu; można zrobić z nich wiszący „łańcuch", można zrobić małe serca i podczas formowania ich włożyć do nich karabińczyk (breloczek, zawieszka), wbić na patyk do szaszłyków i ustawić np. w doniczce.
Serca ażurowe i pełne można zrobić używając zamiast masy papierowej masę solną - jak ją zrobić napisałam w wątku „Wakacyjne trofea w cieście solnym".

Księżycowe koty z ciasta solnego

Materiały i narzędzia:
Masa solna (jak ją zrobić i suszyć w wątku „Wakacyjne trofea w cieście solnym";)
Nóż
2 koraliki serduszka
Dowolne farby (oprócz olejnych)
Złoty brokat w kleju lub farba w sprayu
Lakier w sprayu lub lakier akrylowy do drewna
Kawałek ozdobnego sznurka

Wykonanie:
Rozwałkować ciasto solne na grubość 5 mm. Wyciąć księżyc (można posłużyć się szablonem lub dwoma różnej wielkości miseczkami, wykrawając najpierw większą koło a następnie mniejszą usuwając z koła cześć ciasta tak aby powstał księżyc); ulepić 2 płaskie figurki kota (ewentualnie wyciąć z rozwałkowanego ciasta posługując się szablonem), koty powinny nieco różnić się wielkością, koty lekko zwilżyć od dolnej strony wodą i dolepić na księżyc, lekko docisnąć; „wtopić" w księżyc dwa korale serca (jeśli ozdoba będzie suszona w piekarniku nie używać korali plastikowych); z kawałka ciast uformułować cienki wałek, zrobić z niego kocie ogony; ogony lekko zwilżyć wodą i dolepić do kocich pup a następnie spleść je ze sobą; zrobić w księżycu dziurkę na zawieszkę; wysuszyć; po wysuszeniu pomalować farbami akrylowymi (plakatowymi, akwarelowymi, farbami do ceramiki, do malowania na szkole); księżyc można pozłocić bratem w kleju lub złotą farbą ; przewlec przez dziurkę w księżycu ozdobny sznurek i zrobić zawieszkę pozłocić. Jeśli chcemy uzyskać połysk, po wysuszeniu farby polakierować np. lakierem akrylowym do drewna. Jeśli nie chcemy malować ozdoby można do jej wykonania użyć kolorowego ciasta solnego - jak je zrobić w wątku „„Wakacyjne trofea w cieście solnym". Księżycowe koty można zrobić też z grubego kartonu: np. księżyc można wykleić srebrnymi cekinami, koty wykonać z filcu a ich ogonki ze zaplecionej w warkocz włóczki.

Dziewczyna lub Aniołek z sercem - ozdoba na ścianę z masy solnej

Materiały i narzędzia:
Masa solna (jak ją zrobić i suszyć w wątku „Wakacyjne trofea w cieście solnym";)
Nóż
Praska do czosnku
Dowolne farby (oprócz olejnych)
Złoty brokat lub farba w sprayu
Lakier w sprayu lub lakier akrylowy do drewna

Wykonanie:
Rozwałkować ciasto solne na grubość 5 mm. Wyciąć tułów z głową (szablon powyżej) oraz serce dłuży bok prostokąta powinien mieć taką samą długość jak serca w pokazanym na szablonie miejscu; zrobić kulkę z ciasta i przepuścić ja przez praskę do czosnku, z powstałych wałeczków zrobić włosy - dolepiając włosy do głowy należy lekko i zwilżyć, wyciąć z rozwałkowanego ciasta prostokąt i zebrać go w spódniczkę formułując palcami fałdy spódniczki, dolepić do tułowia, wyciąć z ciasta księżyc i dolepić do tułowia i spódniczki; z ciasta zrobić kulkę a następnie utoczyć z niej dwa wałeczki: na ręce nieco chudszy a na nogi grubszy; z grubszego wałka odciąć dwa kawałki na nogi tak aby były one proporcjonalne do całej figurki, z kawałków ciasta zrobić bucik i dolepić do wałeczków nóg; z cieńszego wałeczka odciąć dwa kawałki na ręce; figurkę delikatnie obrócić na drugą stronę, dolepić nogi i ręce i ponownie figurkę obrócić; ręce ułożyć na sercu i dolepić; dolepiać poszczególne elementy pamiętać o zwilżaniu ich wodą; we włosach zrobić małą dziurkę na zawieszkę; wysuszyć; po wysuszeniu pomalować farbami akrylowymi (plakatowymi, akwarelowymi, farbami do ceramiki, do malowania na szkole); na sercu można napisać wyznanie (np. farbą konturówką)) lub imię. Jeśli chcemy uzyskać połysk, po wysuszeniu farby polakierować np. lakierem akrylowym do drewna. Jeśli nie chcemy malować ozdoby można do jej wykonania użyć kolorowego ciasta solnego - jak je zrobić w wątku „Wakacyjne trofea w cieście solnym". Włosy dziewczynki można zrobić dopiero po wyuczeniu - nie dolepiać wtedy makaroników z ciasta a dolepić klejem włóczkę. Serce które trzyma w dłoniach dziewczynka może np. z filcu lub drewna ale wtedy nie należy suszyć figurki w piekarniku. W ten sam sposób można zrobić Anioła z sercem: zamiast krótkiej spódniczki i nóg z kawałka prostokąta ciasta uformułować długą spódniczkę i dolepić do figurki skrzydła (szablony skrzydeł w wątku „ozdoby świąteczne: aniołki"

Materiały i narzędzia
Masa solna (jak ją zrobić i suszyć w wątku „Wakacyjne trofea w cieście solnym";)
Nóż
Ołówek
Dowolne farby (oprócz olejnych) czarna, brązowa, zielona, biała, czerwona
Lakier w sprayu lub lakier akrylowy do drewna
Wata
Cienki srebrny drucik
Ozdobny sznurek (wstążka)

Wykonanie:
Rozwałkować ciasto solne na grubość 5 mm. Wyciąć kwadratową ramkę (wewnętrzna część ramki (mazurowa) musi mieć tyle milimetrów ile ma średnica głowy kota), głowę kota (można posłużyć się szablonem), nos, oczy i serce; na ramce nożem wykonać nacięcia na głębokość 2 - 3 mm tak aby po pomalowaniu ramka wyglądała jak zrobiona z drzewa; ołówkiem zrobić dwie dziurki na zawieszkę na głowie kota w palcem wycisnąć oczy, nos nawilżyć wodą i dolepić, wyżłobić „policzki" kota na głębokość 2 - 3 mm (można zrobić to w zależności od wielkości kota np. literatką, kieliszkiem czy po prostu nożem); kota głowę kota zwilżyć wodą i wlepić w ramkę tak aby na ramkę nalepione były tylko górne fragmenty uszu, zwilżyć serce i dolepić do ramki; wysuszyć; ramkę pomalować farbą za pomocą waty - farbę nakładać nierównomiernie robiąc przetarcia; pomalować głowę kota i serce; na serce dodatkowo można nakleić koraliki, cekin itp. lub zrobić na nim farba konturówką jakiś napis; odciąć z drutu 6 równych kocich wąsów, dokleić do kociej głowy; przez dziurki przewlec ozdobny sznurek lub wstążkę i zrobić zawieszkę zakończona kokardą.

Pudełko serce

Materiały i narzędzia:
Dość gruby karton kolor wg uznania
Klej w sztyfcie
Nożyczki
Ołówek
Linijka

Wykonanie:
Odrysować na dość grubym kartonie 4 serca o takiej wielkości jakie ma być pudełko i wyciąć je; jeśli chcemy ażurowe wieczko w dwóch pozostałych sercach wyciąć środki pozostawiając kontur serca o szerokości w zlewności od wielkości pudełka - małe co najmniej o szerokości 5 mm; wyciąć dwa prostokąty o długości równej obwodowi serca (obwód serca można zmierzyć np. prowadząc wzdłuż jego konturów nitkę a następnie nitkę zmierzyć linijką) + 1 cm na sklejenie, szerokość jednego prostokąta powinna być równa wysokości zaplanowanego pudełka + 1 cm a drugiego (wieczko) w zależności od wielkości planowanego pudełek 1 - 3 cm + 1 cm; na każdym prostokącie odmierzyć na krótszym boku 1 cm i poprowadzić linie przez dłuższy bok prostokąta i wyciąć tę cześć w trójkąty (schemat a); trójkąty odgiąć o 90 stopni; na serce nakleić większy prostokąt trójkątnymi ząbkami, skleić na zakładkę bok od środka pudełka; następnie aby ukryć klejenie przekleić na ząbki serce (schemat b), być może trzeba będzie je dociąć - zmniejszyć na całym obwodzie serca o 1 - 2 mm ; tak samo postąpić z drugim sercem - wieczkiem; jeśli wieczko ma być ażurowe, wyciąć z kartonu jakiś ażurowy wzorek, umieścić go między dwoma ażurowo wyciętymi sercami, można też zamiast wycinać wstawić kawałek koronki itp. Pudełko można dodatkowo dowolnie ozdobić. Pudełko można wykonać też z filcu w filcu w arkuszach. W niektórych sklepach z artykułami do decupage można kupić gotowe tekturowe pudełko i dowolnie je ozdobić.

Walentynkowe ramka z sercami lub serce

Materiały i narzędzia:
Arkusz filcu o grubości 2 - 4 mm w dwóch kolorach - kolor wg uznania
dość gruby karton kolor
Klej w sztyfcie
Nożyczki
Ołówek
Ekierka
Punktak
Ozdobny sznurek lub wąska wstążka
5 cm drutu lub spinacz biurowy

Wykonanie:
Na kartonie za pomocą ekierki (kąty proste) narysować prostokąt lub kwadrat o wymiarach takich jakie ma mieć ramka; wyciąć dwa takie elementy; jeden prostokąt wyciąć tak aby została tylko ramka o równej szerokości - „prostokąt dziura" w ramce powinien być mniejszy z każdej strony o 2 mm niż zdjęcie, które będzie włożone w ramkę; ramkę odrysować na arkuszu filcu i wyciąć, nakleić ramkę z filcu na ramkę kartonową; odrysować na filcu serce i wyciąć, odrysować na arkuszu filcu w innym kolorze niż wycięte pierwsze serce nieco mniejsze serce i wyciąć, serca złożyć razem i punktakiem wyciąć dwie dziurki (ewentualnie zrobić je małymi nożyczkami do skórek); przez dziurki przeciągnąć ozdoby sznurek lub wstążkę; serce dokleić do ramki; na prostokąt z tektury przykleić zdjęcie; z drutu zrobić zawieszkę ( można w tym celu wykorzystać spinacz biurowy), umieścić zawieszkę i przykleić wykonaną ramkę. Ramkę można wykonać oklejając ją 1) jakimś papierem, serca wyciąć z kartonu i też okleić papierem; 2) materiałem: okalając materiałem należy (schemat 2) wyciąć elementy większe z każdej strony o 1 cm, centymetrową nadwyżkę należy pociąć i nakleić na drugiej stronie elementu żeby materiał nie strzępił się - używać kleju w sztyfcie do materiału). Ramkę z filcu można wykonać również jako serce.

Wisząca ozdoba z serc (1)

Materiały i narzędzia:
Arkusz filcu o grubości 4 - 5 mm; kolor wg uznania, liczba arkuszy zależna od liczby zaplanowanych serc
Karton
Nożyczki
Ołówek
Punktak
Ozdobny sznurek lub wąska wstążka
Opcjonalnie duże koraliki

Wykonanie:
Z kartonu zrobić szablon serca, serca odrysować na filcu (wielkość i liczba serce wg uznania) i wyciąć, w każdym sercu punktakiem zrobić po dwie dziurki tak jak pokazano na schemacie powyżej - uwaga dziurki nie mogą być zbyt durze żeby nie opadały po nanizaniu ich na wstążkę czy sznurek; nanizać serca na sznurek lub wstążkę, Na górnej części sznurka z sercami zrobić małą pętelkę umożliwiającą powieszenie ozdoby, na dolnej zrobić supeł i obciąż zbędną część sznurka. Jeśli serca opadają na sznurku można pod każdym sercem umieścić koralik i zrobić pod nim supeł. Zamiast pełnych serc można wyciąć serca ażurowo i przeplatać samurek przez ażur. Jeśli serca będą ażurowe, warto wzmocnić je składając dwa serca razem i przez oba przewlekać sznurek.
Tak wykonaną ozdobę można powiesić na ścianie , karniszu, na lampie, meblu itp. Ozdobę można również wykonać z kolorowego kartonu, pomalowanego kartonu czy też oklejonego kolorowym papierem, jednak tak wykonana ozdoba będzie mniej trwała.

Zasłona z serc

Materiały i narzędzia:
Arkusz filcu o grubości 2 - 4 mm; kolor wg uznania, liczba arkuszy zależna od liczby zaplanowanych serc
Karton
Nożyczki
Ołówek
Punktak
Ozdobny sznurek lub wąska wstążka
Koraliki
Opcjonalnie listwa ceownik

Wykonanie:
Wykonać wg instrukcji powyżej tyle sznurów z sercami i o takiej długości by odpowiadały np. wnęce drzwiowej. Zasłony z serc mogą służyć jako zasłony do wnęk drzwiowych, jako dekoracja okna, do oddzielenia od siebie pomieszczeń czy też ich podziału (oryginalny parawan), dekoracji ściany, firanko-zasłonka. Można je wieszać za pomocą żabek do karnisza lub za pomocą listwy (ceownika) do sufitu lub futryny drzwi. Jeśli zasłonka będzie mocowana na ceowniku na każdy sznur należy nanizać okrągły, najlepiej drewniany koralik, o takiej wielkości by można było go wprowadzić do środka listwy i żeby w niej mógł się przesuwać ale jednoocznie nie wypadał z niej.

Wisząca ozdoba z serc (2)

Materiały i narzędzia:
Arkusze filcu o grubości 4 - 5 mm w 2 kolorach; kolor wg uznania, liczba arkuszy zależna od liczby zaplanowanych serc
Karton
Nożyczki
Ołówek
Punktak
Ozdobny sznurek lub wąska wstążka
Opcjonalnie duże koraliki

Wykonanie:
Z kartonu zrobić szablon serca oraz serca ażurowego, serca pełne odrysować na filcu (wielkość i parzysta liczba serce wg uznania) i wyciąć, w każdym sercu punktakiem dziurkę w miejscu takim jak zaznaczono na schemacie; z filcu w innym kolorze wyciąć serca ażurowe o takiej wielkości by włożone w serce ażurowe serce pełne mogło się w nim swobodnie obraca; sznurek (wstążkę pociąć na kawałki o różnej długości; na każdym sznurku umocować po obu jego końcach serca: sznurek porodzić przez zwężenie serca ażurowego w dół następnie objąć sznurkiem serce prowadząc go z drugiej strony do góry, a następnie znowu przepleść i przewlec przez dziurkę pełnego serca i poprowadzić ponownie w górę serca ażurowego i dowiązać, zrobić supeł, obciąć zbędną część sznurka; tak samo zrobić ze wszystkimi przygotowanymi sznurkami i sercami; zebrać w ręce wszystkie sznurki z sercami tak aby w jednym punkcie znalazły się środki wszystkich sznurków; złożyć sznurki na pół; przepleść robiąc węzeł tak aby powstała pętelka o długości 3, 5 cm do zawieszenia ozdoby; w miejscu supła można dodatkowo zawiązać ozdobną kokardę. Tak wykonaną ozdobę można powiesić na ścianie, karniszu, na lampie, meblu itp. Można też wykonać ją z grubego (5 mm) kartonu: wyciąć elementy, pomalować z obu stron farbami akrylowymi; po wyschnięciu polakierować.

Walentynkowe potpourri

Materiały i narzędzia
Skórki z pomarańcz/mandarynek
Skorki z cytryn/grejpfrutów
Kawałki lasek wanilii
Kawałki gałki muszkatołowej
Gwiazdki anyżu
Goździki
Migały w Łupinach
Celofan
Wstążka/rafia
Substancja zapachowa (olejek eteryczny, sproszkowane kłącze kosaćca żółtego - do kupienia w aptekach).

Wykonanie:
Obrać skórkę z pomarańcz/mandarynek i cytryn/grejpfrutów : wbić lekko nóż w owoc i objechać nożem w obwiedzie dokoła owocu nadcinając skórkę, zdjąć skórkę z obu połówek, naciąć ja nożem tak aby można ja było płasko rozłożyć, wyciąć ze skórek od szablonu różnej wielkości serca; chcąc uzyskać karbowane obwódki skórki na obwodzie wyciętego serca naciąć podłużnie dłutkiem do dekoracji lub nożem; wysuszyć (o suszeniu napisałam w wątku „bigos z suszonych roślin", skórki schną szybko; , w tym wątku opisałam też zasady dodawania substancji zapachowych); po wysuszeniu zmieszać z kawałkami lasek wanilii, gałki muszkatołowej, migdałami w łupinach; dodać kilkanaście goździków i gwiazdek anyżu; dodać substancję zapachową, ponownie delikatnie wymieszać; ewentualnie można dodać drobne muszelki, ptasie piórka czy szklane kulki; rozłożyć na stole celofan, wyspać na środek gotowe potpourri, zebrać brzegi celofanu do środka; przywiązać wstążką; jeśli znad wstążki wystaje zbyt dużo celofanu obciąć. Walentynkowe potpourri można podarować w opisanym powyżej pudełku sercu - nie trzeba będzie umieszczać go w naczyniu, wystarczy tylko zdjąć przykrywkę pudełka.