Card making: kartki walentynkowe - część trzecia


W „Uczcie" Platona Arystofanes opowiada mit, z którego dowiadujemy się, że wszystkie istoty ludzkie były kiedyś samowystarczalne. Istoty te, które były płci żeńskiej, męskiej lub były obojnakami, kiedyś zgrzeszyły nieumiarkowaniem i pychą chcąc dostać się do niebios i zająć miejsce bogów, dlatego też Zeus, by poskromić ich pychę rozciął wszystkie te istoty na pół w skutek, czego każdy człowiek poszukuje swojej utraconej połówki. Mit przytoczony przez Platona został wykorzystany w wielu baśniach opowiadanych na całym świecie, w których ludzie poszukują się jak dwie połówki pomarańczy, jabłka, figi czy brzoskwini (w zależności, jaki owoc w danym regionie uznawany był za symbol miłości). I tak jak zauważył to Platon „jeśli kiedy taki czy jakikolwiek inny człowiek przypadkiem znajdzie swą drugą połowę, wtedy nagle dziwny na nich czar jakiś pada..." Minęło prawie dwadzieścia pięć wieków od wypowiedzenia tych słów, a potwierdzeniem ich aktualności jest każdy człowiek, zarówno ten kochający jak i ten pragnący kochać i być kochanym. W tradycji polskiej owocem symbolizującym miłość jest jabłko. Najprawdopodobniej wpływ ma na to biblijna opowieść o Adamie i Ewie, chociaż tak naprawdę to nie wiemy, jaki owoce zerwała z drzewa Ewa, ponieważ w Biblii nie ma o tym ani słowa. Potocznie przyjęło się, że tym owocem było jabłko, co wynika ze złego przetłumaczenia słowa „malum" oznaczającego zarówno jabłko jak i zło. Ewa zerwała owoc zła. A jabłko z czasem stało się nie tyle symbolem grzechu, co uwodzenia i miłości. W polskiej tradycji jabłko stanowi jeden z ważniejszych symboli weselnych - nowożeńcy obrzucani byli przez druhny jabłkami i musieli jedno jabłko zjeść wspólnie przed nocą poślubną. Dzisiaj wystarczy, by jabłka pojawiły się na weselnym stole. Jabłka wiązano z miłością już w starożytnej Grecji. Były one atrybutem bogini miłości Afrodyty.

Poniżej jeszcze kilkanaście pomysłów na walentynkowe kartki, w tym z uwodzicielskimi jabłkami oraz symbolizującymi miłość połączonymi połówkami jabłka czy pomarańczy. Figi i brzoskwinie jakoś do mnie nie przemawiają :) Zamieszczone szablony należy w zależności od potrzeby przed wydrukowaniem pomniejszyć lub powiększyć. Zrobić własne napisy. Kartki można wykonać zgodnie z instrukcją, ale warto pomyśleć nad własną modyfikacją.

Walentynkowa propozycja

Materiały i narzędzia:
Karton na kartkę bazę - kolor wg uznania
Cienka złota wstążka (sznurek, rafia)
Czerwony jedwabna bibuła lub inny czerwony papier (może być samoprzylepny ze szkolnego bloku)
Zielony papier
Brązowy papier
Własne zdjęcie
Klej w sztyfcie do papieru.
Nożyczki
Ołówek
Punktak lub dziurkacz

Wykonanie:
Powiększyć do pożądanej wielkości szablon, odrysować i wyciąć z dowolnego kartonu; kartkę bazę wykleić z obu stron czerwoną bibułą jedwabną (nie jest jednolita i jabłko będzie bardziej naturalne); zamiast bibuły można zastosować inny panier lub od razu wyciąć kartkę bazę z czerwonego kartonu; z brązowego kartonu wyciąć 2 ogonki a z zielonego 2 listki i nakleić na kartkę bazę; na zewnętrznych krawędziach kartki bazy nakleić podłużnie złotą wstążkę lub sznurek; punktakiem zrobić nieco za przyklejoną wstążką dwie dziurki; na środkowej części kartki bazy nakleić zdjęcie, ze wstążki (sznurka) dokleić ramkę, zrobić napis „ zjedz mnie..." lub inny (jeśli kartka zrobiona jest z jedwabnej bibuły należy zrobić etykietę i na niej wykonać i dokleić do kartki; złożyć połówki kartki i przewlec wstążkę lub rafię przez dziurki i zawiązać ją w małą kokardkę; kartkę można wykonać z biegło kartonu i pomalować farbami plakatowymi czy innymi.

Owocowe serca: serce jabłko lub serce truskawka

Materiały i narzędzia:
Czarny karton na kartkę bazę
Karton po sokach ze zdjęciem jabłka lub truskawki (np. jabłka Sun Grown sok wieloowocowy, Garden nektar jabłkowy, Hortex sok jabłkowy; truskawki) lub inne zdjęcia jabłek i truskawek (np. papier do decupage)
Kalka techniczna
Nożyczki
Ołówek
Klej w sztyfcie
Dodatkowo: brązowy papier np. skóra węża, zielony papier, drobne pasmanteryjne białe kwiatki

Wykonanie:
Z opakowań po sokach lub innych zdjęć wyciąć, w zależności z czym planujemy kartkę, truskawki lub jabłka, pomniejszyć lub powiększyć szablon serca - serce musi mieć zaokrąglony dolny „ogonek" żeby przypominało owoc; odrysować serce na kalce technicznej; kalkę położyć na wybranym owocu i tak je ustawiać aby wybrać najlepszy wizerunek serca jabłka czy truskawki; wyciąć nie odrywając kalki - ciąć razem z kalką, nakleić na kartkę; jeżeli nie udało się wyciąć jabłka - serca z ogonkiem i listkiem, wyciąć je z innego zdjęcia i dokleić. Jeśli kartka ma być bardziej rozbudowana można: a) truskawka: wyciąć tak jak opisano powyżej dwa, trzy mniejsze serca - truskawki; z zielonego kartonu czy innego zielonego papieru wyciąć używając załączonego szablonu krzaczek; krzaczek nakleić na kartkę bazę, nastopnie nakleić serca - truskawki oraz drobne białe pasmanteryjne kwiatki; b) jabłka: wyciąć tak jak opisano powyżej dwa mniejsze serca - jabłka; z brązowego papieru wyciąć używając załączonego szablonu fragment drzewa; drzewo nakleić na kartkę a następnie „powiesić" na nim jabłka. Można też zamiast poszukiwać odpowiednich zdjęć owoców zrobić własne fotografie a potem zrobić odbitki lub kolorowy wydruk.

Dwie połówki: jabłka lub pomarańczy

Materiały i narzędzia:
Czarny karton na kartkę bazę
Karton po sokach ze zdjęciem jabłka lub pomarańczy (np. jabłka Sun Grown sok wieloowocowy, Garden nektar jabłkowy, Hortex sok jabłkowy; pomarańcze: Sun Grown orange juice pure, Hortex sok pomarańczowy z cząsteczkami, HORTEX sok pomarańczowy 100%,) lub inne zdjęcia czy papier do decupage
Kalka techniczna
Klej w sztyfcie do papieru
Klej do elementów metalowych
Nożyczki
Ołówek
Zamek błyskawiczny z drobnymi metalowymi ząbkami

Wykonanie:
Z opakowań po sokach lub innych zdjęć wyciąć, w zależności z czym planujemy kartkę, pomarańcze lub jabłka, pomniejszyć lub powiększyć zamieszony powyżej szablon serca; dalej postępować tak jak w instrukcji powyżej; serce - owoc nakleić na kartkę; z zamka wyciąć odpowiedni kawałek metalowej linki i nakleić na serce owoc. Jeśli karki mają być bardziej rozbudowane, można dodatkowo na nich nakleić wycięte z opakowań dwie polówki pomarańczy czy jabłka. Zamiast zamka błyskawicznego można owocowe serce ‘zszyć" - zrobić odpowiednią ilości dziurek i przewlec przez nie nitkę krzyżując ją. Pomarańczowe serce można zrobić z suszonej skórki pomarańczowej - serce wyciąć ze świeżej skórki a następnie wysuszyć ją; można również zrobić zdjęcie jabłka czy pomarańczy z umocowanym zamkiem a po zrobieniu odbitki czy wydruku wyciąć serce albo, zrobić przed odbitką czy wydrukiem serce z owocu na fotografii w programie graficznym.

Serce złapane w sieć

Materiały i narzędzia:
Czarny karton na kartkę bazę
Czerwony karton
Kilka białych dużych perełek
Srebrna (biała, złota) konturówka lub biały pisak fluorescencyjny
Kalka techniczna
Klej w sztyfcie do papieru
Nożyczki
Ołówek

Wykonanie:
Z czarnego kartonu wyciąć kartkę bazę (najlepiej kwadratową) powiększyć do pożądanej wielkości szablon pajęczyny i serca, z czerwonego kartonu wyciąć serce i nakleić je na kartkę bazę; przenieść wzór pajęczyny na kartkę bazę ( o tym jak to zrobić w wątku card mankig podstawy); odrysowany wzór pomalować farbą konturówką (najlepszy efekt) lub białym pisakiem fluorescencyjnym - można kilku linii nie malować tak aby serce wystawało nieco z pajęczej sieci; przykleić kilka perełek „kropli rosy". Jeśli ktoś jest cierpliwy pajęczynę może spleść ją np. z nici czy cienkiego srebrnego drutu.

Walentynka erotyczna

Materiały i narzędzia:
Karton na kartkę bazę - kolor wg uznania
Cienka wstążka (sznurek, rafia) - kolor wg uznania
Czerwony papier (może być samoprzylepny ze szkolnego bloku)
Własne zdjęcie akt (ewentualnie toples czy w skąpym stroju bikini)
Klej w sztyfcie do papieru.
Klej w sztyfcie do materiałów
Nożyczki
Ołówek
Punktak lub dziurkacz

Wykonanie:
Powiększyć do pożądanej wielkości szablon kartki, odrysować i wyciąć; polówki serca wykleić czerwonym papierem lub pomalować na czerwono; punktakiem lub dziurkaczem zrobić dziurki tak jak pokazano na szablonie; wyciąć ze zdjęcia akt, nakleić na prostokątną część kartki bazy tak, aby głowa była ponad sercem; założyć obie połówki serca na prostokąt; przez dziurki przeciągnąć wstążkę i zawiązać ją w małą kokardkę; serduszko na kartce może zostać bardziej docięte i zasłaniać jedynie korpus tak aby widoczna była głowa oraz nogi. Jeśli zostanie użyte zdjęcie toples a dalej jest spódniczka, można zrobić tak by serce było jedynie gorsetem. Szablon z inaczej rozmieszczonym sercem na kartce zamieściłam w wątku card maiking: walentynki (1).

Wachlarz

Materiały i narzędzia:
Karton na kartkę bazę - kolor wg uznania
Beżowy lub kremowy karton
Czerwony karton w kolorze zbliżonym do różyczek
Czerwona i zielona mulina
Około 25 pasmanteryjnych małych czerwonych różyczek (mogą być też z papieru)
Perełki
Klej w sztyfcie do papieru.
Klej w sztyfcie do materiałów
Nożyczki
Ołówek

Wykonanie:
Wyciąć z dowolnego kartonu kartkę bazę; powiększyć do pożądanej wielkości szablon, odrysować i wyciąć z kremowego lub beżowego kartonu 7-8 elementów wachlarza; na górną część nakleić różyczki i perełki; na każdy element z odwrotnej strony nakleić kostki do punktowego przyklejania ( o tym jak je zrobić w wątku card making podstawy); elementy wachlarza ułożyć na kartce bazie w wachlarz; doklejać dolną części każdego elementu a górną naklejać tylko na kostce tak aby górna cześć wachlarza odstawała od karki bazy; z czerwonego kartonu wyciąć 2 serca; w miejscu uchwytu wachlarza nakleić kilka nitek muliny, dokleić do nich serca oraz perełki; na wachlarzu nakleić kilka zielonych nitek muliny. Wachlarz można wykonać też wykorzystując mały chiński wachlarz (należy nieco go obciąć żeby kartka nie był zbyt duża i dokleić do niego serca; innym sposobem wykonania wachlarza jest wycięcie kilku wąskich długich prostokątów, zebranie ich na kartce bazie w wachlarz i doklejenie serc - serca nakleić na kostkach punktowych.

Serce w kopercie

Materiały i narzędzia:
Biały lub kremowy karton dwustronny na kartkę bazę
Biały lub kremowy papier tłoczony
Czerwony lub różowy karton lub gruby papier
cienka wstążka
Czerwona farba plakatowa
Pędzel
Punktak lub dziurkacz
Klej w sztyfcie do papieru
Czarny papier samoprzylepny
Nożyczki
Ołówek

Wykonanie:
Powiększyć do pożądanej wielkości poniższy szablon, odrysować i wyciąć z białego (kremowego) kartonu; uwaga jedno „skrzydło" jest nieco dłuższe aby po złożeniu zachodziło nieco na drugie; nakleić na środkową część kartki bazy wycięty z tłocznego papieru pięciokąt; z czarnego papieru samoprzylepnego wyciąć cienie paski (około 3 mm) i nakleić na kratkę bazę tak jak pokazano poniżej (zamiast naklejać paski można kartkę okleić sznurkiem czy też namalować linie czarnym pisakiem); w „skrzydłach" kartki, tak ja pokazano na rysunku, punktakiem lub dziurkaczem zrobić po 1 dziurce; z czerwonego kartonu wyciąć jedno duże serce i dwa małe; duże serce nakleić na przyklejony papier na 3 kostkach punktowych ( o tym jak je zrobić w wątku card making podstawy); założyć na kartkę skrzydła;, przez dziurki przeciągnąć wąską wstążkę i zawiązać kokardkę; złożyć kartkę na pół, nakleić mały prostokąt - znaczek a na niego dwa małe serca, wyciąć z kartonu usta, pomalować czerwoną farbą plakatową (farbę nałożyć dość grubo) i odcisnąć szybko, zanim farba wyschnie, na znaczku; raczej nie „całować" znaczka wyszminkowanymi ustami ponieważ nawet najlepsza szminka szybko się rozmaże; napisać adresata.

Rozsypane serca

Materiały i narzędzia:
Dowolny karton na kartkę bazę
Kolorowy papier dwustronny (jedna strona gładka druga w drobny wzorek)
Czerwony karton w kilku odcieniach
Klej w sztyfcie do papieru
Arkusz samoprzylepnych liter (lub pisak)
Nożyczki
Ołówek

Wykonanie:
Wyciąć z dowolnego kartonu kartkę bazę; z dwustronnego papieru zrobić kopertę ( szablon w wątku card making podstawy), kopertę nakleić na kartkę bazę; z kartonu czerwonego kartonu wyciąć różnej wielkości serca, serca nakleić na kartkę bazę, tak aby sprawiały wrażenie wysypujących się z koperty; część serc nakleić na kostkach punktowych (o tym jak je zrobić w wątku card making podstawy); jeśli z rozsypanych serc ma ułożyć się jakieś wyznanie litery na serca nakleić (lub napisać) przed przyklejeniem serc do kartki bazy.

Serca lody

Materiały i narzędzia:
Dowolny karton na kartkę bazę
Papier gnieciony „skóra" błękitny
Karton w dwóch ościeniach różu
Zwykły karbowany karton
Kremowy karton
Złota cienka wstążka lub ozdobny sznurek
Mała kokarda
Klej z złotym lub srebrnym brokatem
Klej w sztyfcie do papieru
Nożyczki
Ołówek

Wykonanie:
Z dowolnego kartonu wyciąć kartkę bazę, nakleić na nią błękitny papier (można też wyciąć kartkę bazę z jasnoniebieskiego kartonu); powiększyć do pożądanej wielkości zamieszczone poniżej elementy; z karbowanego papieru wyciąć rożek; z różowego dwa serca - jedno nieco mniejsze; z kremowego „bitą śmietanę); ułożyć na kartce bazie sercowe lody, dokleić elementy do kartki bazy; na „bitej śmietanie" namalować klejem brokatowym fale; dokleić do rożka kokardę.

Wiszące serca

Materiały i narzędzia:
Karton nitki metaliczny niebieski lub inny karton
Karton nitki metaliczny różowy lub inny karton
3 różowe małe kokardki (np. dla yorków)
Wąska złota wstążka lub ozony sznurek
Złota nitka
Klej w sztyfcie do papieru
Nożyczki
Ołówek
Metalowa linijka

Wykonanie:
Z niebieskiego kartonu wyciąć kartkę bazę, z ażurowym prostokątnym otworem (szablon poniżej); z różowego kartonu wyciąć ramkę o z 1, 5 cm, tak aby wewnętrzna część ramki pasowała do ażurowego otworu; zrobić na kartce ze złotej wąskiej wstążki lub sznurka ramki; z różowego kartony wyciąć 6 serc; między dwa serca włożyć złota nitkę i serca skleić; obróć kartkę na drugą stronę, przykleić nitki z sercami; wyciąć z niebieskiego kartonu ramkę maskującą (szablon b) i dokleić do kartki, obrócić kartkę i dokleić kokardki; kartkę zagiąć przy pomocy metalowej linijki: czerwona linia - złożyć do siebie, zielona - od siebie (pod spód), tak wykonaną kartkę można postawić.

Sercówka - kartka/zaproszenie

Materiały i narzędzia:
Dowolny karton na kartkę bazę
Papier samoprzylepny (np. zeszyt szkolny) lub papier „mozaika"
Srebrna lub złota farba konturówka
Zwykły karbowany karton
Biały karton
Klej w sztyfcie do papieru
Nożyczki
Ołówek

Wykonanie:
Z dowolnego kartonu wyciąć kartkę bazę. Powiększyć lub pomniejszyć szablon karafki, odrysować na dowolnym kartonie i wyciąć; a) z papieru samoprzylepnego w niebieskim kolorze (mogą być różne odcienie) wytargać lub wyciąć drobne kawałki i nakleić na karafkę oraz korek; można oczywiście zrobić to z innego papieru ale wtedy każdy drobny kawałek trzeba smarować klejem; b) wykleić karafkę papierem typu mozaika; karafkę i korek nakleić na kartkę bazy; kontury karafki obwieść farbą konturówką i odczekać aż dobrze wyschnie; wykonać z białego kartonu etykietę i dokleić do kartki. Tak wykonana kartka może być zarówno kartką walentynkową jak i zaproszeniem na walentynkową imprezę.

Walentynkowe puzzle

Materiały i narzędzia:
Czarny karton na kartkę bazę
Papier samoprzylepny (np. zeszyt szkolny) lub kawałki innego papieru w różnych kolorach
Karton ciemnozłoty
Złoty sznurek
Kawałek wąskiej wstążki
Klej w sztyfcie do papieru
Punktak lub dziurkacz
Metalowa linijka
Nożyczki
Ołówek

Wykonanie:
Kartkę bazę wyciąć z czarnego kartonu tak aby składała się z dwóch standardowych kartek, złożyć ją przy pomocy metalowej linijki tak aby zasadniczą część kartki przykrywały dwie połówki, w zewnętrznych „skrzydłach" kartki zrobić po punktakiem po jednej dziurce; „skrzydła" kartki które nie są widoczne po złożeniu kartki wykleić złotym (lub innym papierem); skrzydła widoczne obwieść złotą pasmanterią) powiększyć lub pomniejszyć szablon serca i puzzli, wydrukować (serce razy 2), wyciąć z wydruku serca i puzzle; na puzzle nakleić kolorowy papier i dociąć go do kształtu puzzli; puzzle nakleić na „skrzydła" kartki; jedno serce pociąć na puzzle i także obkleić je papierem kolorowym; wyciąć drugie serce i nakleić na niego puzzle; serce nakleić na kartkę bazę; złożyć skrzydła i przez dziurki przewlec wstążkę. Można nieco ułatwić sobie pracę malując poszczególne puzzle na sercu np. różnokolorowym lakierem do paznokci - zawsze czekać przed nałożeniem następnego lakieru aż wcześniej nałożony będzie całkiem suchy

Kaskada

Materiały i narzędzia:
Czarny karton
Czerwony karton
Czerwona metaliczna nitka
3 czerwone pasmanteryjne różyczki
5 złotych dużych perełek
Złoty sznurek lub wąska wstążka
Czerwona kokardka (np. dla Yorków)
Nożyczki
Ołówek
Taśma klejąca dwustronna

Wykonanie:
Z czarnego kartonu wyciąć kartkę bazę a z czerwonego 2 serca; kartkę bazę obramować złotym sznurkiem lub wstążką; kilkanaście metalicznych nitek równej długości zebrać w jednym końcu i związać na supeł; nitki w miejscu związania dokleić do kartki bazy w górnym lewym rogu obramowania kartki kawałkiem taśmy klejącej dwustronnej; nakleić na taśmę kokardkę; rozłożyć nitki na kartce i rozplanować kompozycję - miejsce poszczególnych elementów zaznaczyć lekko ołówkiem; na każdy element nakleić taśmę klejącą; nakleić wszystkie elementy - nitki, na które są doklejone poszczególne elementy zostawić lekko swobodne (nie naciągać); perełki przed doklejeniem nawlec na nitki; dociąć nitki wystające spod elementów.