Wielkanocne ozdoby na piku część druga & wielkanocny szablon


W każde święta wielkanocne wracam wspomnieniami do wczesnego dzieciństwa. Mój dziadek wieszał pisanki, wykonane przez moją babcię z wydmuszek barwionych w naturalnych barwnikach, na drzewie w sadzie. Kiedy po wielkanocnym śniadaniu wybierałam się z dziadkiem na poszukiwania prezentu przyniesionego przez zajączka pisanki były dla mnie informacją, pod którym drzewem zajączek mi go zastawił.

Jak byłam starsza utrudniono mi zadanie i pisanki schowane były w trawie na łące pod pobliskim lasem. Szkoda, że dziś prezenty od zajączka wręczane są przeważnie „do ręki" i nie trzeba ich poszukiwać. Kiedyś dostawało się drobiazgi, nawet nie pamiętam, co to było, ale pamiętam emocje towarzyszące poszukiwaniom tak jakby to było wczoraj. Zachęcam wszystkich, co mają dzieci w wieku przedszkolnym do zabawy w poszukiwania prezentu. Nie koniecznie trzeba mieć własny ogród - zajączek przecież może np. zostawić prezent pod rosnącym przy bloku drzewie, w parku czy nawet na trawniku na skwerze. Pisanki prowadzące do miejsca, w którym zajączek ukrył prezent powinny być pomalowane na jednolite jaskrawe kolory, aby dziecko mogło je dostrzec.

Poniżej jeszcze kilka pomysłów na wielkanocne ozdoby na piku. Ozdoby te może zrobić każdy a wykonanie jednej zajmuje 5 - 10 minut. Koszt poniesiony na materiały potrzebne do wykonanie całej ozdoby to około 3 - 4 zł. Bazą zaproponowanych ozdób są jajka styropianowe oraz sizal - do kupienia w sklepach z sklepach z artykułami florystycznymi oraz w dobrze zaopatrzonych sklepach z pasmanterią no i oczywiście np. na allegro; jaka styropianowe można też kupić w sklepach z artykułami do decoupage a sizal sianko widziałam w kilku kolorach w cenie niecałe 3 zł za dość dużą paczkę w Tesco. Jako ozdoby na piku najlepsze są jajka o wysokości 9 - 12 cm (cena za sztukę 1,50 - 1, 90 zł). Na końcu wpisu zamieściłam wielkanocny szablon, który może przydać się przy wykonywaniu zarówno ozdób wielkanocnych jak i świątecznych kartek.

Wielkanocna ozdoba na piku (1)

Materiały i narzędzia:
Jajko styropianowe (do kupienia w sklepach z artykułami do decoupage, sklepach z artykułami florystycznymi oraz w dobrze zaopatrzonych sklepach z pasmanterią)
Patyk do szaszłyków
Krótkie szpilki
Zielony sizal - sianko
Sztuczne kwiaty

Wykonanie:
Jajko pomalować na dowolny kolor lub pozostawić białe; ze starych sztucznych kwiatów odciąć listki i kwiaty, na jajko kłaść listek na niego kwiat i przymocować szpilką (można odolejać ale szpilkami jest szybciej i dobrze się elementy ozdobne trzymają), zamiast zwykłych krótkich szpilek można użyć szpilek z kolorowymi główkami; okręcić jako sizalem tak aby sizal był „rozczochrany"; wbić patyk.

Wielkanocna ozdoba na piku (2)

Materiały i narzędzia:
Jako styropianowe
Patyk do szaszłyków
Drobne sztuczne kwiaty
Wstążka
Zielony sizal - sianko
Naturalna rafia
Krótkie szpili

Wykonanie:
Jajko pomalować na dowolny kolor lub pozostawić białe; przewiązać w połowie jako wstążką (żeby nie zsuwała się z jajka przymocować ją 2 - 3 szpilkami); ze starych sztucznych drobnych kwiatów odciąć kilka i przymocować je do jajka powyżej wstążki szpilkami; z sizalu odciąć około 20 około dziesięciocentymetrowych kawałków, żebrać je razem i w dolnej części związać kawałkiem rafii; rozłożyć kawałki na stole w „koło" i położyć na nie coś ciężkiego (np. żelazko) żeby się utrwaliło; przez środek „koła" z rafii przeciągnąć patyk, dolną część rafii na patyku okręcić zielonym sizalem, żeby się nie zsuwała; wbić na patyk jajko; okręcić je swobodnie zieloną rafią.

Wielkanocna ozdoba na piku (3)

Materiały i narzędzia:
Jajko styropianowe
Patyk do szaszłyków
Sizal sianko ( 2 - 3 kolory)
Klej (np. magic)

Wykonanie:
Jajko posmarować klejem na wysokość około 4/5 jajka; zmieszać ze sobą 2 - 3 kolory włókien sizalu i okręcić nimi jajko tak aby wyglądało jak wystające z gniazda - nie dociskać sizalu do jajka - sizal powinien pozostać „rozczochrany"; tak wykonaną dekoracja nie wymaga dodatkowych ozdób ale można np. dopiąć do niej np. parę drobnych kwiatków czy wpleść w sizal małą gałązkę ze sztucznymi kwiatami.

Wielkanocna ozdoba na piku (4)

Materiały i narzędzia:
Jajko styropianowe
Patyk do szaszłyków
Krótkie szpilki
Ozdoby pasmanteryjne (np. na taśmie) lub różnego rodzaju cekiny
Sizal - sianko
Klej
Farby akrylowe
Pędzel

Wykonanie:
Jajko pomalować na dowolny kolor lub pozostawić białe; z taśmy wyciąć elementy i szpilkami przymocować do jajka; opcjonalnie przymocować cekiny do jajka; można połączyć cekiny z elementami pasmanteryjnymi; z sizalu skręcić gniazdo; dolną część jajka posmarować klejem, wsadzić jajko do „gniazda", wbić patyk.

Wielkanocna ozdoba na piku (5)

Materiały i narzędzia:
Jajko styropianowe
Patyk do szaszłyków
Drobne perełki
Sizal - sianko
Klej (np. magik, wikol)
Drobne koraliki

Wykonanie:
Jajko styropianowe posmarować klejem wybić je na pik; na folię aluminiową wysypać koraliki, obracać jako w koralikach tak aby się do niego dokleiły, zostawić do wyschnięcia; owinąć jako sizalem, tak aby wokół jajka powstała owalna ramka. Jako można też smarować klejem partiami i naklejać na nie koralik kolorami - można np. klejem z sztyftem (np. magic) „namalować wzór", okleić wzór koralikami a po wyschnięciu, „namalować" kolejnywzór i tak do zapełnienia całego jajka.

Styropianowe jajka można też wykonać jako ozdoby wiszące - zamiast nasadzać je na piku do wierzchołka jajka należy wbić wygięty w „u" kawałek dość sztywnego drutu (można wykorzystać np. spinacz) lub oryginalną zawieszkę z choinkowej bombki. Wiszące pisanki można powiesić na gałązkach drzewa, na dużej roślinie pokojowej, lampie, karniszu itp.

Umieszczając na piku świąteczną ozdobę wykonaną z wydmuszki należy uszczelnić dziurkę wydmuszki, w którą włożony jest pik np. plasteliną, żeby ozdoba była stabilna i wydmuszka nie obracała się na piku. Na pikach można umieszczać również pisklęta z wykonane z waty, baranki z kaszy, kury z filcu, wielkanocne symbole wykonane z gipsu (należy przed wysuszeniem figury wbić do niej pik) . Na piku mogą być także umieszczone wykonane z masy solnej kurczaki, baranki, zające, pisanki itp. Jeśli dekoracje z masy solnej mają być przestrzenne aby konstrukcja była lekkie do środka włożyć zwiniętą kulkę z folii aluminiowej. Pik wbić przed odstawieniem ciasta do suszenia.

Wielkanocny szablonJeśli sprawia nam problem ulepienie czy wycięcie figurki z ciasta można posłużyć się powyższym szablonem: szablon powiększyć do potrzebnych wymiarów, odrysować na grubym kartonie, wyciąć, położyć na rozwałkowanym cieście solnym i obwieść ostrym narzędziem (np. nożem, nożem introligatorskim, ostrzem nożyczek czy nawet grubym gwoździem) dociskając je tak, aby wyciąć figurkę z ciasta. Wielkanocny szablon może być także przydatny przy malowaniu świątecznych ozdób (szablon wyciąć ażurowo), wycinaniu z kartonu/papieru elementów na wielkanocne kartki z życzeniami.