Walentynkowe prezenty - część II


W Walentynki wręcza się symboliczny prezent. Zazwyczaj są to czekoladki i lizaki w kształcie serc, pojedynczy kwiatek, małe maskotki – zwierzątka z sercem w łapkach, przytulające się zwierzątka, różnego rodzaju ozdoby w kształcie serc, kubki ozdobione romantycznymi motywami, poduszki w kształcie serca, bibeloty ozdobione sercami. Walentynkowy upominek można też zrobić własnoręcznie. Poniżej kilka pomysłów na walentynkowe prezenty, które można podarować również bardzo bliskiej osobie z innych okazji takich jak np. Dzień Matki, Dzień Ojca, imieniny, urodziny, Mikołaj, Gwiazdka.

Walentynkowe bukiet drzewko


Materiały: gotowa tuba z tektury falistej lub falista tektura, gałęzie z drzewa lub krzewu, czerwony karton/filc, nici

Wykonanie: jeśli nie mamy gotowej tuby wyciąć z tektury falistej prostokąt zwinąć w tubę i skleić, wymierzyć otwór, wyciąć koło odpowiadające otworowi i dokleić do tuby, suche gałki wstawić do tuby, zrobić w tubie 2 – 4 otworki i wsadzić w nie po gałązce układając je tak aby tworzyły koronę drzewa, z kartonu lub filcu wyciąć serca (można użyć też gotowe serca brokatowe lub zrobić serca z masy papierowej lub solnej, jak je zrobić napisałam w wątku walentynkowe prezenty cz. I), serca dokleić punktowo do gałązek lub powiesić na nitkach. Dodatkowo na drzewko można nakleić/powiesić drobne kwiatki – można wykorzystać drobne kwiatki sztuczne z materiału, suszki czy zrobić je samemu z kartonu czy bibuły. Na drzewko można dać dwa sztuczne motyle czy dwa ptaszki. Tubę można pomalować na kolor odpowiadający kolorowi gałęzi farbą akrylową, po wyschnięciu farby pomalować lakierem akrylowym.

Walentynkowy kot


Materiały: tuba z kartonu lub drobno mielonego korka, karton/arkusz korka o grubości do 3 mm, papier kolorowy albo farby, ruchome oczy, wstążka/sznurek

Wykonanie: wyciąć z kartonu głowę kota (jeśli mamy tubę z mielonego korka można głowę wyciąć z arkusza korka o grubości 3 mm); wykończyć głowę: namalować nos, fibrysy, dokleić oczy, gotową głowę nakleić na tubę ustawiając tubę tak aby jej zamknięcie było na dole; z drugiej strony dokleić ogon ze sznurka, wstążki czy wycięty z papieru; do kota z korka ogon można wyciąć z korka; tubę i głowę kota można wykleić np. czarnym welurem czy cienkim materiałem imitującym futro czy pomalować; jeśli użyjemy materiału elementy kociej głowy – nos, fibrysy i policzki należy wyciąć z kartonu (fibrysy można zrobić też z drucików kreatywnych) i po odpowiednim pomalowaniu/wyklejeniu przykleić, użyć ruchomych oczek; stosować klej do materiału; tak wykonany kot może być jako pojemnikiem na pisaki, nici, śrubokręty, drewniane łyżki i łopatki, rysunki, drobiazgi do scrapbookingu.

W taki sam sposób jak walentynkowego kota można wykonać walentynkowego misia.

Doniczka z sercem 3D


Materiały: doniczka z gliny, a) biała, czarna i czerwona farba akrylowa, lakier akrylowy lakier akrylowy lub poliuretanowy, masa solna b) czarna i czerwona farba akrylowa, lakier akrylowy lakier akrylowy lub poliuretanowy, masa solna

Wykonanie: a) masę solną (jak zrobić i suszyć ciasto solne napisałam w wątku wakacyjne trofea w cieście solnym) rozwałkować na grubość 4 – 5 mm, wyciąć serce – do wycięcia można użyć foremki do wycinania ciastek w kształcie serca, serce przyłożyć do doniczki w miejscu, w którym będzie przyklejone, docisnąć serce do doniczki i palcami całą jego powierzchnię podociskać żeby dokładnie się dopasowało do doniczki, delikatnie zdjąć serce z doniczki i wysuszyć je – położyć je do suszenia na stronie odwrotnej niż ta, która była bezpośrednio na doniczce; po wysuszeniu pomalować czerwoną farba akrylową, doniczkę wsadzić na pół godziny do wiaderka z zimną a wodą, dobrze wysuszyć, zagruntować z zewnątrz całą doniczkę i od wewnątrz „kołnierz” doniczki białą farbą akrylową – 2-3 warstwy (można użyć akrylowej farby do malowania ścian), po wyschnięciu farby gruntującej pomalować doniczkę z zewnątrz białą farbą akrylową. Nakładając ją szerokim pędzlem od dołu do góry; jak farba wyschnie czarną farbą namalować kontury kwiatka, lub jakieś pozawijane esy floresy, zewnętrzny i wewnętrzny „kołnierz” doniczki pomalować na czarno, jak farba wyschnie pomalować doniczkę wraz z wewnętrznym kołnierzem kilkukrotnie (2 – 4 razy) lakierem akrylowym; kolejne warstwy nakładać jak poprzednia dobrze wyschnie; serce z jednej strony pomalować kilka razy lakierem akrylowym, kolejne warstwy nakładać jak poprzednia warstwa dobrze wyschnie, serce nakleić klejem magic lub wikol na doniczkę, doniczkę z sercem pokryć 2 warstwami lakieru ; jeśli serce ma być blado różowe zamiast wody do masy solnej można użyć soku z świeżych buraków – nie trzeba po wysuszeniu serca malować. b) postępować tak jak przy doniczce a z tym, że pomalować całą doniczkę na czarno, przed położeniem ostatnich 2 warstw lakieru „kołnierz: doniczki ozdobić sztucznymi perłami w sztyfcie.

Walentynkowy miś


Materiały: czerwony, różowy i biały filc w arkuszach o grubości 3-5 mm, ruchome oczy, sznurek/zawieszka/karabińczyk

Wykonanie: z czerwonego filcu wyciąć serce a, b i d, z różowego filcu serce c a z białego element d, wielkość wycinanych serc zależy od przeznaczenia misia – może on być zawieszony na ścianie, może być zawieszką do telefonu komórkowego a także może być breloczkiem do kluczy; wzory elementów misia powiększać tak by zachować ich wzajemne proporcje; serce c dokleić na serce a (użyć kleju wykol lub magic);obrócić na drugą stronę i do elementu c dokleić element b; położyć sklejone elementy na arkuszu czerwonego filcu, obrysować ołówkiem kontury, odrysowany wzór wyciąć; zamontować w zależności od przeznaczenia uszko do powieszenia lub zawieszkę lub karabińczyk, na tylną części misia nakleić wycięty z czerwonego filcu element, obrócić misia, dokleić wycięte z białego filcu element e a na niego nakleić element a, przykleić ruchome oczy.

Słodka łódka


Materiały: orzech kokosowy, czerwony w arkuszu o grubości 3-5 mm, 15 – 20 dag cukierków w papierkach, pik albo gruby patyk do szaszłyków, koralik

Wykonanie: zrobić dziurki w dwóch małych wgłębieniach z trzech wgłębień ustawionych w trójkąt, można zrobi to wbijając w nie młotkiem punktak/duży gwoźdź lub rozwiercając korkociągiem, wylać z kokosa mleko, kokos podgrzać go w piekarniku, po podgrzaniu przeciąć wzdłuż piłka do drzewa, wybrać dokładnie kokosowy miąższ, skorupę umyć i wysuszyć w piekarniku, do wysuszanej skorupy włożyć cukierki; z filcu wyciąć serce – żagiel, zrobić w nim punktakiem lub nożyczkami dwie dziurki, przez dziurki przeciągnąć pik, na jedną końcówkę pika nałożyć koralik o średnicy dziurki równej średnicy pika, drugą końcówkę umocować między cukierkami; jeśli cukierki wypadają nam z łódki można zapakować je przed włożeniem do łódki w celofan i ułożyć je ściśle w łódce łączeniem celofanu w dół, następnie zrobić małą dziurkę w górnej czesi celofanu i poprzez tę dziurkę wbić pik maszt pomiędzy cukierki; serce żagiel można wykonać zamiast z filcu z kartonu.

Opis jak zrobić pudełka, które same mogą być prezentem można znaleźć we wpisie torebki i pudełka na walentynkowe prezenty. Pomysły na inne walentynkowe prezenty można znaleźć we wpisie walentynkowe prezenty cz. II, walentynkowymi prezentem może być także serce na piku – watek serca na piku.