Wielkanocne ozdoby na piku - część II


W każde święta wielkanocne wracam wspomnieniami do wczesnego dzieciństwa. Mój dziadek wieszał pisanki, wykonane przez moją babcię z wydmuszek barwionych w naturalnych barwnikach, na drzewie w sadzie. Kiedy po wielkanocnym śniadaniu wybierałam się z dziadkiem na poszukiwania prezentu przyniesionego przez zajączka pisanki były dla mnie informacją, pod którym drzewem zajączek mi go zastawił. Jak byłam starsza utrudniono mi zadanie i pisanki schowane były w trawie na łące pod pobliskim lasem. Szkoda, że dziś prezenty od zajączka wręczane są przeważnie "odo ręki" i nie trzeba ich poszukiwać. Kiedyś dostawało się drobiazgi, nawet nie pamiętam, co to było, ale pamiętam emocje towarzyszące poszukiwaniom tak jakby to było wczoraj. Zachęcam wszystkich, co mają dzieci w wieku przedszkolnym do zabawy w poszukiwania prezentu. Nie koniecznie trzeba mieć własny ogród - zajączek przecież może np. zostawić prezent pod rosnącym przy bloku drzewie, w parku czy nawet na trawniku na skwerze. Pisanki prowadzące do miejsca, w którym zajączek ukrył prezent powinny być pomalowane na jednolite jaskrawe kolory, aby dziecko mogło je dostrzec.


Poniżej jeszcze kilka pomysłów na wielkanocne ozdoby na piku. Ozdoby te może zrobić każdy a wykonanie jednej zajmuje 5 - 10 minut. Koszt poniesiony na materiały potrzebne do wykonanie całej ozdoby to około 3 - 4 zł. Bazą zaproponowanych ozdób są jajka styropianowe oraz sizal - do kupienia w sklepach z sklepach z artykułami florystycznymi oraz w dobrze zaopatrzonych sklepach z pasmanterią no i oczywiście np. na allegro; jaka styropianowe można też kupić w sklepach z artykułami do decoupage a sizal sianko widziałam w kilku kolorach w cenie niecałe 3 zł za dość dużą paczkę w Tesco. Jako ozdoby na piku najlepsze są jajka o wysokości 9 - 12 cm (cena za sztukę 1,50 - 1, 90 zł). Na końcu wpisu zamieściłam wielkanocny szablon, który może przydać się przy wykonywaniu zarówno ozdób wielkanocnych jak i świątecznych kartek.


Wielkanocna ozdoba na piku (1)

Materiały i narzędzia:
Jajko styropianowe (do kupienia w sklepach z artykułami do decoupage, sklepach z artykułami florystycznymi oraz w dobrze zaopatrzonych sklepach z pasmanterią)
Patyk do szaszłyków
Krótkie szpilki
Zielony sizal - sianko
Sztuczne kwiaty

Wykonanie:
Jajko pomalować na dowolny kolor lub pozostawić białe; ze starych sztucznych kwiatów odciąć listki i kwiaty, na jajko kłaść listek na niego kwiat i przymocować szpilką (można odolejać ale szpilkami jest szybciej i dobrze się elementy ozdobne trzymają), zamiast zwykłych krótkich szpilek można użyć szpilek z kolorowymi główkami; okręcić jako sizalem tak aby sizal był "orozczochrany"; wbić patyk.


Wielkanocna ozdoba na piku (2)

Materiały i narzędzia:
Jako styropianowe
Patyk do szaszłyków
Drobne sztuczne kwiaty
Wstążka
Zielony sizal - sianko
Naturalna rafia
Krótkie szpili

Wykonanie:
Jajko pomalować na dowolny kolor lub pozostawić białe; przewiązać w połowie jako wstążką (żeby nie zsuwała się z jajka przymocować ją 2 - 3 szpilkami); ze starych sztucznych drobnych kwiatów odciąć kilka i przymocować je do jajka powyżej wstążki szpilkami; z sizalu odciąć około 20 około dziesięciocentymetrowych kawałków, żebrać je razem i w dolnej części związać kawałkiem rafii; rozłożyć kawałki na stole w "około" i położyć na nie coś ciężkiego (np. żelazko) żeby się utrwaliło; przez środek "okoła" z rafii przeciągnąć patyk, dolną część rafii na patyku okręcić zielonym sizalem, żeby się nie zsuwała; wbić na patyk jajko; okręcić je swobodnie zieloną rafią.


Wielkanocna ozdoba na piku (3)

Materiały i narzędzia:
Jajko styropianowe
Patyk do szaszłyków
Sizal sianko ( 2 - 3 kolory)
Klej (np. magic)

Wykonanie:
Jajko posmarować klejem na wysokość około 4/5 jajka; zmieszać ze sobą 2 - 3 kolory włókien sizalu i okręcić nimi jajko tak aby wyglądało jak wystające z gniazda - nie dociskać sizalu do jajka - sizal powinien pozostać "orozczochrany"; tak wykonaną dekoracja nie wymaga dodatkowych ozdób ale można np. dopiąć do niej np. parę drobnych kwiatków czy wpleść w sizal małą gałązkę ze sztucznymi kwiatami.


Wielkanocna ozdoba na piku (4)

Materiały i narzędzia:
Jajko styropianowe
Patyk do szaszłyków
Krótkie szpilki
Ozdoby pasmanteryjne (np. na taśmie) lub różnego rodzaju cekiny
Sizal - sianko
Klej
Farby akrylowe
Pędzel

Wykonanie:
Jajko pomalować na dowolny kolor lub pozostawić białe; z taśmy wyciąć elementy i szpilkami przymocować do jajka; opcjonalnie przymocować cekiny do jajka; można połączyć cekiny z elementami pasmanteryjnymi; z sizalu skręcić gniazdo; dolną część jajka posmarować klejem, wsadzić jajko do "ogniazda", wbić patyk.


Wielkanocna ozdoba na piku (5)

Materiały i narzędzia:
Jajko styropianowe
Patyk do szaszłyków
Drobne perełki
Sizal - sianko
Klej (np. magik, wikol)
Drobne koraliki

Wykonanie:
Jajko styropianowe posmarować klejem wybić je na pik; na folię aluminiową wysypać koraliki, obracać jako w koralikach tak aby się do niego dokleiły, zostawić do wyschnięcia; owinąć jako sizalem, tak aby wokół jajka powstała owalna ramka. Jako można też smarować klejem partiami i naklejać na nie koralik kolorami - można np. klejem z sztyftem (np. magic) "onamalować wzór", okleić wzór koralikami a po wyschnięciu, "onamalować" kolejnywzór i tak do zapełnienia całego jajka.

Styropianowe jajka można też wykonać jako ozdoby wiszące - zamiast nasadzać je na piku do wierzchołka jajka należy wbić wygięty w "ou" kawałek dość sztywnego drutu (można wykorzystać np. spinacz) lub oryginalną zawieszkę z choinkowej bombki. Wiszące pisanki można powiesić na gałązkach drzewa, na dużej roślinie pokojowej, lampie, karniszu itp.

Do ozdobienia pisanek na pikach, zarówno tych ze styropianu, kartonu czy wydmuszek można wykorzystać niektóre pomysły z wątku Pisankowe inspiracje http://www.tg.net.pl/afisz/blogs/posts/kama/tag/pisanki.

Umieszczając na piku świąteczną ozdobę wykonaną z wydmuszki należy uszczelnić dziurkę wydmuszki, w którą włożony jest pik np. plasteliną, żeby ozdoba była stabilna i wydmuszka nie obracała się na piku. Na pikach można umieszczać również pisklęta z wykonane z waty, baranki z kaszy, kury z filcu, wielkanocne symbole wykonane z gipsu (należy przed wysuszeniem figury wbić do niej pik) - parę pomysłów jak je wykonać można znaleźć w wątku Łatwe do samodzielnego wykonania wielkanocne dekoracje http://www.tg.net.pl/afisz/blogs/entry/-atwe-do-samodzielnego-wykonania-wielkanocne-dekoracje.

Na piku mogą być także umieszczone wykonane z masy solnej kurczaki, baranki, zające, pisanki itp. Jak zrobić i postępować z masą solną w wątku Wakacyjne trofea w cieście solnym
http://www.tg.net.pl/afisz/blogs/posts/kama/tag/ciasto.

Jeśli dekoracje z masy solnej mają być przestrzenne aby konstrukcja była lekkie do środka włożyć zwiniętą kulkę z folii aluminiowej. Pik wbić przed odstawieniem ciasta do suszenia.


Wielkanocny szablonJeśli sprawia nam problem ulepienie czy wycięcie figurki z ciasta można posłużyć się powyższym szablonem: szablon powiększyć do potrzebnych wymiarów, odrysować na grubym kartonie, wyciąć, położyć na rozwałkowanym cieście solnym i obwieść ostrym narzędziem (np. nożem, nożem introligatorskim, ostrzem nożyczek czy nawet grubym gwoździem) dociskając je tak, aby wyciąć figurkę z ciasta. Wielkanocny szablon może być także przydatny przy malowaniu świątecznych ozdób (szablon wyciąć ażurowo), wycinaniu z kartonu/papieru elementów na wielkanocne kartki z życzeniami.