Walentynkowe kartki ze zwierzętami


Do klasycznych motywów pojawiających się na walentynkowych kartkach należą zwierzęta a zwłaszcza misie, kotki i papużki nierozłączki, Odręczne narysowanie misia czy wycięcie kota z papieru wymaga trochę wprawy i to często zniechęca nas do wykonywania kartek ze zwierzętami. A szkoda, bo kartki ze zwierzętami są wyjątkowo lubiane prawie przez wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Korzystając z zamieszczonych szablonów, każdy może sam bez problemów wykonać walentynkowe kartki ze zwierzętami. Zaproponowane kartki mogą być także wykorzystane z innych okazji niż walentynki, wystarczy zrobić inne napisy czy też w przypadku chęci podarowania kartki mniej bliskiej osobie nie naklejać/malować serc na kartkach. Bazując na jednym szablonie zwierzątka można zrobić kartki w kilku wersjach wg zmieszonych do każdego szablonu opisów lub wymyślić własną kartkę. Szablon kotka i misia można wykorzystać do zrobienia zawieszki lub breloczka z filcu w arkuszach.

Walentynkowe koty

Materiały: 1) dowolny karton na kartkę bazę, czarny karton, czerwony papier, czerwony papier w białą kratkę lub groszki, zielony papier brokatowy czerwony i czarny karton, gotowa czerwona koperta lub czerwony papier samoprzylepny, czerwone litery samoprzylepne, brązowa, czarna i biała farba akrylowa/plakatowa 2) biały karton, czarny karton, brązowa, czarna, czerwona i biała farba akrylowa/plakatowa, niebieska i czarna cienka wstążką po 6 cm, zielony papier brokatowy

Wykonanie: 1) z kartonu wyciąć kartkę bazę o wymiarach około 15 x 12 cm; kopertę przeciąć na bokach i na dole, nakleić na kartkę bazę część koperty służącą do adresowania – dociąć po bokach tę cześć koperty by pasowała do kartki bazy; powiększyć elementy szablonu do pożądanej wielkości zachowując proporcję między elementami, wydrukować, wyciąć i odrysować na czarnym kartonie dwie kocie głowy i dwa kocie tułowia oraz jedno serce, wyciąć; zmieszać białą farbę z czarną pędzlem do tapowania lub gąbką albo watą zbitą w luźną kulkę pomalować jedną kocią głowę i jeden tułów nie dociągając farby do konturów – tak aby pozostało czarne obrzeże, po wyschnięciu podmalować tym samum narzędziem głowę i tułów białą farbą; w ten sam sposób pomalować drugą głowę i tułów najpierw brązową a następnie białą farbą (jeśli mamy można użyć farb w sprayu); po wyschnięciu farby dokleić głowy do tułowia; gotowe koty nakleić na przyklejoną do kartki bazy części koperty a następnie nakleić na koty drugą części koperty, którą należy dociąć tak aby pasowała do części koperty już przyklejonej; zamiast używać gotowej koperty można elementy koperty wyciąć z czerwonego papieru; na wycięte z kartony serce nakleić kwadrat czerwonego papieru z wzorkiem, po wyschnięciu kleju dociąć papier do serca i nakleić serce na kopertę; z samoprzylepnych liter nakleić napis (jeśli kartka baza zrobiona jest z gładkiego kartonu napis można zrobić markerem); wyciąć z kartonu cienkie kocie fibrysy i dokleić do kocich głów, czarnym cienkim markerem namalować kocie nosy i usta; z zielonego papieru brokatowego wyciąć kocie oczy i dokleić je. 2) z białego kartonu wyciąć kartkę bazę o wymiarach około 15 x 12 cm, zamieszczać białą farbę z czerwoną i pomalować kartkę bazę; przygotować koty tak jak przy kartce 1 i nakleić je na kartkę bazę; wyciąć z białego kartonu dwa nieduże serca i pomalować je zmieszaną białą i czerwoną farbą tak aby kolor był ciemniejszy niż kolor kartki bazy, jak farba wyschnie dokleić serca do kartki bazy; związać czarną wstążkę tak aby powstała muszka a niebieską tak aby powstała kokardka, muszkę dokleić jednemu kotu pod głową a kokardkę drugiemu na głowie, do klejenia użyć kleju magic lub wikol, zamiast robić kokardki można kupić w sklepie zoologicznym gotowe malutkie kokardki dla yorków. Obie wersje kartki, jeśli chcemy od siebie coś dodatkowo napisać można zrobić w wersji rozkładanej.

Kotka można wykonać z filcu w arkuszach o grubości 3-5 mm; wycięte z filcu elementy naklejać na arkusz filcu a następnie dociąć filc po konturach; do gotowego kotka zamontować w zależności od przeznaczenia zawieszkę lub karabińczyk. Kot na zawieszkę lub breloczek powinien mieć 4 – 5 cm wysokości. Jako oczy przykleić małe zielone koralik, nos i usta wyciąć z czarnego filcu. Fibrysy zrobić z grubej czarnej nitki lub czarnego filcu i nakleić na kocią głowę. Elementy sklejać klejem magic lub wikol.

Walentynkowy miś


Materiały: A: gładki karton na kartkę bazę, jasno brązowy papier/karton, ciemno brązowy papier/karton, czerwony papier/karton, czarny papier/karton, kawałek białego kartonu; B: karton tłoczony na kartkę bazę lub dowolny karton i jakiś papier na tło kartki, jasno brązowy papier/karton, ciemno brązowy papier/karton, czerwony papier/karton, czarny papier/karton, kawałek białego kartonu

Wykonanie: kartka A: elementy misia powiększyć do pożądanej wielkości zachowując proporcję pomiędzy elementami – wysokość misia powinna wynosić około 15 cm, wydrukować, wyciąć; odrysować elementy na papierze: na jaśniejszym element 1 i 2, po dwa elementy 8 i 7, na ciemnym papierze odrysować element 4 i po dwa elementy 3 i zbiór elementów 9, na czerwonym element 6 a na czarnym element 5, wyciąć, na kartonie ułożyć misia obrysować jego kontury, zdjąć elementy, w elemencie 7 łapkach misia zrobić 6 krótkich nacięć tak żeby powstały palce; wszystkie elementy przykleić na narysowane kontury; element 4 przykleić do elementu 2 tak aby lekko zachodził na element 1; jak klej wyschnie wyciąć misia z kartonu na który został naklejony po jego obrysie, z tylu kartki, która można dodatkowo ozdobić, napisać życzenia. Kartka B: z kartonu wyciąć kartkę bazę o wymiarach około 15 cm x 12 cm – można wyciąć ją z kartonu tłocznego lub nakleić na wycięta kartkę bazę tło z innego papieru, elementy misia powiększyć do pożądanej wielkości zachowując proporcję pomiędzy elementami – wysokość misia powinna wynosić około 7 cm, postępując tak jak powyżej napisałam zrobić misia i przykleić go na kartkę bazę, na białym kartonie czarnym flamastrem/markerem narysować oczy, wyciąć i dokleić do misia; przygotować szablon liter do napisu, wydrukować, wyciąć i odrysować litery na czerwonym papierze, nakleić napis z czarnych, wydrukowanych liter na czarne litery z lekkim przesunięciem w prawo nakleić czerwone litery; zamiast drukować i wycinać litery można posłużyć się gotowymi literami w arkuszach, które można kupić w sklepie z artykułami papierniczymi w różnej wielkości i kolorach. Misia można także posługując się szablonem namalować na kartce bazie.

Robiąc kartkę A można po zrobieniu misia wyciąć jeszcze jeden element 1, ściąć wierzchołek, odrysować na kartonie tak, aby powstał powyższy element; tył misia wykleić brązowym papierem, nakleić wycięty element na tył misia – częścią a na część b; zgiąć element a w dół wg czerwonej przerywanej linii, zgięcie utrwalić przejeżdżając po nim ostrzem nożyczek, otrzymamy z tyłu misia otwieraną trójkątną kartkę, na której można napisać życzenia a zarazem podpórkę dla kartki – po lekkim rozchyleniu trójkątnej kartki kartkę można postawić.

Misia można wykonać z filcu w arkuszach o grubości 3-5 mm postępując tak jak powyżej napisałam – wycięte z filcu elementy naklejać na arkusz filcu a następnie wyciąć po konturach. Do gotowego misia zamontować w zależności od przeznaczenia zawieszkę lub karabińczyk. Miś na zawieszkę lub breloczek powinien mieć 4 – 5 cm wysokości. Zamiast naklejać oczy można przykleić małe ruchome oczy. Elementy sklejać klejem magic lub wikol.

Walentynkowa biedronka


Materiały: zielony karton na kartkę bazę, czerwony karton, czarny karton, beżowy/kremowy karton, czarny papier samoprzylepny, stary kolczyk/pineska

Wykonanie: 1) z zielonego kartonu wyciąć 2 kartki bazy o wymiarach około 16 x 14 cm; z czarnego kartonu wyciąć głowę, nóżki i czułki biedronki; z czerwonego kartonu wyciąć 2 skrzydła biedronki, na beżowym kartonie położyć skrzydła biedronki i złożyć je tak, aby jedno zachodziło na drugie na odcinku 0,5 cm, obrysowywać kształt ołówkiem i wyciąć element; na kartce bazie ułożyć nóżki, głowę biedronki i wycięty owalny element z beżowego/kremowego kartonu i obrysować ołówkiem uzyskany kształt, elementy zdjąć i nakleić je na kontur na kartce zaczynając od nóżek, następnie owalu a na końcu główki, do główki dokleić czułki; z samoprzylepnego czarnego papieru wyciąć małe serca i nakleić na skrzydła; na owal nałożyć skrzydła biedronki tak, aby jedno zachodziło na drugie jak przy odrysowywaniu ich na beżowym/kremowym kartonie, skrzydła przebić kolczykiem/pineską w miejscu gdzie zachodzą na siebie jakieś 0, 5 cm od góry skrzydeł (na rysunku punkt X, punkt ten należy znaleźć sprawdzając czy pozostawione swobodnie skrzydła nie będą zbiegały się do środka, jeśli ciągle się zbiegają nakleić między nimi, gdzieś tak w połowie wysokości skrzydeł maleńki koralik); jeśli użyliśmy kolczyka z drugiej strony kartki na kolczyk wsadzić zatyczkę i skrócić obcęgami nóżkę kolczyka do zatyczki; jeśli użyliśmy pineski zgiąć jej nóżkę i przybić delikatnie młotkiem do kartki; z tylu kartki nakleić drugą kartkę bazę; kartkę obróci, rozchylić skrzydła biedronki i napisać to co chcemy potem złożyć skrzydła. 2) Kartkę biedronkę można ewentualnie zrobić bez rozchylanych skrzydełek – zrobić jedną stronę kartki z biedronką ze złożonymi skrzydełkami a drugą stronę kartki z rozchylonymi skrzydełkami – skrzydełka dokleić do kartki. 3) Można też zrobić kartkę składaną: na pierwszą stronę dać biedronkę ze skrzydełkami złożonymi a do środka z rozpostartymi.

Kartkę z biedronką można też zrobić na dwa inne sposoby. 1): na czarnym kartonie odrysować element a, który powinien mieć jakieś 15 cm wysokości wyciąć 2 takie elementy, na beżowym/kremowym kartonie odrysować i wyciąć element b = element a bez głowy; na czerwonym kartonie odrysować i wyciąć element c = elementowi b + 0, 25 cm z każdego boku; czerwony element przeciąć na pół aby powstały skrzydła, elekt b nakleić na element a i następnie zamontować skrzydła tak jak napisałam powyżej a następnie całą biedronkę nakleić na drugi wycięty element a; zrobić dowolny napis; 2) z zielonego kartonu wyciąć 2 identyczne serca liście o wysokości około 15 cm na liść nakleić biedronkę postępując tak jak napisałam powyżej, jak biedronka jest gotowa liść z biedronką nakleić na drugi liść.

Walentynkowe papużki


Materiały: dowolny karton na kartkę bazę, biały karton, farby akrylowe/plakatowe

Wykonanie: z kartonu wyciąć kartkę bazę o wymiarach około 15 x 12 cm; powiększyć elementy szablonu do pożądanej wielkości zachowując proporcję między elementami, wydrukować wyciąć i odrysować na kartonie po dwa elementy a i b, cztery elementy c i po jednym elemencie d i e, elementy wyciąć i pomalować farbami – można pomalować je pędzlem do tapowania, gąbką lub watą zbita w luźną kulkę, aby uzyskać nierówno położoną farbą, można też, jeśli mamy farbę w sprayu, użyć tej farby; element a i b obrócić tak przed malowaniem pomalować tak, aby druga papuga tworzyła lustrzane odbicie pierwszej; po wyschnięciu elementy nakleić na kartkę bazę zaczynając od przyklejenia elementu b, potem nakleić element e i elementy c, na końcu nakleić element d; domalować papugom oczy (można je zrobić z papieru samoprzylepnego) i podmalować dzioby. Gotową kartkę można dodatkowo ozdobić. Jeśli chcemy coś napisać kartkę można zrobić jako kartkę rozkładaną. Kartkę bazę można zrobić wycinając serce i na nie nakleić papużki.

Walentynkowy słoń


Materiały: 1) dowolny tłoczony karton na kartkę bazę, biały gładki karton, zeszyt papieru samoprzylepnego, szary karton skóra węża lub inny szary karton, biały karton 2) czerwony i biały karton ) biały karton, farby akrylowe/plakatowe

Wykonanie: z kartonu wyciąć kartkę bazę o wymiarach około 15 x 12 cm; powiększyć do pożądanej wielkości słonia wydrukować wyciąć i odrysować na kartonie skóra węża lub innym kartonie, wyciąć i nakleić na kartkę bazę, z papieru samoprzylepnego wyciąć różnej wielkości i kolorów serca i nakleić je na kartkę bazę; jeśli chcemy coś napisać wyciąć z białego gładkiego kartonu wąski prostokąt, nakleić na kartkę bazę i markerem zrobić napis. Kartkę ze słoniem można też wykonać inaczej: wyciąć z kartonu, np. z czerwonego, kartkę bazę a słonia i serca z białego kartonu i nakleić wycięte elementy na kartkę bazę, zamiast wycinać słonia i serca z papieru można je odrysować na kartce bazie i pomalować farbami albo odrysować na kartonie słonia i wyciąć go nożyczkami do skórek i przyłożyć szablon na kartkę i wypełnić farbą słonia, szablon zdjąć jak farba wyschnie; jeśli decydujemy się na zrobienie kartki malowanej na kartkę bazę należy użyć gładki karton, ponieważ na tłoczonym farba nie będzie się równo trzymała. Obie wersje kartki można zrobić jako kartki rozkładane.

Walentynkowy motyl


Materiały: dowolny karton na kartkę bazę, czerwony i czarny karton, papier w drobny wzorek, papier samoprzylepny

Wykonanie: : z kartonu wyciąć kartkę bazę o wymiarach około 15 x 12 cm; powiększyć elementy szablonu do pożądanej wielkości zachowując proporcję między elementami, wydrukować wyciąć i odrysować na czarnym kartonie tułów motyla i głowę małe serce i wyciąć, na czerwonym kartonie odrysować dwa serca skrzydła i wyciąć, na papierze w drobny wzorek odrysować nieco pomniejszone dwa serca skrzydła i wyciąć, z samoprzylepnego papieru wyciąć czułki i małe kółka; na kartkę bazę nakleić dwa większe serca skrzydła a na nie dwa mniejsze, pomiędzy skrzydła wkleić tułów motyla , dokleić głowę i czułki, na skrzydła nakleić kołka. Zamiast wycisnąć podwójne skrzydła można z samoprzylepnego papieru wyciąć małe serca i przykleić je na serca skrzydła.

Walentynkowa żaba


Materiały: 1) karton tłoczony w prążki lub biały karton i papier w dwóch odcieniach koloru niebieskiego, ciemnozielony karton lub papier samoprzylepny, jasnozielony papier samoprzylepny lub jasnozielona farba, czarny, żółty biały i czerwony papier samoprzylepny, cienki czarny marker, mały pasmanteryjny kwiatek 2) biały karton, farby akrylowe lub plakatowe, czerwony i czarny marker

Wykonanie: z kartonu wyciąć kartkę bazę o wymiarach około 15 x 12 cm; powiększyć elementy szablonu do pożądanej wielkości zachowując proporcję między elementami, wydrukować wyciąć i odrysować na białym kartonie – liść wyciąć z zielnego kartonu; korpus żaby wykleić jasnozielonym papierem samoprzylepnym (na kartonowy element tułowia nakleić kwadrat papieru a następnie dociąć go do kartonu) lub pomalować farbą, czarnym markerem obwieść kontury żaby, zaznaczyć łapy, nozdrza i usta; na kartkę bazę nakleić jasny i ciemny niebieski karton/papier tak, aby ciemny był u dołu i stanowił 1/3 wysokości kartki; nakleić na bazę liść a na liść korpus żaby; na koronę z kartonu nakleić kawałek żółtego papieru samoprzylepnego ( można użyć brokatowy papier), dociąć do kształtu korny i nakleić koronę na głowę żaby; z czarnego papieru samoprzylepnego wyciąć koła oczy żaby i małe koła źrenice białego z białego nieco mniejsze koła niż czarne koła oczy, nakleić na głowę żaby czarne koła na nie białe koła a na nie małe czarne koła; dymek obwieść czarnym markerem, zrobić napis i nakleić dymek na kartkę ( napis zrobiony bezpośrednio na tłocznym kartonie czy papierze będzie źle się prezentował); na małe serce z kartonu nakleić kawałek samoprzylepnego czerwonego papieru, dociąć go i nakleić serce na kartkę; dokleić do liścia mały pasmanteryjny kwiatek. Zamiast napisu w dymku można do kartki dołączyć zawieszkę z napisem: z kartonu np. czerwonego wyciąć zawieszkę, końcówką nożyczek do skórek zrobić mała dziurkę, przez dziurkę przewlec grubą nitkę i zrobić pętelkę, na zawieszce zrobić napis, przyłożyć zawieszkę do kartki, górną cześć pętelki przymocować do kartki samoprzylepną perełką. 2) z białego gładkiego kartonu wyciąć kartkę bazę; powiększyć szablon korpusu żaby, liścia, serca i korony do pożądanego rozmiaru zachowując proporcję pomiędzy elementami, wydrukować i wyciąć, elementy położyć na kartce i obrysować kontury ołówkiem, pomalować kartkę farbami, namalować żabie oczy, kontury żaby wraz z oczami podciągnąć po wyschnięciu farby cienkim czarnym markerem, namalować mały kwiatek, czerwonym markerem zrobić napis.

Kartkę z królewiczem zaczarowanym w żabę można zrobić też jako kartkę dwustronną. Z gładkiego kartonu wyciąć kartkę bazę o wymiarach około 15 x 24 cm, złożyć kartkę na pół i utrwalić zgięcie przeciągając po nim metalową linijką lub ostrzem nożyczek, na pierwszej stronie odrysować liść, namalować tło, na liściu narysować lub nakleić znak zapytania z sercem zamiast kropki, jak rysunek wyschnie otworzyć kartkę i przez całą jej szerokość zrobić farbami obrazek tak, aby żaba była w prawym prostokącie złożonej kartki a napis w lewym.