Malowane t-shirty dla babci i dziadka


Niedługo Dzień Babci i Dzień Dziadka. Pora pomyśleć o jakimś prezencie dla nich. Jeśli mamy prababcie i pradziadków pamiętajmy, że to także ich święto. Za pomocą farb do malowania na tkaninach możemy zrobić dedykowane t-shirty dla babci i dziadka z okazji ich święta. Malowanie na koszulkach jest bardzo proste i nawet niemowlak może zrobić swój własnoręczny czy własnonóżkowy pierwszy prezent dla babć i dziadków, oczywiście z dużą pomocą mamy czy taty. Napisałam „dedykowane t-shirty”, ponieważ zachęcam do zrobienia zwłaszcza takich t-shirtów, które oddawałby zainteresowania obdarowanego lub symbolizowały wykonane przez nich zawody (o ile obdarowani lubią swój zawód i jeszcze go wykonują). Podarowanie takiego dedykowanego, własnoręcznie wykonanego t-shirta świadczy nie tylko o tym, jak bliscy są dla nasi dziadkowie i pradziadkowie, co pokazujemy im znajdując czas na własnoręczne wykonanie prezentu, ale świadczy także o tym, że interesujemy się ich życiem i wiemy, co dla nich jest ważne i co jest im bliskie. Taki prezent może powiedzieć więcej niż słowa. t-shirty możemy wykonać dla naszych babć i dziadków sami, możemy też zaproponować naszym dziedzicom, by wykonały je dla swoich babć, prababć, dziadków i pradziadków i pomóc im technicznie w ich realizacji. Ale tylko technicznie (miejsce pracy, przygotowanie koszulki, farb, szablonów, przeprasowanie farby) pomysł na koszulkę i jej namalowanie pozastawiamy dziecku. Możemy być pewni, że każda babcia i dziadek chętnie włożą taką koszulkę niezależnie od jej walorów artystycznych i będą się chwalili, że wykonała ją dla nich wnuczka, czy wnuk. Jeśli mamy kilka pociech, jeden t-shirt mogą przygotować wspólnie ustalając wcześniej, co ma być na koszulce i jaki element, kto wykonuje. W sklepach dostępna jest szeroka oferta farb do tkanin naturalnych i syntetycznych w bogatej gamie kolorystycznej. Dostępne są także farby metaliczne, perłowe, puchnące (dają efekt wypukłości) oraz luminescencyjne (świecą w nocy). Farby można ze sobą mieszać, oprócz farb metalicznych, perłowych, puchnących i luminescencyjnych, które mogą stracić swoje charakterystyczne właściwości. Farby dostępne są w słoiczkach oraz w buteleczkach aplikaturach (nie wymagają użycia pędzla, maluje się aplikatorem).

Do malowania koszulek można też używać farb akrylowych, do których należy kupić medium do malowania na tkaninie. T-shirty można malować farbą, natryskiwać i stemplować. Jeśli malujemy pędzlem należy używać pędzli ze szczecin (zwracać uwagę na to, żeby z pędzla nie wypadało włosie.) Farby do tkanin charakteryzuje dobra odporność, na pranie, w temperaturze 60 stopni C (farby o efektach specjalnych 40 stopni C) czyszczenie chemiczne (oprócz koszulek malowanych farbami o efektach specjalnych) i prasowanie. Koszt takiego prezentu nie jest wysoki: koszulkę można kupić już od 10 zł, mały komplet farb akrylowych plus medium do tkanin to wydatek około 30 zł (powinny wystarczyć do pomalowania 4 – 6 koszulek). W sklepach z artykułami chińskimi można za 4 zł kupić zestaw 5 farb w aplikatorze do malowania na tkaninach (są dobrej jakości, ale kolory są bardzo jaskrawe). Ponieważ nie każda osoba lubi klasyczne T-shirty, kończące się tuż przy szyi można zamiast klasycznych kupić bawełniane koszulki z dekoltem w V. Dla wiekowej prababci ewentualnie zamiast koszulki można kupić kuchenny fartuszek a dla pradziadka czapkę z daszkiem chroniącą głowę przed słońcem i ozdobić je malowidłem. Dedykowane T-shirty są moim zdaniem także dobrym prezentem na Dzień Matki i Dzień Ojca, a także z innych okazji. Są bardzo łatwe do wykonania i warto spróbować je zrobić,

Malowane koszulki


Materiały: t-shirt w dowolnym kolorze, farby akrylowe oraz medium do malowania tkanin lub farby do malowania tkanin w słoiczkach lub w aplkatorze, dwa duże kawałki tektury, papier do pieczenia

Wykonanie: nowa koszulkę (kolor wg uznania) wyprać zgodnie z instrukcją prania, wysuszyć i wyprasować, Na wypranej koszulce farba będzie lepiej przylegać do tkaniny. Koszulkę naciągnąć na dopasowany do jej wielkości prostokąt wycięty z grubej tektury lub deskę. Jeśli chcemy malować rękawy w nie również włożyć tekturę. Osoba dorosła lub młodzież może już na tak przygotowanej koszulce przystąpić do malowania. Młodszym dzieciom warto wyznaczyć pole malowania: z kartonu wyciąć prostokąt o wymiarach nieco większych niż koszulka, w prostokącie wyciąć w zależności od koncepcji kwadrat, prostokąt, owal itp. w polu, którego ma się znaleźć malunek. Koszulkę naciągnięta na tekturę położyć na stole lub podłodze (polecam podłogę, zwłaszcza dla małych dzieci), nałożyć na nią tekturę z wyciętym otworem, boki kartonu dokleić do podłoża taśmą do pakowania paczek. Wyznaczone pole przydaje się także, jeśli chcemy, żeby pole kompozycji było wyraźnie zaznaczone. Oczywiście możemy pozwolić pójść dziecku na całkowity żywioł i dać mu do pomalowania całą koszulkę, ale wtedy położyć ja na podwójnej warstwie folii do malowania lub ceraty bo oprócz koszulki mamy mieć pomalowane także inne rzeczy. Dziecko ubrać w coś, co może zostać zniszczone – farba do tkanin się nie spiera. Po pomalowaniu koszulki należy odczekać aż farba dobrze wyschnie (około 2 godzin), położyć na namalowanym wzorze papier do pieczenia i przeprasować żelazkiem o temperaturze dostosowanej do rodzaju tkaniny (prasować 3 – 5 minut), co powoduje mocniejsze przyleganie farby do tkaniny; papier ze wzoru zdjąć jak całkiem ostygnie.

Koszulki można malować odręcznie nanosząc wzór bezpośrednio pędzlem, stemplem (jak zrobić różnego rodzaju stemple napisałam w wątku o bożonarodzeniowych stemplach) lub farbą z aplikatorem. Najmłodszym dzieciom dać do malowania najlepiej farbę w aplikatorze. Artyzm wykonania koszulki nie ma najmniejszego znaczenia. Co ciekawe, dziecięce bohomazy na koszulce wyglądają znacznie lepiej niż namalowane na kartce papieru i nawet dwulatek może stworzyć fantastyczną koszulkę.

Z robieniem koszulki dla babci czy prababci nie powinno być problemu, ucieszy je każdy namalowany przez wnuka czy wnuczkę obrazek. Dobrym elementem na koszulkę dla babci są kwiaty, kokardki czy serduszka. Jeśli babcia chodzi na przykład na gimnastykę Tai Chi ucieszy ją koszulka z symbolem Yiang Ying, babcię pielęgnująca kwiaty ucieszy koszulka z polewaczką a hodującą papugę czy kota koszulka z ich podobizną (szablony kota, papugi, psa można znaleźć w innych watkach). Na koszulce można malować bezpośrednio farbą; na jasnej koszulce można najpierw narysować sobie miękkim ołówkiem wzór, można też zrobić sobie szablon: wybrany wzór narysować grubym kartonie i nożykiem lub nożyczkami wyciąć go, szablon przyłożyć do koszulki, przyciskając mocno szablon do koszulki zamalować wzór; dla lepszego efektu, farbę można nałożyć dwa – trzy razy, ale nie więcej, bo zrobi się twarda skorupa; delikatnie, ale zdecydowanie zdjąć szablon ciągnąc go do góry – przesunięcie na bok może rozmazać wzór, jeśli to konieczne namalowany wzór podciągnąć pędzlem. Zamieściłam szablon kilku elementów, które mogą się przydać do zrobienia koszulki dla babci czy prababci. W innych moich wpisach można znaleźć inne szablony, które także można wykorzystać do malowania t–shirtów. Korzystając z szablonu, jeśli powielamy element, trzeba przed zrobieniem drugiego elementu odczekać aż poprzedni wyschnie, żeby niechcący go nie rozmazać. Szablon można wykorzystać także do zrobienia stempli.

Zrobienie t-shirta dla dziadka przy pradziadka jest trochę bardziej skomplikowane, gdyż trzeba trochę pomyśleć, co można dziadkowi czy pradziadkowi namalować na koszulce. Nie ma (nic mi nie przychodzi takiego na myśl) co można uznać za uniwersalny motyw dla mężczyzny taki jakim w przypadku kobiety są kwiaty, Przydatna tutaj jest wiedza o zainteresowaniach dziadka lub jego zawodzie, o ile jeszcze go wykonuje. Dziadek grzybiarz z pewnością chętnie założy na grzybobranie koszulkę z grzybem, dziadek wędkarz wybierze się na ryby w koszulce z rybą, tenisista zagra w koszulce z rakietą, żeglarza ucieszy koszulka z żaglówką a miłośnik internetu ucieszy się koszulką z atą, dziadek kierowca na pewno do pracy założy t-shirt z samochodem. Jeśli nie znamy zainteresowań lub dziadkowie czy pradziadkowie ich nie mają i nie pracują już zawodowo można zrobić np. t-shirt z namalowanym krawatem. Zamieściłam szablon kilku elementów, które mogą się przydać do zrobienia t-shirta dla dziadka czy pradziadka. Znając zainteresowania można samodzielnie wykonać odpowiedni szablon.

Swój prezent dla dziadków i pradziadków może wykonać przy pomocy rodziców niemowlę. Przygotować koszulkę tak jak napisałam powyżej; nanieść dziecku na dłoń za pomocą pędzla farbę i odcisnąć dłoń dziecka na koszulce. Oprócz rączki można zrobić odcisk dziecięcej stopy. Starsze dziecko może odciski na koszulce zrobić samo. Rączki czy stopy dziecka zmyć z farby chusteczkami do demakijażu, lub woda z mydłem.
Koszulki malowane można zrobić także metodą wprasowanki i natryskową. Można też zrobić na nich napisy. Kiedyś napiszę jak się to robi.