Kwiaty z szyszek

Mamy akurat dobra porę do zbierania szyszek. Warto zbierać każdy rodzaj szyszek – wszystkie się przydadzą. Można zrobić z nich różne ozdoby. Zwłaszcza przydadzą się przed Bożym Narodzeniem. Po przyniesieniu do domu szyszki należy zostawić na klika dni, aby rozłożyły łuski. Jak szyszki przeschną i otworzą się wybrać nasiona ( najłatwiej robi się to pęsetą). Włożyć do pudełek i zostawić w suchym miejscu. Jesienią będę pisała, co i jak można z nich zrobić. Dziś na zachętę do zbierania szyszek szyszkowe kwiaty w wersji eko, „gerberowej” i bożnarodzeniowej.

[ czytaj więcej.. ]


Masa solna (ciasto solne)

Przedmioty religijne z ciasta solnego wypiekali już starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy. Nasi przodkowie z ciasta solnego wykonywali ozdoby na choinkę. W okresie PRL wiele dziewcząt i kobiet wykonywało z barwionej masy solnej biżuterię. Współcześnie wraz z modą na ekologię wzrasta popularność ozdób z wykonanych z ciasta solnego. Można wykonać z niego dekoracje takie jak na przykład anioły, gwiazdki, ramki do zdjęć, obrazki, figurki, biżuterię. Aby je stworzyć wystarczy nam odrobina fantazji oraz mąka, sól, woda i olej, czyli ciasto solne.

[ czytaj więcej.. ]


Anioły z masy solnej - część III

Do wykona aniołów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Anioły można dowolnie stylizować i ozdabiać.

Anioł 5

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, z ciasta oderwać jedną cześć, podzielić ja na dwie równe części, z każdej części utoczyć kulkę, kulki spłaszczyć nieco powyciągać na brzegach, palcami zrobić wgniecenia, powstałe skrzydła położyć obok siebie; utoczyć kulkę, spłaszczyć i ponaciągać w placach tak aby powstała sukienka, zwilżyć z jednej strony sukienkę, położyć zwilżoną stroną na skrzydłach, lekko docisnąć; utoczyć z masy kulkę, spłaszczyć, zwilżyć wodą i nałożyć powstałą głowę na tors, jeśli na buzi anioła są jakieś nierówności, zwilżyć palce woda i kulistymi ruchami wygładzić je; utoczyć wałek, lekko zwilżyć go wodą, obwieść wałkiem głowę – uformować włosy, z kawałka ciasta zrobić grzywkę, z małego kawałka ciasta zrobić okrągły nosek; wysuszyć anioła; po wyschnięciu, anioła pomalować; z cienkiego ozdobnego sznurka zrobić zawieszkę, dokleić z tyłu anioła; anioł na zdjęciu pomalowany jest farbami plakatowymi, farbami do szkła i złotolem; anioła pomalowanego farbami akrylowymi można pociągnąć lakierem akrylowym lub werniksem damarowym.[ czytaj więcej.. ]


Anioły z masy solnej część II

Do wykona aniołów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Anioły można dowolnie stylizować i ozdabiać.

Anioł 3

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, żeby nie wyschło, ciasto rozwałkować na grubość 0,3 – 0,5 cm, wyciąć z ciasta skrzydła z sukienką – można skorzystać z powyższego szablonu, oderwać kawałek ciasta, utoczyć kulkę, spłaszczyć w dłoniach, zwilżyć z jednej strony, nałożyć na korpus; patyczkiem zrobić dziurki czy i narysować usta, wysuszyć anioła.[ czytaj więcej.. ]


Anioły z masy solnej część I

Do wykona aniołów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Anioły można dowolnie stylizować i ozdabiać.

Masa solna

szklanka drobnej soli (sól można dodatkowo zmielić w młynku), szklanka mąki pszennej, szklanka wody; połączyć sól z mąką, wlać pól szklanki wody wyrabiać ciasto dodając w razie potrzeby po łyżce resztę wody – ciasto ma mieć konsystencję plasteliny. Inne sposoby wykonania masy i sposoby suszenia w wątku o masie solnej.

Anioł 1

Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, żeby nie wyschło, ciasto rozwałkować na grubość 0,3 – 0,5 cm, wyciąć z ciasta miseczką koło, koło ściąć na wysokości około 3 jego średnicy, wyciec trójkąt, zwilżyć jedną cześć trójkąta wodą i nałożyć na ścięte koło, utoczyć kulkę z ciasta, z jedynej strony zwilżyć wodą, położyć na wierzchołek trójkąta, lekko docisnąć, z małego kawałka ciasta zrobić okrągły nosek, zwilżyć i nałożyć na kulkę głowę, patyczkiem zrobić dziurkę pod nosem, nożem zrobić nacięcia na skrzydłach, wysuszyć anioła.[ czytaj więcej.. ]


Przecierane doniczki

Osłonki na doniczki bywają dość drogie zamiast je kupować można zrobić sobie w bardzo prosty sposób od razu ozdobne doniczki. Przecierane doniczki nadają się między innymi do stylowej kuchni. Dobrze prezentują się w nich zioła i kwitnące małe kwiaty. Najlepiej zrobić sobie kilka podobnych doniczek np. na domowy zielnik.

Materiały: gliniana doniczka, biała farba akrylowa (może być do ścian), ciemnoniebieska farba akrylowa (lub inna pasująca do kolorystki wnętrza), kawałek gąbki kuchennej, szeroki płaski pędzel, opcjonalnie lakier akrylowy, biała i żółta farba olejna, olej lniany, mały, cienki pędzel z włosia.[ czytaj więcej.. ]


Wakacyjne trofea w cieście solnym

Niekiedy zastanawiamy się jak przechowywać przywiezione przez dziecko wakacyjne trofea: muszelki, piórka, drobiny bursztynu, patyczki, suszki, kamyki itp. A i w każdym z nas drzemie dziecko i często sami posiadamy kolekcję takich drobiazgów. Drobiazgi te nie kończenie muszą leżeć ukryte w pudełkach - możemy wykorzystać je do stworzenia wyjątkowych, bo „naszych" dekoracji a także przedmiotów użytkowych. Aby je stworzyć wystarczy nam odrobina fantazji oraz mąka, sól, woda i olej, czyli ciasto solne (proporcje: 100 g mąki pszennej (można tez użyć ziemniaczaną), 50 g soli, 60 ml wody, 2 łyżki oleju; ciasto ma być dosyć twarde, elastyczne, po wyrobieniu ciasto aby stwardniało należy na kilka godzin włożyć do lodówki).

[ czytaj więcej.. ]


Malowane klucze

Jeden klucz do mieszkania to przeszłość. Dziś mamy ich na kółku kilka. Bywa, że do tego dochodzą klucze do budynku, klatki, biura, piwnicy itp. Klucze są do sobie bardzo podobne i trzeba się im uważnie przyglądać żeby wybrać ten, który jest właśnie potrzebny. Do zwykłych, całych wykonanych z metalu kluczy można kupić kolorowe plastikowe nakładki umożliwiające rozróżnienie kluczy, gorzej sprawa ma się z kluczami wykonanymi z metalu i tworzywa, których czarne góry nie różnią się od siebie. Aby sprawniej wybierać potrzebny klucz wykonany z metalu i tworzywa części z tworzywa można pomalować. Klucze całe wykonane z metalu także można pomalować Malując klucze nie tylko ułatwiamy sobie ich używanie - kolorowe klucze cieszą też oko i są bardziej spersonalizowane niż klucze z plastikowymi nakładkami, które raczej nie są zbyt ładne. Do malowania kluczy można wykorzystać reszki lakierów mieszając je.

[ czytaj więcej.. ]


Motyle - część II

Motyle są uniwersalnym elementem dekoracyjnym: mogą stanowić ozdobę np. firanki w oknie, roślin doniczkowych (wbite do donicy na piku czy zwieszone na nitce na roślinie), paczki z prezentem, bukietu tradycyjnego i ze słodyczy, kartki okolicznościowej itp. mogą być też ozdobą do włosów czy wystąpić w roli broszki lub zawieszki. Poniżej kilka pomysłów na własnoręczne wykonanie motyli. Wielkość motyli trzeba sobie określić w zależności od ich przeznaczenia. Od przeznaczenia uzależnione jest też umocowanie motyla może to być np.: mała klamerka ( do kupienia w sklepach pasmanteryjnych), wsuwka do włosów, mała plastikowa klamerka do włosów (na wsuwce czy klamerce do włosów motyla można przyczepić nie tylko do fryzury, ale także np. do firanki, zasłony czy rośliny doniczkowej), pik (patyk do szaszłyka), żyłka, nitka, ozdobny sznurek, dwustronna taśma klejąca a nawet tylko klej (do kartki czy też do paczki z prezentem motyla można po prostu przykleić).

[ czytaj więcej.. ]


Motyle - część I

Motyle są uniwersalnym elementem dekoracyjnym: mogą stanowić ozdobę np. firanki w oknie, roślin doniczkowych (wbite do donicy na piku czy zwieszone na nitce na roślinie), paczki z prezentem, bukietu tradycyjnego i ze słodyczy, kartki okolicznościowej itp. mogą być też ozdobą do włosów czy wystąpić w roli broszki lub zawieszki. Poniżej kilka pomysłów na własnoręczne wykonanie motyli. Wielkość motyli trzeba sobie określić w zależności od ich przeznaczenia. Od przeznaczenia uzależnione jest też umocowanie motyla może to być np.: mała klamerka ( do kupienia w sklepach pasmanteryjnych), wsuwka do włosów, mała plastikowa klamerka do włosów (na wsuwce czy klamerce do włosów motyla można przyczepić nie tylko do fryzury ale także np. do firanki, zasłony czy rośliny doniczkowej), pik (patyk do szaszłyka), żyłka, nitka, ozdobny sznurek, dwustronna taśma klejąca a nawet tylko klej (do kartki czy też do paczki z prezentem motyla można po prostu przykleić).

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |