Zabawy plastyczne z dziećmi: bukieciki w nakrętkach - domowy recykling

W każdym domu znajdą się z pewnością jakieś duże nakrętki po płynach. Nie wyrzucajmy je bo przydadzą do zabaw plastycznych z dziećmi. Można między innymi wykorzystać je jako wazoniki czy doniczki na kwiatki wykonane z materiałów, które znajdziemy w domu.. Praca nad bukietem może być tylko zabawą a może być także przygotowaniem prezentu np. z okazji urodzin rodziców, Dnia Matki, Ojca, Babci czy Dziadka. Przy zabawie warto dziecku opowiedzieć o recyklingu. Bukieciki są proste do wykonania już dla 4 letniego dziecka.

Bukiecik I: kwiatki z plasteliny


Materiały: plastelina, patyczki do szaszłyków, zielona farba plakatowa, lub zielona bibuła, duża nakrętka po płynie do prania/płukania/perfumach itp. z płaską górą.[ czytaj więcej.. ]


Własnoręcznie zrobione kartki na Dzień Matki

Zbliża się Dzień Matki. Pamiętacie ile radości sprawiały naszym mamom pierwsze wykonane przez nas laurki? Może warto zrezygnować z komercyjnych kartek i wykonać znowu dla mamy laurkę. Często nasze mamy są daleko od nas i wysyłamy im życzenia a jeśli wybieramy się w tym dniu do mamy kartka z życzeniami może stanowić dodatek do okolicznościowego bukietu. Bukiet szybko przestanie cieszyć oko mamy, kartka zostanie na zawsze.

[ czytaj więcej.. ]


Card making - kwiatki: część pierwsza

Najbardziej popularnym elementem własnoręcznie wykonywanych kartek są kwiaty. Można kupić gotowe pasmanteryjne i papierowe kwiaty (pasmanteria, sklepy z artykułami do scrapbookingu) i można też wykonać je samemu na różne sposoby: rysując, malując, wycinają, wyklejając, robiąc kwiatki 3D. Poniżej szablony kwiatów i liści, które mogą przydać się przy różnych technikach wykonywania kartek oraz  cztery sposoby wykonania kwiatów 3D.

[ czytaj więcej.. ]


Card making - podstawy

Mogłoby się wydawać, że w czasach zdominowanych przez pocztę elektroniczną tradycyjne kartki odchodzą w niepamięć. Nic bardziej złudnego. Na całym świecie coraz większą popularnością cieszy się card making - ręczne wykonywanie kartek. W niektórych krajach obdarowywanie się ręcznie wykonanymi kartkami należy wręcz do tradycji. Na przykład w Francji do prezentu z okazji Świąt Bożego Narodzenia obowiązkowo musi być dołączona własnoręcznie wykona kartka z życzeniami. Od XIX wieku, kiedy rozwinął się sentymentalny, kwiecisty styl decoupage zapoczątkował się w Anglii zwyczaj obdarowywania własnoręcznie wykonanymi kartkami walentynkowymi. Z czasem walentynkowe małe dzieła sztuki zaczęły wypierać produkowane na masową skalę kartki seryjne. Jednak im więcej wprowadzano wzorów kartek na rynek tym ludzie bardziej poszukiwali czegoś oryginalnego. Na rynku zaczęły pojawiać się unikalne i niepowtarzalne ręcznie wykonane kartki. Ale powstawał dylemat czy obdarować taką kartką wyjątkową dla nas osobę? A jak pomyśli i ucieszy się, że to my własnoręcznie zrobiliśmy tę kartkę? Jednym rozsądnym wyjściem było własnoręczne wykonanie kartki. Własnoręcznie wykonane kartki mają tę przewagę nad innymi, nawet rękodzielniczymi kartkami, że wkładamy w nie własne serce i pozytywne uczucia. Osoba obdarowana taką kartkę na pewno odczyta dobre intencje osoby, która ją wykonała i doceni to, że poświęciła trochę czasu, aby specjalnie dla niej tę kartkę zrobić. Własny czas to współcześnie jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie możemy dać innej osobie. Nie zawsze możemy ten czas spędzić wspólnie z daną osobą, ale możemy go jej dać właśnie symbolicznie. Obdarowani taką kartką mama, tata, babcia czy dziadek przez dorosłą już wnuczkę czy córkę, która w czasach przedszkolnych dawała im laurki na pewno wzruszą się, że wnuczka czy córka w swoim zabieganym życiu znalazła czas, aby tę kartkę specjalnie dla nich wykonać. Dla osoby robiącej kartkę to też symboliczne zbliżenie się do osoby, dla której kartka jest wykonywana, ponieważ w trakcie robienia kartki myśli się o osobie, która ma być nią obdarowana. Taka kartka nie potrzebuje nawet słów. Zachęcam do tworzenia indywidualnych i niepowtarzalnych kartek okolicznościowych, zaproszeń, bilecików do prezentów, dyplomów, laurek, listów gratulacyjnych.

[ czytaj więcej.. ]


Card making: kartki wielkanocne - część druga

Jeszcze kilka pomysłów na kartki wielkanocne.

Jajka w gnieździe

Materiały i narzędzia:
Biały karton na kartkę bazę
Zielony sizal lub papierowa trawa (do kupienia np. w pasmanterii)
Żółta farba plakatowa/akrylowa
Wstążka
Drobne kwiatki z papieru lub pasmanteryjne
Ołówek
Nożyczki
Linijka
Klej do papieru
Pędzel
Wata[ czytaj więcej.. ]


Card making: kartki wielkanocne - część pierwsza

Zbliża się Wielkanoc. Tradycyjnie składamy świąteczne życzenia. Pierwsze kartki z życzeniami świątecznymi wysłane były w wiktoriańskiej Anglii. Dziś mało, kto pamięta, że życzenia świąteczne wysyła się po to, aby przekazać bliskim nam osobom, że pamiętamy o nich w świątecznym czasie, o tym, że pomimo tego, że są daleko jesteśmy przy nich blisko z naszymi dobrymi myślami. Firmy składając życzenia świąteczne dziękują swoim stałym klientom za współpracę i lojalność. Czy są w stanie przekazać te informacje smsy, które coraz częściej zastępują kartki? Z pewnością nie.

[ czytaj więcej.. ]


Card making: kartki walentynkowe - część trzecia

W „Uczcie" Platona Arystofanes opowiada mit, z którego dowiadujemy się, że wszystkie istoty ludzkie były kiedyś samowystarczalne. Istoty te, które były płci żeńskiej, męskiej lub były obojnakami, kiedyś zgrzeszyły nieumiarkowaniem i pychą chcąc dostać się do niebios i zająć miejsce bogów, dlatego też Zeus, by poskromić ich pychę rozciął wszystkie te istoty na pół w skutek, czego każdy człowiek poszukuje swojej utraconej połówki. Mit przytoczony przez Platona został wykorzystany w wielu baśniach opowiadanych na całym świecie, w których ludzie poszukują się jak dwie połówki pomarańczy, jabłka, figi czy brzoskwini (w zależności, jaki owoc w danym regionie uznawany był za symbol miłości). I tak jak zauważył to Platon „jeśli kiedy taki czy jakikolwiek inny człowiek przypadkiem znajdzie swą drugą połowę, wtedy nagle dziwny na nich czar jakiś pada..." Minęło prawie dwadzieścia pięć wieków od wypowiedzenia tych słów, a potwierdzeniem ich aktualności jest każdy człowiek, zarówno ten kochający jak i ten pragnący kochać i być kochanym. W tradycji polskiej owocem symbolizującym miłość jest jabłko. Najprawdopodobniej wpływ ma na to biblijna opowieść o Adamie i Ewie, chociaż tak naprawdę to nie wiemy, jaki owoce zerwała z drzewa Ewa, ponieważ w Biblii nie ma o tym ani słowa. Potocznie przyjęło się, że tym owocem było jabłko, co wynika ze złego przetłumaczenia słowa „malum" oznaczającego zarówno jabłko jak i zło. Ewa zerwała owoc zła. A jabłko z czasem stało się nie tyle symbolem grzechu, co uwodzenia i miłości. W polskiej tradycji jabłko stanowi jeden z ważniejszych symboli weselnych - nowożeńcy obrzucani byli przez druhny jabłkami i musieli jedno jabłko zjeść wspólnie przed nocą poślubną. Dzisiaj wystarczy, by jabłka pojawiły się na weselnym stole. Jabłka wiązano z miłością już w starożytnej Grecji. Były one atrybutem bogini miłości Afrodyty.

[ czytaj więcej.. ]


Card making: kartki walentynkowe - część druga

Poniżej kilkanaście pomysłów na wykonanie kartek walentynkowych. Zamieszczone szablony należy w zależności od potrzeby przed wydrukowaniem pomniejszyć lub powiększyć. Zrobić własne napisy - na kartce walentynkowe zazwyczaj pisze się krótkie wyznanie lub fragmenty wiersza. Kartki można wykonać zgodnie z instrukcją, ale warto pomyśleć nad własną modyfikacją.

[ czytaj więcej.. ]


Card making: kartki walentynkowe - część pierwsza

Zwyczaj obdarowania się walentynkowymi kartami sięga średniowiecza: za autorów pierwszych walentynek uważa się księcia orleańskiego Karola, który w 1415 roku wysłał do żony z celi Tower of London wiersz miłosny oraz Margery Brew, która w lutym1477 przesłała do narzeczonego wiersz miłosny własnego autorstwa. Kartki walentynkowe upowszechniły się w wieku XVII. Uważa się, że z tego okresu pochodzą najpiękniejsze wiersze miłosne. W Stanach Zjednoczonych walentynki upowszechniła Esther Howland, która założyła w 1848 roku firmę produkująca walentynkowe kartki.

[ czytaj więcej.. ]


Kartki świąteczne 3D cz. I

Mogłoby się wydawać, że w czasach zdominowanych przez pocztę elektroniczną tradycyjne kartki odchodzą w niepamięć. Nic bardziej złudnego. Na całym świecie coraz większą popularnością cieszy się card making - ręczne wykonywanie kartek. W niektórych krajach obdarowywanie się ręcznie wykonanymi kartkami należy wręcz do tradycji. Na przykład w Francji do prezentu z okazji Świąt Bożego Narodzenia obowiązkowo musi być dołączona własnoręcznie wykona kartka z życzeniami. Własnoręcznie wykonane kartki mają tę przewagę nad innymi, nawet rękodzielniczymi kartkami, że wkładamy w nie własne serce i pozytywne uczucia. Osoba obdarowana taką kartkę na pewno odczyta dobre intencje osoby, która ją wykonała i doceni to, że poświęciła trochę czasu, aby specjalnie dla niej tę kartkę zrobić. Własny czas to współcześnie jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie możemy dać innej osobie. Nie zawsze możemy ten czas spędzić wspólnie z daną osobą, ale możemy go jej dać właśnie symbolicznie. Dla osoby robiącej kartkę to też symboliczne zbliżenie się do osoby, dla której kartka jest wykonywana, ponieważ w trakcie robienia kartki myśli się o osobie, która ma być nią obdarowana. Taka kartka nie potrzebuje nawet słów. Zachęcam do tworzenia indywidualnych i niepowtarzalnych kartek z okazji Bożego Narodzenia. Kartki można wykonać z tego, co mamy w domu i nie są konieczne inwestycje w materiały i narzędzia.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |