Joker – kartka na Dzień Dziadka lub Walentynki

Trudno jest zrobić Dziadkowi kartkę z życzeniami, zresztą jak każdemu mężczyźnie. Nigdy nie wiadomo czy jak dostanie kartkę z kwiatami czy jakimiś zwierzakami nie weźmie nas za wiecznie dziecinne kobietki. Sądzę, że kartka Joker spodoba się każdemu dziadkowi. Zresztą nie ważna jest ta oszczędna w wyrazie kartka, ważne są słowa, które na niej napiszemy. Taką kartkę można również podarować na Walentynki czy komuś bardzo bliskiemu z okazji urodzin czy imienin. Na kartkę Walentynkową zamiast niebliskiego kartonu użyć karton czerwony, strzałka może być np. złota – karton pomalować złotolem.

Materiały: arkusz A4 niebliskiego i białego kartonu (lub kartka do drukarki), kawałek czerwonego lub różowego kartonu o grubości 4 – 5 mm, niebliski pisak do CD, klej do papieru, karta as kier i karta joker (talię kart w sklepach z artykułami chińskimi można kupić za 3 zł, można tez te wie karty zrobić samodzielnie malując czy wyklejając je na kartonie, dodatkowo karty zrobione można pociągnąć lakierem).

Wykonanie: z niebieskiego kartonu wyciąć kartkę bazę o wymiarach około 20x15cm[ czytaj więcej.. ]


Decoupage: część 1: akcesoria, praktyczne porady oszczędnościowe

Wywodząca się od francuskiego czasownika „decouper" oznaczającego „wycinać" nazwa techniki zdobienia przedmiotów przy użyciu motywów z serwetek czy papierowych wzorów a następnie pokrycia ich wieloma warstwami lakieru „decoupage" powstała w XX wieku. Historia decoupage zaczyna się jednak znacznie wcześniej. Nie ma zgodności, co do tego, skąd wziął się pomysł na decoupage: jedni uważają, że wywodzi się z chińskiego zwyczaju wycinania liter i cyfr do nauki pisania i liczenia oraz do wykonywania kart z życzeniami, okolicznościowych dekoracji okien, papierowych lampionów, ozdobnych pudełek i bibelotów, inni są zdania, że pochodzi ze wschodniej Syberii, gdzie plemiona Nomadów wycinakami ozdabiały groby swoich przodków. W Polsce od wieków znane były misterne łowickie wycinanki. Prawdziwa historia depcupage zaczyna się w XVII wieku, kiedy to ogromną popularnością cieszyły się sprowadzane z dalekiego wschodu meble wykańczane malowaną i inkrustowaną laką. Popyt na meble był duży i trzeba niekiedy było bardzo długo czekać, by je kupić.

[ czytaj więcej.. ]


Kartki na Dzień Babci

Własnoręcznie wykonane kartki mają tę przewagę nad innymi, nawet rękodzielniczymi kartkami, że wkładamy w nie własne serce i pozytywne uczucia. Obdarowana taką kartkę Babcia doceni to, że poświęciliśmy trochę czasu, aby specjalnie dla niej kartkę zrobić.

Kartka bukiet


Materiały: karton karbowany na kartkę bazę, papier czerpany (można kupić , można zrobić samemu – jak w wpisach o papierze czerpanym), kilka malutkich koralików, kawałek zielonego kartonu, 10 cm cienkiego złotego sznurka, klej do papieru, kawałek białego kartonu lub kartka do drukarki, klej do papieru[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: ozdobne szyszki na choinkę

W wigilię dzieci nie zawsze są pomocne w przygotowaniach świątecznych. Jeśli zamiast pomagać przeszkadzają warto je czymś zająć. Można zaproponować im zrobienie ozdób świątecznych z szyszek. Jak i czym malować szyszki i jak usuwać najsprawniej nasionka napisałam w wątku o kwiatach z szyszek http://www.tg.net.pl/temat/post/wlasnorecznie/296/Kwiaty-z-szyszek.   Jeśli przygotujemy ozdobne szyszki z całkiem małymi dziećmi należy zrezygnować z malowania szyszek lakierem do paznokci zamiast niego można użyć farb akrylowych a także plakatowych. Jeśli decydujemy się na farby plakatowe szyszki najlepiej pomalować wcześniej biała farbą akrylową (może być do ścian) – farba plakatowa słabo kryje kolor łusek i dziecko nie widząc oczekiwanego efektu może się zniechęcić. Można wprawdzie zmieszać farbę z klejem wikol w proporcji 2:1 ale nie polecam kleju wikol do zabaw z dziećmi. Jeśli mocujemy zawieszki do szyszek szpilką należy zrobić to za dziecko – szpilki ciężko się wbijają do szyszek, niekiedy trzeba użyć młotka. Zamiast szpilek można zastosować małe cienkie gwoździe.

[ czytaj więcej.. ]


Domowy recykling: bombki choinkowe z żarówek cz. I

W sklepach jest bardzo duży wybór bombek na choinkę, ale każdy może mieć takie same choinkowe ozdoby. Jeśli chcemy mieć oryginalne udekorowaną choinkę możemy wykonać bombki choinkowe sami. Można je zrobić między innymi z żarówek. Przy okazji przysłużymy się środowisku. Do zrobienia bombek choinkowych można wykorzystać każdą tradycyjną żarówkę a także niektóre rodzaje żarówek energooszczędnych. Żarówkę przed przystąpieniem do malowania należy odtłuścić (spirytusem, spirytusem salicylowym, denaturatem). Żarówki można malować farbami akrylowymi, farbami olejnymi, złotolem, farbami plakatowymi, lakierem do paznokci. Jeśli malujemy farbami olejnymi lub plakatowymi żarówkę należy najpierw zagruntować - raz pomalować farbą akrylową (może być do malowania ścian). Żarówki pomalowane farbami akrylowymi można pociągnąć (jak farba dobrze wyschnie) lakierem akrylowym.

[ czytaj więcej.. ]


Kartki świąteczne 3D cz. I

Mogłoby się wydawać, że w czasach zdominowanych przez pocztę elektroniczną tradycyjne kartki odchodzą w niepamięć. Nic bardziej złudnego. Na całym świecie coraz większą popularnością cieszy się card making - ręczne wykonywanie kartek. W niektórych krajach obdarowywanie się ręcznie wykonanymi kartkami należy wręcz do tradycji. Na przykład w Francji do prezentu z okazji Świąt Bożego Narodzenia obowiązkowo musi być dołączona własnoręcznie wykona kartka z życzeniami. Własnoręcznie wykonane kartki mają tę przewagę nad innymi, nawet rękodzielniczymi kartkami, że wkładamy w nie własne serce i pozytywne uczucia. Osoba obdarowana taką kartkę na pewno odczyta dobre intencje osoby, która ją wykonała i doceni to, że poświęciła trochę czasu, aby specjalnie dla niej tę kartkę zrobić. Własny czas to współcześnie jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie możemy dać innej osobie. Nie zawsze możemy ten czas spędzić wspólnie z daną osobą, ale możemy go jej dać właśnie symbolicznie. Dla osoby robiącej kartkę to też symboliczne zbliżenie się do osoby, dla której kartka jest wykonywana, ponieważ w trakcie robienia kartki myśli się o osobie, która ma być nią obdarowana. Taka kartka nie potrzebuje nawet słów. Zachęcam do tworzenia indywidualnych i niepowtarzalnych kartek z okazji Bożego Narodzenia. Kartki można wykonać z tego, co mamy w domu i nie są konieczne inwestycje w materiały i narzędzia.

[ czytaj więcej.. ]


Aniołek jako kartka świąteczna

Aniołki ze sklejki/tektury mogą być ozdobą choinki czy domu – to ich typowe zastosowanie. Można także niewielkim nakładem pracy i kosztów zrobić bliskim osobom, które są od nas daleko niespodziankę i wysłać własnoręcznie zrobione anioły zamiast kartek świątecznych. Aniołków przeznaczonych na „kartki” nie trzeba malować i lakierować z tylnej strony. Na tej stronie napisać pisakiem do CD życzenia. Jeśli zdarzy się tak, że podczas malowania pobrudzimy jego tylną stronę można na nią nakleić karton i przyciąć go do anioła i na kartonie napisać życzenia lub pomalować tylną stronę jasną farbą akrylową). Anioła można wyciąć ze sklejki o grubości 3 mm lub z tektury o grubości 3 mm. Szablon można zrobić samodzielnie lub skorzystać z szablonu poniżej – powiększając szablon należy zachować proporcje włosów i postaci aniołka.

[ czytaj więcej.. ]


Świąteczne dekoracje: bożonarodzeniowe obrazy 3d

Dekorując dom na Świata Bożego Narodzenia można wykorzystać ściany. Świąteczna kompozycja w ramce może być nie tylko ozdobą domu - może być świąteczną dekoracją biura, sklepu, sali szkolnej czy lokalu gastronomicznego. W małych kawalerkach taka dekoracja w ramce może zastąpić świąteczną choinkę. W sklepach i lokalach usługowych dekoracje tego typu w dużych ramach można powiesić jako dekorację okna. W ramkach można umieścić wszystko, co ma związek ze świętami. Elementy można w różny sposób łączyć. Ramki mogą być drewniane lub z tworzywa. Jeśli nie dysponujemy wolną ramką można kupić w sklepach „wszystko po 4 zł” lub z artykułami chińskimi jakiś obraz w ramce i wykorzystać ramkę na świąteczną dekorację. Ramki oczywiście można kupić w innych sklepach, ale są dużo droższe.

Ramka świąteczna 1 - 2


Materiały: 3 szyszki sosny, ramka, zielona atłasowa wstążka o szerokości 1 cm, 3 małe gwoździe, 3 pineski lub klej np. magic, wikol; dwie małe bombki choinkowe, ozdobny sznurek; opcjonalnie świąteczna wstążka o szerokości ramki, dwa małe bawałanki/Mikołaje/dzwonki itp., farba w sprayu.[ czytaj więcej.. ]


Mini choinki z szyszek część IV

Przed samymi świętami mamy mało czasu, więc warto już teraz pomyśleć o zrobieniu świątecznych dekoracji. Z szyszek różnego rodzaju można zrobić maleńkie choinki. Moim zdaniem najlepsze na mini choinki są szyszki sosny, ale można dowolnie eksperymentować. Mini choinka może być świąteczną ozdobą mieszkania, stołu wigilijnego, biurka w pracy, można przykleić ją taśmą dwustronną do obudowy monitora, można ją komuś podarować jako prezent, można wysłać ją zamiast karki świątecznej – do choinki można dowiązać mały bilecik z życzeniami, włożyć choinkę do dopasowanego pudełka (można zrobić samodzielnie ozdobne świąteczne pudełeczko – patrz wątek o pudełkach) i wysłać w „bąbelkowej” kopercie. Mini choinki z szyszek są bardzo łatwe do wykonania.

Po przyniesieniu do domu szyszki należy zostawić na klika dni, aby rozłożyły łuski. Jak wyschną usunąć nasionka. Jak i czym malować szyszki i jak usuwać najsprawniej nasionka napisałam w wątku o kwiatach z szyszek
http://www.tg.net.pl/temat/post/wlasnorecznie/296/Kwiaty-z-szyszek. Do zrobienia choinek wybierać szyszki o w miarę prostych dołach.

Mini choinka z szyszki 13[ czytaj więcej.. ]


Mini choinka z szyszki część III – choinki łatwe do wykonania przez dzieci

Na mini choinki najlepsze są szyszki sosny, ale można dowolnie eksperymentować. Wykonanie choinki z szyszki jest łatwe ale przyklejanie elementów ozdobnych wymaga ze względu na niewielki rozmiar szyszki precyzji, co może dzieciom sprawiać trudność. Dzieciom można zaproponować zrobienie choinek metodą upychanie ozdobnych elementów pomiędzy łuskami szyszki. Cztero czy pięciolatkom można dać do pracy pomalowane szyszki i gotowe elementy ozdobne.

Po przyniesieniu do domu szyszki należy zostawić na klika dni, aby rozłożyły łuski. Jak wyschną usunąć nasionka. Jak i czym malować szyszki i jak usuwać najsprawniej nasionka napisałam w wątku o kwiatach z szyszek
http://www.tg.net.pl/temat/post/wlasnorecznie/296/Kwiaty-z-szyszek. Do zrobienia choinek wybierać szyszki o w miarę prostych dołach.

Mini choinka z szyszki 9


Materiały: szyszka z sosny, zielona farba akrylowa lub klej brokatowy lub farba do szkła, plastelina (może być brokatowa) różne kolory, pojemnik po świeczce do podgrzewacza.[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |