Shibori a,la PRL

Shibori to japońska sztuka ozdabiania tkanin przez farbowanie. Słowo „shibori” nie ma odpowiednika w innym języku. Pochodzi ono od japońskiego czasownika wyciskać, ściskać. Sztuka shibori rozwijała się w Japonii dwoma oddzielnymi nurtami: jako metody zdobienia jedwabiu stosowanego do produkcji kimon dla arystokracji oraz jako sztuka ludowa, różniąca się w zależności od regionu jej uprawiania. Dla arystokratów chodzenie w ubraniach uszytych z materiału ozdobionego techniką shibori było szczytem elegancji. Dla niezamożnych było przedłużeniem żywotności wyblakłych ubrań. W shibori tkanina przed samym procesem farbowania kształtowana jest przez składanie, oplatanie, zszywanie i wiązanie. Szczególną cechą shibori są miękkie, rozmyte krawędzie wzoru. Efekt ten jest zupełnie inny od ostrych krawędzi uzyskiwanych przy użyciu szablonu. Jest blisko pięćdziesiąt technik shibori. Niektóre z nich używane są w tie-dye - modnej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku hipisowskiej sztuce farbowania tkanin. Różne techniki shibori mogą być używane w połączeniu ze sobą, aby osiągnąć jeszcze bardziej wymyślne efekty. Tradycyjna Shibori wymaga użycia nici do wiązania. Wzór zależy od tego jak tkanina jest złożona, jak mocno jest związana i gdzie jest związana. Shibori można stosować do farbowania tkanin, t-shirtów, sukienek, spódnic, spodni, paero, poszewek na pościel, prześcieradeł, ręczników plażowych, zasłon, narzut itp. Kiedyś niektóre z klasycznych technik shibori opiszę. Dziś wersja dla niecierpliwych. Zamiast nici przydadzą się gumki recepturki. Tak farbowało się koszulki i spódnice za czasów PRLu by oprzeć się wszechobecnej szarzyźnie. Byli tacy, co nieźle zarabiali farbując hurtowo w poczciwych pralkach Franiach czy Światowidach koszulki gimnastyczne oraz spódnice i szale uszyte z tetry na pieluchy. Ponieważ nie było łatwo o farby do tkanin często farbowało się w jodynie, gencjanie czy nadmanganianie potasu. Z gumkami recepturkami też był problem, więc cięło się dętki do rowerów. Ceny takich ciuszków były porównywalne z cenami zachodniej odzieży na bazarach. Ówczesne władze niezbyt przychylnie patrzyły na tak wystrojoną młodzież, ponieważ był to charakterystyczny styl ubierania się amerykańskich hippisów tie-dye. (Oczywiście amerykańskie hippiski nie paradowały w spódnicach i szalach z tetry :)

[ czytaj więcej.. ]


Motyle - część II

Motyle są uniwersalnym elementem dekoracyjnym: mogą stanowić ozdobę np. firanki w oknie, roślin doniczkowych (wbite do donicy na piku czy zwieszone na nitce na roślinie), paczki z prezentem, bukietu tradycyjnego i ze słodyczy, kartki okolicznościowej itp. mogą być też ozdobą do włosów czy wystąpić w roli broszki lub zawieszki. Poniżej kilka pomysłów na własnoręczne wykonanie motyli. Wielkość motyli trzeba sobie określić w zależności od ich przeznaczenia. Od przeznaczenia uzależnione jest też umocowanie motyla może to być np.: mała klamerka ( do kupienia w sklepach pasmanteryjnych), wsuwka do włosów, mała plastikowa klamerka do włosów (na wsuwce czy klamerce do włosów motyla można przyczepić nie tylko do fryzury, ale także np. do firanki, zasłony czy rośliny doniczkowej), pik (patyk do szaszłyka), żyłka, nitka, ozdobny sznurek, dwustronna taśma klejąca a nawet tylko klej (do kartki czy też do paczki z prezentem motyla można po prostu przykleić).

[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: kwiatki z rolek po papierze toaletowym

Pisałam już o tym jak zrobić zwierzęta, rakiety, autobusy i postacie z papierowych - teraz pora na rolkowe kwiatki. Kwiatki z rolek niekoniecznie trzeba wykonywać z jakiś okazji. Dziecko może zrobić sobie kolekcję kwiatków na parapecie okna w swoim pokoju. Przez jakiś czas będą cieszyły dziecięce oko no i nie trzeba ich podlewać :) Do wykona kwiatów z rolek potrzebne są w zależności od rodzaju kwiatka dwie – trzy rolki po papierze toaletowym lub 2 rolki po papierowych ręcznikach i to, co mamy pod ręką: kawałki kartonu, kolorowego papieru, wstążek czy ozdobnych sznurków, farby czy lakier do paznokci, koraliki, papilotki do mufinek, kreatywne druciki, guziki, skorupki jajek itp.

[ czytaj więcej.. ]


Róże z organzy: broszki i nie tylko broszki

Niedługo Dzień Matki - z pewnością wiele osób zastanawia się co podarować mamie z okazji jej święta. Może inspiracją staną się bardzo proste do wykonania róże z organzy. Zrobione z organzy róże mogą mieć wiele zastosowań: można zrobić z nich broszki, kolczyki, wisiorki, wracające do łask obroże z aksamitki, spinki, opaski oraz gumki do włosów. Róże z organzy można dopinać do zasłon czy firan, można wykonać z nimi kartki okolicznościowe, mogą być elementem ozdobnym opakowania prezentu a także można zrobić z nich dekoracyjny bukiet do wazonu i przywieszki dla weselnych gości.

[ czytaj więcej.. ]


Kartki 3D z kwiatami na Dzień Matki lub inne okazje - część II

Do najczęściej wysyłanych i wręczanych kartek należą kartki z kwiatami. Kartka nie musi być płaska - proponuję wykonanie przestrzennych kartek z kwiatami. Taką kartkę wysyłać trzeba w dopasowanym do niej, a więc najczęściej własnoręcznie zrobionym pudełku. Kartka 3D w pudełku to moim zdaniem dobry pomysł na prezent z okazji Dnia Matki. Wszystkie przedstawione kartki można zrobić jako pojedyncze lub jako rozkładane.

[ czytaj więcej.. ]


Laurki na Dzień Matki

Niedługo Dzień Matki. Dzieci zazwyczaj z tej okazji przygotowują dla mam laurki. Przygotowałam kilka wzorów laurek, z których wykonaniem przy pomocy babć, ojców czy starszego rodzeństwa poradzą sobie nawet czteroletnie dzieci. Laurki od kartek różnią się przede wszystkim tym, że są większe. Dziecku trudno jest zrobić drobne elementy i pracować na mocno ograniczonej przestrzeni. Na bazę laurki użyć kartonu A4:jeśl,i dziecko już pisze złożyć karton na pół – w środku dziecko będzie mogło napisać życzenia czy jakiś wierszyk; jeśli dziecko jeszcze nie pisze wystarczy zrobić jednostronną laurkę z karki A4 przeciętej na pół. Oczywiście laurka może być większa.

[ czytaj więcej.. ]


Kartki 3D z kwiatami na Dzień Matki lub inne okazje - część I

Do najczęściej wysyłanych i wręczanych kartek należą kartki z kwiatami. Kartka nie musi być płaska - proponuję wykonanie przestrzennych kartek z kwiatami. Taką kartkę wysyłać trzeba w dopasowanym do niej, a więc najczęściej własnoręcznie zrobionym pudełku. Kartka 3D w pudełku to moim zdaniem dobry pomysł na prezent z okazji Dnia Matki. Wszystkie przedstawione kartki można zrobić jako pojedyncze lub jako rozkładane.

[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część II

Wigwam - materiały: na dwa wigwamy gruby papier pakunkowy 20x 20 cm lub kartka z bloku technicznego, farby plakatowe/akrylowe, klej. Wykonanie: z papieru wyciąć koło o średnicy około 15 cm, przeciąć je na pół, zwinąć w luźny, niedomknięty górą rożek, skleić, wyciąć wejście, ozdobić wigwam farbami – można wykonać stempel np. z ziemniaka i w podobny sposób ozdobić wszystkie wigwamy. Od góry można włożyć do wigwamu 4 patyki do szaszłyków, żeby patki (konstrukcja wigwamu) wychodziły pond wigwam, trzeba na szczycie wigwamu zabezpieczyć je gumką do włosów lub gumką recepturką. Jeden wigwam można zrobić bardziej okazały i bardziej ozdobny jako wigwam wodza, który stanie na centralnym placu osady. W osadzie powinno znaleźć się kilka wigwamów. Przed wigwamami można „rozpalić” ogniska. Ognisko - materiały: czerwona jedwabna błyszcząca bibuła lub czerwony celofan lub inny wiotki czerwony papier, drobne suche gałki, ziarnka kawy, złota farba w sprayu.

[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część I

Organizując dziecku domowe zajęcia plastyczne warto realizować oprócz jednostkowych projektów projekty złożone, ponieważ podczas ich realizacji dziecko ćwiczy nie tylko swoją kreatywność i zdolności manualne, ale także uczy się planowania i cierpliwości, ponieważ złożone projekty realizuje się etapami. W ramach takiego złożonego projektu można z dzieckiem wykonać indiańską wioskę. Sądzę, że rodzic bawiący się z dzieckiem sam sobie chętnie przypomni czasy, kiedy fascynowały go przygody Winnetou. Do wykonania wioski potrzebne są rolki po papierowych ręcznikach i po papierze toaletowym, karton, papier pakunkowy, farby, kolorowy papier, ruchome oczy, wykałaczki, patyki do szaszłyków, korki z wina, wata, ziarenka kawy, drobne suche gałki i łupiny orzechów włoskich.

[ czytaj więcej.. ]


Jadalne dekoracje wielkanocne ( i nie tylko) z jajek - część 2

Jeż z jajka

Produkty: pół jajka ugotowanego na twardo przeciętego wzdłuż, kawałek marchwi, dwa ziarenka pieprzu, jeden goździk.

Wykonanie: połówkę jajka położyć żółtkiem w dół, z marchwi wyciąć cienkie paski o długości około 2 cm, paski wbić do jajka tak aby tworzyły igły jeża, wbić dwa ziarenka pieprzu – oczy i goździk – nosek; zamiast marchwi można użyć rzodkiewki lub twardego sera.

Żabka z jajka


Produkty: pół jajka ugotowanego na twardo przeciętego wzdłuż, cienki plasterek marchewki, 2 ziarnka pierzu lub 2 goździki

Wykonanie: połówkę jajka położyć żółtkiem w dół, przeciąć na pół plasterek marchwi i wbić w jajko tak aby powstał żabi język, wbić do jajka dwa ziarna pieprzu lub goździków – oczy.[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |