Malowane t-shirty dla babci i dziadka

Niedługo Dzień Babci i Dzień Dziadka. Pora pomyśleć o jakimś prezencie dla nich. Jeśli mamy prababcie i pradziadków pamiętajmy, że to także ich święto. Za pomocą farb do malowania na tkaninach możemy zrobić dedykowane t-shirty dla babci i dziadka z okazji ich święta. Malowanie na koszulkach jest bardzo proste i nawet niemowlak może zrobić swój własnoręczny czy własnonóżkowy pierwszy prezent dla babć i dziadków, oczywiście z dużą pomocą mamy czy taty. Napisałam „dedykowane t-shirty”, ponieważ zachęcam do zrobienia zwłaszcza takich t-shirtów, które oddawałby zainteresowania obdarowanego lub symbolizowały wykonane przez nich zawody (o ile obdarowani lubią swój zawód i jeszcze go wykonują). Podarowanie takiego dedykowanego, własnoręcznie wykonanego t-shirta świadczy nie tylko o tym, jak bliscy są dla nasi dziadkowie i pradziadkowie, co pokazujemy im znajdując czas na własnoręczne wykonanie prezentu, ale świadczy także o tym, że interesujemy się ich życiem i wiemy, co dla nich jest ważne i co jest im bliskie. Taki prezent może powiedzieć więcej niż słowa. t-shirty możemy wykonać dla naszych babć i dziadków sami, możemy też zaproponować naszym dziedzicom, by wykonały je dla swoich babć, prababć, dziadków i pradziadków i pomóc im technicznie w ich realizacji. Ale tylko technicznie (miejsce pracy, przygotowanie koszulki, farb, szablonów, przeprasowanie farby) pomysł na koszulkę i jej namalowanie pozastawiamy dziecku. Możemy być pewni, że każda babcia i dziadek chętnie włożą taką koszulkę niezależnie od jej walorów artystycznych i będą się chwalili, że wykonała ją dla nich wnuczka, czy wnuk. Jeśli mamy kilka pociech, jeden t-shirt mogą przygotować wspólnie ustalając wcześniej, co ma być na koszulce i jaki element, kto wykonuje. W sklepach dostępna jest szeroka oferta farb do tkanin naturalnych i syntetycznych w bogatej gamie kolorystycznej. Dostępne są także farby metaliczne, perłowe, puchnące (dają efekt wypukłości) oraz luminescencyjne (świecą w nocy). Farby można ze sobą mieszać, oprócz farb metalicznych, perłowych, puchnących i luminescencyjnych, które mogą stracić swoje charakterystyczne właściwości. Farby dostępne są w słoiczkach oraz w buteleczkach aplikaturach (nie wymagają użycia pędzla, maluje się aplikatorem).

[ czytaj więcej.. ]


Walentynkowe kartki ze zwierzętami

Do klasycznych motywów pojawiających się na walentynkowych kartkach należą zwierzęta a zwłaszcza misie, kotki i papużki nierozłączki, Odręczne narysowanie misia czy wycięcie kota z papieru wymaga trochę wprawy i to często zniechęca nas do wykonywania kartek ze zwierzętami. A szkoda, bo kartki ze zwierzętami są wyjątkowo lubiane prawie przez wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Korzystając z zamieszczonych szablonów, każdy może sam bez problemów wykonać walentynkowe kartki ze zwierzętami. Zaproponowane kartki mogą być także wykorzystane z innych okazji niż walentynki, wystarczy zrobić inne napisy czy też w przypadku chęci podarowania kartki mniej bliskiej osobie nie naklejać/malować serc na kartkach. Bazując na jednym szablonie zwierzątka można zrobić kartki w kilku wersjach wg zmieszonych do każdego szablonu opisów lub wymyślić własną kartkę. Szablon kotka i misia można wykorzystać do zrobienia zawieszki lub breloczka z filcu w arkuszach.

[ czytaj więcej.. ]


Torebki i pudełka na walentynkowe prezenty

Z reguły walentynkowe prezenty są symboliczne: serce na piku, lizak w kształcie serca pluszowa maskotka z sercem w łapkach. Niekiedy jednak mamy ochotę podarować coś innego i może nam się przydać specjalnie wykonana na tę okazję torebka czy pudełko. Dwa zaproponowane pudelka mogą same stanowić walentynkowy prezent. Opakowania mogą także przydać się na zapakowanie prezentu dla najbliższych osób z takich okazji jak Dzień Matki, Dzień Ojca, imieniny, urodziny.

[ czytaj więcej.. ]


Walentynkowe prezenty - część II

W Walentynki wręcza się symboliczny prezent. Zazwyczaj są to czekoladki i lizaki w kształcie serc, pojedynczy kwiatek, małe maskotki – zwierzątka z sercem w łapkach, przytulające się zwierzątka, różnego rodzaju ozdoby w kształcie serc, kubki ozdobione romantycznymi motywami, poduszki w kształcie serca, bibeloty ozdobione sercami. Walentynkowy upominek można też zrobić własnoręcznie. Poniżej kilka pomysłów na walentynkowe prezenty, które można podarować również bardzo bliskiej osobie z innych okazji takich jak np. Dzień Matki, Dzień Ojca, imieniny, urodziny, Mikołaj, Gwiazdka.

[ czytaj więcej.. ]


Zabawy plastyczne z dziećmi: miejsce pracy, materiały i narzędzia

Dzieci potrafią rysować zanim nauczą się pisać. Ekspresja artystyczna jest jednocześnie naturalną potrzebą dziecka i koniecznością zapewniającą mu pełny rozwój. Celem zabaw artystycznych z dziećmi jest pobudzanie ich aktywności artystycznej i rozwijanie zdolności manualnych.. Aktywność artystyczna jest zarówno przejawem twórczości jak i sposobem na rozbudzanie i wzmacnianie postaw i uzdolnień twórczych. Dziecko wypowiada się artystycznie w sposób charakterystyczny dla jego poziomu rozwojowego, uczy się niezależności myślenia i wyrażania swoich emocji i uczuć środkami, jakimi dysponuje. Ekspresja artystyczna będąc ważnym doświadczeniem osobistym przyczynia się do rozwoju indywidualności. Każde zburzenie sferze emocji i ich ekspresji wiąże się z barakiem wiary we własne siły i niską samooceną. Odpowiednia stymulacja ekspresji twórczej dzieci może służyć jako środek zapobiegawczy takim zaburzeniom. Nie ważna jest ocena dzieła, czyli rezultatu procesu twórczego a sam proces twórczy, związane z nim doznania i doświadczenia. Jeśli twórca dostrzeże w swoim dziele jakąś wartość nie koniecznie musi ją dostrzec odbiorca jego dzieła. Nawet małe dziecko gryzmolące kredką przedziwne kształty jest bardzo zadowolone z własnego aktu twórczości. Akceptacja przez najbliższe otocznie tej twórczości sprawia, że dziecko nabiera wiary we własne siły, co sprzyja w kolejnych latach dojrzewania dziecka bardziej zaawansowanej twórczości artystycznej. Nie tylko małe dzieci potrzebują uznania dla walnych działań twórczych. Potrzebę tę odczuwają również dzieci starsze i dorośli. Przez pryzmat sztuki człowiek uczy się spostrzegania, doznawania, odczuwania rzeczywistości, a także pojmowania istoty i celu życia ludzkiego. Dzięki sztuce, uprawianej i przeżywanej, następuje pełniejsze formowanie osobowości. Sztuka pozwala na zobaczenie świata w sposób inny niż potoczny. Pojecie ekspresji twórczej implikuje swobodę działania - twórca w tym, co robi jest wolny. Surowy autorytet czy też konieczność podporządkowania się innym tłumi ekspresję twórczą, dlatego też konieczne jest uznanie przez najbliższe otoczenie dziecka poznawczej odmienności dziecka, zgodnej z jego etapem rozwoju.

[ czytaj więcej.. ]


Bożonarodzeniowe stemple

Pamiętacie z okresu dzieciństwa stemple z ziemniaka? Proponuję powrót do tych beztroskich lat i zabawę ze stemplami, które można zrobić nie tylko z ziemniaków. Gotowe stemple można wykorzystać do zrobienia papieru do pakowania prezentów; można ozdobić nimi papierowe torby na prezenty, koperty na świąteczne życzenia, zrobić kartki. Używając farby do tkanin można zamienić zwykłe białe serwetki w serwetki świąteczne, można też wykonać ozdobiony stemplami obrus a także świąteczne prezenty – ozdobiony stemplami T-shirt, fartuszek kuchenny, rękawicę kuchenną, krawat, apaszkę itp. Używając farby plakatowej, która łatwo się zmywa, można zrobić świąteczną dekorację na lustrze czy też na okiennych szybach. Ponieważ stemple są łatwe w użyciu w pracach z nimi chętnie wezmą udział dzieci.

[ czytaj więcej.. ]


Pakowanie prezentów - część IV: papier pakunkowy w roli głównej

Kto pamięta czasy, kiedy w sklepach można było tylko kupić zwykły papier pakunkowy w beżowym kolorze? Dziś wybierając w sklepie papier do pakowania trudno jest nam zdecydować się jaki wybrać, bo asortyment jest szeroki. Kolorowy wzorzysty papier do pakowania ogranicza jednak naszą inwencję twórczą i ogranicza możliwości ozdobienia prezentu, bo można przedobrzyć. Papier pakunkowy pozwała nam poszaleć przy ozdabianiu opakowania i to poszaleć dosłownie, ponieważ używając takiego papieru można zrobić bardzo oryginalne i indywidualnie dobrane do obdarowywanego opakowania. Prezent opakowany w papier pakunkowy z pewnością ucieszy też każdego zwolennika ekologicznego stylu życia, ponieważ wytwarzany jest z makulatury.

[ czytaj więcej.. ]


Pakowanie prezentów - część III: pudełkowe różności

Ze zwykłych pudełek (np. pudełek po butach) można wyczarować oryginalne opakowania na prezenty. Prezenty zapakować można nie tylko w samodzielnie ozdobione pudełka, ale także można pokusić się o samodzielne zrobienie pudełek na prezenty w tym, w innych kształtach niż pudełka tradycyjne. Do zrobienia oryginalnych pudełek wystarczy karton o grubości 3- 5 mm i klej. Gotowe pudełka można dowolnie wykończyć i ozdobić. Zapakowany prezent w własnoręcznie wykonane pudełko jest podwójnym prezentem, ponieważ pudełko może służyć po wyjęciu z niego prezentu do przechowania różnych drobiazgów. Samo pudełko typu tradycyjnego, serce, kuferek czy klejone pudełko przeplatane także może być prezentem – pudełkiem np. do przechowywania drobnej biżuterii, zdjęć, płyt CD.

[ czytaj więcej.. ]


Pakowanie prezentów - część II: torebkowe zwierzaki

Przygotowując prezenty, a zwłaszcza te wręczane w Wigilię, staramy się ciekawie i ładnie je zapakować. Dzieci zazwyczaj nie doceniają naszego wysiłku i wyciągając spod choinki prezenty przeważnie niecierpliwią się jak musza sobie poradzić z rozwiązaniem wstążek i odpakowaniem ich z papieru. Może warto zapakować dla najmłodszych prezent tak, aby opakowanie ucieszyło też dziecięce oczy. Ze zwykłych torebek z makulatury można w prosty i niedrogi sposób wyczarować torebkowe zwierzęta. Torebkowe zwierzaki na pewno ucieszą też dorosłych, jako miła odmiana od tradycyjnie zapakowanych prezentów.

[ czytaj więcej.. ]


Pakowanie prezentów - część I: świąteczne torebki w stylu eko

W sklepach a artykułami papierniczymi jest bardzo duży wybór torebek i papieru do pakowania prezentów. Ale jak popatrzymy na prezenty stojące pod choinką to tak naprawdę mało czym różnią się od siebie, ponieważ kupując rolkę papieru przeważnie zawijamy nim tyle prezentów na ile pozwoli nam wielkość papieru. Cena rolki papieru czy dużej torebki jest stosunkowo wysoka. Może warto poświecić kilka chwil i ze zwykłych torebek zrobić niebanalne opakowania na świąteczne prezenty. Tym bardziej, że moda eko staje się coraz popularniejsza. Własnoręcznie wykonane ekotorebki są atrakcyjną alternatywą dla produkowanych masowo torebek na prezenty. Prezenty w opakowaniu eko z pewnością ucieszą też mężczyzn, którzy nie przepadają za krzykliwymi kolorami, ogromnymi wstążkami, kokardami i ozdóbkami.

[ czytaj więcej.. ]


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |