Kama: Domowy recykling: dzwonki z żarówek na choinkę

Pisałam rok temu jak zrobić bombki choinkowe z żarówek. Tym razem proponuję zrobienie z halogenowych żarówek dzwoneczków do powieszenia na choinkę. Przy okazji przysłużymy się środowisku. Do pracy można zarosić dzieci, ponieważ żarówki halogenowe nie są tak kruche jak zwykłe żarówki i nie istnie ryzyko, że dziecko się pokaleczy (oczywiście przy dzieciach małych trzeba być z nimi cały czas przy pracy nad dzwonkami). Przy okazji warto opowiedzieć dziecku o zasadach i celach recyklingu.
 
Materiały: zużyte żarówki halogenowe, cienka wstążka lub ozdobny sznureczek, opcjonalnie: wstążka, kokardka skręcana drucikami (gotowa bożonarodzeniowa), kolorowa folia aluminiowa, farba reliefowa w wybranym kolorze, lakier do paznokci, klej (np. magic, wikol), sypki brokat, drobne koraliki, dowolne ozdoby.
Tarnowskie Góry

Pomiędzy bolcami żarówki przewinąć w ósemkę kilka razy wstążkę lub ozdobny sznurek zrobić węzeł i zawieszkę o pożądanej długości. Już można ozdobę powiesić na choince. Żarówka wyglądem przypomina dzwonek. Jej srebrna, metaliczna, łamana powierzchnia będzie efektownie odbijała choinkowe lampki.

Tarnowskie Góry

Górną część żarówki można okręcić metaliczną folią w dowolnym kolorze. Można na górnej części żarówki czy też na zawieszce przewiązać wstążkę lub gotową kokardkę bożonarodzeniową.

Tarnowskie Góry

Żarówkę można dowolnie ozdobić. Na zdjęciu pierwszym z lewej powieszona dodatkowo na zawieszce metalowa gwiazdka ze sztucznymi kamieniami (kupiona jako naszyjnik w sklepie z artykułami chińskimi za 1 zł). Na zdjęciu z prawej strony górna część żarówki i dolny brzeg żarówki pomalowane złotą farbą reliefową (konturówką). Górną cześć żarówki i jej dolny brzeg można też na przykład pomalować lakierem do paznokci, posmarować klejem (np. wikol, magic) i obtoczyć w brokacie czy w drobnych koralikach. Ozdabiając konturówką można, co jakiś centymetr namalować wzdłuż pasy. Najlepiej zaprosić do współpracy dzieci - one będą wiedziały jak ozdobić żarówkę i będą miały takie pomysły (nie wolno niczego im sugerować), na które my dorośli nigdy byśmy nie wpadli?TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl