Kama: zabawy plastyczne z dziećmi – laurka na Dzień Ojca

Za niedługo Dzień Ojca, Jeśli mamy w rodzinie małe dzieci warto zachęcić je do zrobienia laurki dla taty. Dzieci uwielbiają malować palcami hm… wstyd się przyznać mnie to dalej sprawia frajdę? Zaproponowane kartki są właśnie tak namalowane. Z ich wykonaniem poradzi sobie nawet dwuletnie dziecko, jeśli ktoś pomoże mu pomalować rękę. Do zrobienia kartek – laurek potrzebny jest karton na kartkę bazę, farby do malowania placami lub farby plakatowe lub farby akrylowe. Jeśli kartkę będą wykonywały najmłodsze dzieci warto rozciągnąć na podłodze kawałek folii i ubrać dziecko w jakieś starsze ubranie lub fartuszek żeby dziecko się nie stresowało uwagami dorosłych, że przy okazji maluje dywan, nogę od stołu, ogon kota, łapę psa, własne ucho, rąbek sukienki czy szelki do spodni. Akt twórczości dziecka powinien być swobodny. W imieniu niemowlaków laurki dla taty przy udziale niemowlaka a właściwie jego rączki (a także nóżki) mogą przygotować mamy. Zaproponowane kartki, moim zdaniem, może zrobić też dorosłe dziecko – tata przypomni sobie jak dostawał nieporadne, ale pełne miłości dziecięce laurki.

Tarnowskie Góry
Krawat
Z kartonu wyciąć podwójny krawat – kartkę bazę, na jednej stronie zrobić odciski palcami zanurzonymi w farbie, zaczekać aż farba wyschnie, wstążkę o szerokości około 1-1,5 cm przepleść przez krawat, krawat skleić. Napisać litery na wyciętych z kartonu kwadratach przykleić na odwrotną stronę kartki Jeśli dziecko potrafi pisać samo wykona napis. Dziecku nie piszącemu można napisać poszczególne litery napisu żeby mogło je odwzorować, albo napisać mu litry na kwadratach i instruować na bieżąco, w jakiej kolejności ma je przyklejać. Do krawata można dodać spinkę – małą klamerkę z sercem.
Tarnowskie Góry
Kolorowy kwiatek
Dłoń i każdy palec pomalować innym kolorem farby, zrobić odcisk i zaczekać aż farba wyschnie, domalować łodygę i liście, łodygę lub liście można wyciąć z kartonu lub pianki w arkuszach. Jeśli dziecko potrafi pisać może zrobić jakiś napis. Dziecku nie piszącemu można napisać poszczególne litery napisu żeby mogło je odwzorować, albo napisać mu litry na kwadratach i instruować na bieżąco, w jakiej kolejności ma je przyklejać. W przypadku niemowlaka zamiast rączki można odcisnąć stopę, dalej postępować tak samo jak w przypadku odcisku ręki.
Tarnowskie Góry
Kaktus w doniczce
Wyciąć kartkę bazę, pomadować dłoń zieloną farbą (można użyć kilku odcieni), odcisnąć dłoń na kartce, zaczekać aż farba wyschnie, palcem pomalowanym farbą nad każdym palcem zrobić odcisk (można użyć jeden farby do wszystkich odcisków lub różnych kolorów), namalować naczynie, w którym rośnie kaktus, można je też wyciąć i przykleić - starsze dziecko może wyciąć samo, młodszemu najlepiej je wyciąć i dać do przyklejenia. Jeśli dziecko potrafi pisać może zrobić jakiś napis. Dziecku nie piszącemu można napisać poszczególne litery napisu żeby mogło je odwzorować, albo napisać mu litry na kwadratach i instruować na bieżąco, w jakiej kolejności ma je przyklejać.


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl