Grażka: patchworkowa poduszka z Tygryskiem dla małego jubilata/solenizanta

Niekiedy zastanawiamy się, co kupić dziecku z okazji imienin czy urodzin a także, gdy chcemy obdarować dziecko ot tak bez okazji. Boimy się, że jeśli kupimy jakąś zabawkę dziecko może ją już mieć. Pasjonatkom szycia proponuję wykonanie dedykowanej specjalnie dla dziecka poduszki. Pisząc „dedykowanej” mam na myśli poduszkę zgodną z zainteresowaniami dziecka. Zawsze można podpytać mamę dziecka, czym dziecko się interesuje. Jak wykonać taką poduszkę opisuję na przykładzie poduszki z tygrysem którą wykonałam dla miłośnika Tygryska, przyjaciela Kubusia Puchatka.

Tarnowskie Góry

Gotowy wydrukowany wzór do haftowania kupiłam kiedyś w sklepie SH. W kilka wieczorów wyhaftowałam tygryska.

Tarnowskie Góry

Do uszycia poduszki wybrałam jednokolorowe tkaniny, żeby tygrysek był dobrze wyeksponowany. Z trzech tkanin o rożnych kolorach wycięłam 4 paski o szerokości 5 cm i długości dopasowane do wielkości haftu i kwadraty o boku 5x5 cm. Dwa pierwsze paski przyszyłam po przeciwległych bokach haftu. Do następnych pasków do każdego krótszego boku przyszywałam kwadraty z kontrastowych tkanin a następnie wykonane paski przyszyłam do następnych boków haftu. Taką czynność powtórzyłam trzy razy.  W efekcie otrzymałam górę poduszki o wymiarach 40 x 40 cm.

Tarnowskie Góry

Następnie przygotowałam kanapkę z uszytej góry poduszki, ociepliny , którą dałam pod spód i kawałka tkaniny płóciennej, którą dałam na sam dół. Wszystkie warstwy połączyłam pikując je ściegiem prostym po szwach. Dokładnie wyprasowałam i przycięłam tak aby otrzymać regularny kwadrat.

Tarnowskie Góry

Tak przygotowane warstwy poduszki zeszyłam łącząc w całość i przyszyłam lamówkę w drobną, biało- granatową krateczkę. Lamówkę wycięłam ze skosu. Tak wykonana poduszka jest określana w sztuce patchworkowej jako patchwork z medalionem - medalion to w moim przypadku Tygrysek tworzący centrum poduszki.

Tarnowskie Góry

Na spód poduszki przygotowałam także tkaninę o tematyce puchatkowej. Mam nadzieję, że moja instrukcja zainspiruje ambitne pasjonatki szycia do wykonania  jednorazowej i niepowtarzalnej poduszki dla malucha z okazji czy też bez. Medalionu nie musi tworzyć haft - może to być ładny kawałek tkaniny z motywem bliskim dziecku np. samochodem, koparką, elfem, księżniczka, ulubionym zwierzakiem czy bohaterem z kreskówki.

Tarnowskie Góry


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl