Kama: Ozdoby świąteczne: aniołki

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia a wśród ozdób świątecznych, nie może zbraknąć aniołków. Poniżej kilka pomysłów na ich wykonanie.

Aniołek z papieru
Materiały i narzędzia:
• Kolorowy blok techniczny (lub inny sztywny papier)
• Klej (polecam vikol)
• Flamastry
• Nici, włóczka, cienki sznurek itp.
• Nożyczki
• Talerzyk śniadaniowy
Wykonanie:
Talerzyk obrysować na dowolnego kolorku kartce z bloku technicznego lub innego dość sztywnego papieru (sukienka aniołka może też być np. w kwiatki. gwiazdki, paski itp.); wyciąć (można użyć nożyczek typu fala); koło podzielić na 4 równe części i wyciąć je; ćwiartki koła zwinąć w stożki i skleić łączenie papieru; narysować dwa owale - jeden na włosy anioła drugi mniejszy na buzię, owale muszą być proporcjonalne do stożka - sukienki aniołka; wyciąć wzorniki; większy wzornik obrysować 4 razy na papierze o kolorze w jakim mają być włosy aniołków i wyciąć; mniejszy wzornik obrysować 4 razy na papierze w kolorze bladoróżowym, brzoskwiniowym , kremowym - będą to buzie aniołów;
Z mniejszych owali (buzi) odciąć od węższej strony ok. 1/4 - 1/5 owalu; „buzie" nakleić na „włosy" tak aby anioł miał „grzywkę"; „włosy" powycinać w fale, albo lekko ponacinać końcówki owalu w „kosmyki"; narysować oczy, usta i noski aniołów; przykleić do stożka; narysować wzornik skrzydeł i wyciąć, powycinać skrzydła i dokleić do aniołków. Gotowe aniołki można dozwolenie ozdobić (np. pasmanterią, koralikami, pozłótką, brokatem). Zamiast płaskiej główki aniołka można zrobić główkę okrągłą (patrz aniołek z materiału).Można też zamiast włosów z papieru dokleić włosy z włóczki, sznurka, lamety, anielskiego włosia. Skrzydła aniołka można wyciąć też np. z grubej ażurowej serwetki, kartonu obklejonego drobnym puchem albo watą. Można też zrobić je z 2 dużych płatków sztucznego białego kwiatu. Z kawałka starego złotego lub srebrnego drobnego łańcucha można zrobić aureolę. Aniołka można wykonać całego z białego kartonu a następnie dowolnie go pomalować lub ozdobić pasmanterią. Jeśli aniołek ma być zawieszony wykonać z nitki (włóczki, sznurka) zawieszkę i dokleić do aniołka.

Aniołek z kalki technicznej
Materiały i narzędzia:
• kalka techniczna A4 lub inny sztywny papier
• kulka ze styropianu lub masy papierowej
• nitki lub włóczka
• mak
• klej do papieru
• nożyczki, zaciskowy spinacz biurowy lub klamerki
Wykonanie:
Kalkę ułożyć krótszym bokiem do góry, odmierzyć 3 równe części, wyciąć, każdą wyciętą część kalki złożyć w drobną harmonijkę (składać od strony krótszego boku), harmonijkę aby się utrwaliła przyłożyć czymś ciężkim (grubą książką, żelazkiem); gdy harmonijka jest utrwalona położyć ja w pionie zgodnie z tym jak biegną zakładki harmonijki; w środkowej czesi harmonijki zrobić nacięcie odpowiadające 1/3 wysokości harmonijki, odgiąć odcięte części (skrzydła) na boki, na wykałaczce umocować główkę aniołka (np. gotową malutką kulkę ze styropianu, kulkę wykonaną z masy papierowej i palowaną na biało), górną część główki posmarować klejem i zanurzyć maku, wyjąc i strzepać resztki maku, namalować oczy i usta, wykałaczkę z główką wkleić w centralnym miejscu harmonijki, harmonijkę ciasno zebrać i całość spiąć na około godzinę spinaczem biurowym lub klamerkami, po godzinie uwolnić aniołka, dokleić zawieszkę, rozsunąć od dołu sukienkę i rozpostrzeć skrzydełka.

Aniołek z materiału I
Materiały i narzędzia:
• Kawałki materiału, koronki, starych firan
• Wata
• Nici, włóczka
• Nożyczki, igły
• Flamastry
• Talerzyk deserowy
Wykonanie:
Na materiale, który będzie sukienką aniołka obrysować talerzyk i wyciąć wzór; z jasnego materiału (główka aniołka) wyciąć koło o takiej wielkości by główka była proporcjonalna do tułowia; koło „główkę" wypełnić watą (główkę można tez wykonać tak jak w przypadku „aniołka z materiału II";), zebrać materiał tak, by końcówka zebranego materiału „szyja" miała około 1 - 2 cm, związać mocno nitką; w kole „sukience" wyciąć na środku małą dziurę, wsadzić „szyję" aż po dolną część główki, pomarszczyć sukienkę i doszyć mocno do „główki"; obrysować na materiale (najlepiej tiul, koronka, kawałek starej firany) talerzyk deserowy i wyciąć 2 wzory; jedno wycięte koło złożyć na pół i doszyć na sukience pelerynkę; drugie koło złożyć na pół, zebrać w środku materiał i zmarszczyć, doszyć tuż nad głową aniołka skrzydła; z włóczki, (sznurka, rafii) doszyć włoscy aniołka; na buzi namalować oczy, nosek i usta. Jeśli aniołek ma być wieszany doszyć zawieszkę. Jeśli aniołek ma być stojącą ozdobą z kartonu wyciąć koło, przeciąć na pół, zwinąć w stożek, skleić miejsce łączenia i na stożku umocować aniołka. Skrzydła można wykonać nieco inaczej: wymodelować skrzydła z dość sztywnego druty, naciągnąć na konstrukcję kawałek białych rajstop (pończoch) i zszyć. Aniołka można dowolnie ozdobić.

Aniołek z materiału II
Materiały i narzędzia:
Gąbka
Kawałki filcu, grubej fliseliny
Pończochy (rajstopy)
Kawałki materiału
Kolorowa włóczka, sznurek, rafia itp.
Złota (srebrna) wstążka, ozdobna pasmanteria
Koraliki
Spodek od filiżanki
Nożyczki
Nici, igły
Flamastry
Klej

Wykonanie:
Na materiale obrysować spodek, wyciąć z gąbki z gąbki wyciąć okrągłą główkę aniołka (można kupić gotowe kulki z gąbki lub styropianu), nałożyć na nią pończochę, mocno naciągnąć, związać końcówkę, obciąć resztę pończochy tak aby została około 1- 2 cm „szyja"; doszyć lub dokleić do główki włosy, dokleić małe czarne koraliki oczy, namalować usta i nosek; z włóczki upleść warkocz o długości równej 2 średnic koła wyciętego na sukienkę, na końcówki warkocza nanizać korale (po 1 na końcówkę) zawiązać supełki; upleść drugi warkocz z włóczki równy 1 średnicy koła na sukienkę, postępować tak jak przy warkoczu pierwszym; dłuższy warkocz złożyć na pół i doszyć w miejscy złożenia do główki; w kole na sukienkę wyciąć małą dziurkę, wsadzić w nią szyje aniołka tak aby materiał sukienki był przy samej główce, materiał zmarszczyć i doszyć do główki; aniołka obrócić tak aby buzia aniołka była skierowana do stołu. rozłożyć na aniołku krótszy warkocz, tak aby aniołek był na nim centralnie a warkocz umieszczony był w miejscu, w którym łączy się główka z sukienką, warkocz doszyć do pleców aniołka w części środkowej warkocza; swobodne warkocze - rączki przełożyć do przodu; z kawałka zmarszczonej wstążki doszyć u nasady główki aniołka kryzę; z filcu lub grubej fliseliny (można skleić kilka warstw) wyciąć skrzydła aniołka i dokleić je do sukienki aniołka, do główki aniołka doszyć zawieszkę.

Aniołek z materiału III (błyskawiczny)
Materiały i narzędzia:
• Kwadratowy kawałek białego materiału (wymiar w zależności od planowanej wielkości aniołka)
• Wata
• Biała włóczka
• Flamastry
• Nici, igła, nożyczki
• Biały karton (kartka z loku technicznego)
Wykonanie:
Na środku kwadratu umieścić dość mocno zbitą kulkę z waty (można użyć gotowej kulki z gąbki lub styropianowej); kulka - główka powinna odpowiadać proporcjonalnie planowanej wielkości całego aniołka, z białej włóczki (cienkiego sznurka) spleć warkocz; materiał obciągnąć na kulce - główce i ściśle związać u nasady główki warkoczem; warkocz obciąć tak aby długość luźnych końców warkocza utworzyła proporcjonalne do tułowia ręce aniołka, na końcach warkoczy-rąk związać supełki, pomalować buzię aniołka, doszyć lub dokleić włosy (włóczka, lameta, anielskie włosie), z kartonu wyciąć skrzydła i dokleić do sukienki, doszyć zawieszkę. Aniołek jest gotowy. Tak wykonanego aniołka można jeszcze dowolnie ozdabiać.

Aniołek z filcu
Materiały i narzędzia:
• Biały i żółty (rudy lub brązowy) filc
• Koraliki, perełki, cekiny gwiazdki
• Biały cienki sznurek
• Klej
• Nici, igła, nożyczki
Wykonanie:
Z sztywnego papieru wyciąć wzorniki; 1) trójkąt (sukienkę) z nasadzonym na górny wierzchołek kołem (głową); koło powinno nieco zachodzić za wierzchołek 2) skrzydła; na białym filcu obrysować wzorniki i wyciąć wzory; do buzi aniołka doszyć (dokleić) dwa koraliki - oczy, wyhaftować lub namalować usta; z kolorowego filcu wyciąć włosy aniołka i dokleić do buzi; ze sznurka spleć warkocz, zgiąć go w pół i do górnej części dokleić skrzydła, skrzydła wraz z nogami dokleić do korpusu, obciąć warkocze - nogi tak aby były proporcjonalne do całej postaci aniołka, obcięte końcówki związać w supełki; doszyć (dokleić) zawieszkę; sukienkę aniołka dowolnie ozdobić perełkami, koralikami, cekinami. Jeśli aniołek ma wisieć tak, że będą widoczne jego obie strony (np. na żyrandolu) należy wyciąć dwa wzory trójkąta z kołem, i skleić je razem ze sobą tak aby skrzydła z nogami były pomiędzy nimi. Tak wykonanego aniołka można też umocować na patyku do szaszłyków i ustawić np. w doniczce z poinsecją (potocznie gwiazda betlejemska).

Aniołek z makaronu (dla cierpliwych)
Materiały i narzędzia:
• Makaron rurki, gwiazdki i kokardki
• Modelika lub ciastolina
• Pistolet do klejenia na gorąco, pałeczki termotopliwego kleju Złota lub srebrna farba w aerozolu
• Złota lub srebrna rafia
• Flamastry
Wykonanie:
Do makaronu rurek (tułowia) dokleić makaron kokardki (skrzydełka) z modeliny lub ciastoliny zrobić okrągłe proporcjonalne do tułowia główki, dokleić je do makaronu rurki, dokleić do główki makaron gwiazdki formułując włosy, całość pomalować złotą lub srebrną farbą; miejsce sklejenia rurki-tułowia z głowową obwiązać złotą lub srebrną rafią i zrobić zawieszkę; można, ale nie jest to konieczne domalować oczy i usta aniołka.

Aniołki „ekologiczne"
Materiały i narzędzia:
• Tekturowa rolka po papierze toaletowym, papierowych ręcznikach, tekturowe opakowanie po jajkach
• Kartki z bloku technicznego
• Biała farba akrylowa
• Dowolny materiał na główki i włosy aniołów,
• Dowolne materiały do ozdabiania
Wykonanie:
Pomalowane na biało tekturowe rolki z papieru toaletowego, papierowych ręcznikach i wycięte wypukłe części opakowania po jajkach to tułowia aniołków; do tułowia dokleić dowolne i dowolnie ozdobione skrzydła oraz wykonaną dowolną techniką główki aniołów. W przypadku małych aniołków wykonanych z opakowania po jajkach można jako skrzydła przykleić dwa białe piórka.
O tym jak wykonać anioły z masy solnej można przeczytać w innym wątku. Ponieważ anioły są popularnym elementem dekoracyjnym nie tyko z okazji świąt a w ich wykonaniu najwięcej trudności sprawiają skrzydła zamieszczam kilka wzorów skrzydeł, które można w zależności od potrzeby pomniejszyć lub powiększyć, wydrukować, wyciąć i używać jako wzornika.
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl