Kama: Anioły z masy solnej - część I

Do wykona aniołów potrzebna są: sól, mąka, woda, dowolne farby (plakatowe, akrylowe, olejne, do szkła), mazaki czy markery do CD, cienki sznurek pasmanteryjny lub wstążeczki. Do wykończenia może się przydać lakier akrylowy lub werniks damarowy z połyskiem lub bez – nie jest on konieczny. Anioły można dowolnie stylizować i ozdabiać.

Masa solna
szklanka drobnej soli (sól można dodatkowo zmielić w młynku), szklanka mąki pszennej, szklanka wody; połączyć sól z mąką, wlać pól szklanki wody wyrabiać ciasto dodając w razie potrzeby po łyżce resztę wody – ciasto ma mieć konsystencję plasteliny. Inne sposoby wykonania masy i sposoby suszenia w wątku o masie solnej.

Anioł 1
Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, żeby nie wyschło, ciasto rozwałkować na grubość 0,3 – 0,5 cm, wyciąć z ciasta miseczką koło, koło ściąć na wysokości około 3 jego średnicy, wyciec trójkąt, zwilżyć jedną cześć trójkąta wodą i nałożyć na ścięte koło, utoczyć kulkę z ciasta, z jedynej strony zwilżyć wodą, położyć na wierzchołek trójkąta, lekko docisnąć, z małego kawałka ciasta zrobić okrągły nosek, zwilżyć i nałożyć na kulkę głowę, patyczkiem zrobić dziurkę pod nosem, nożem zrobić nacięcia na skrzydłach, wysuszyć anioła.
Tarnowskie Góry
Po wyschnięciu, anioła pomalować, ze sznurka spleść warkocz, warkocz złożyć na pól, końcówki warkocza związać cienką wstążką, dociąć równo końcówki warkocza, posmarować głowę klejem np. magic, wikol, nakleić włosy; z cienkiego ozdobnego sznurka zrobić zawieszkę, dokleić z tyłu anioła; anioł na zdjęciu pomalowany jest farbami plakatowymi i złotolem; anioła pomalowanego farbami akrylowymi można pociągnąć lakierem akrylowym lub werniksem damarowym.
Tarnowskie Góry
Anioł 2
Tarnowskie Góry
Wykonanie: oderwać kawałek ciasta, pozostałe ciasto przykryć ściereczką, żeby nie wyschło, ciasto rozwałkować na grubość 0,3 – 0,5 cm, wyciąć z ciasta skrzydła i sukienkę anioła, można posłużyć się szablonem przy wycinaniu, sukienkę zwilżyć z jednej strony wodą i nałożyć na skrzydła, lekko docisnąć; oderwać kawałek ciasta i podzielić na dwie równe części, z każdej części utoczyć wałeczek – rękę, zwilżyć wałeczki z jednej strony wodą, nałożyć na sukienkę i lekko dociskając spłaszczyć je na całej długości, utoczyć dwie małe równe kulki, spłaszczyć, zwilżyć z jednej strony wodą i dołożyć powstałe dłonie do rąk; utoczyć z masy kulkę, spłaszczyć, zwilżyć wodą i nałożyć powstałą głowę na tors, jeśli na buzi anioła są jakieś nierówności, zwilżyć palce woda i kulistymi ruchami wygładzić je, utoczyć z ciasta dwa – trzy małe wałeczki, zwilżyć wodą i przyłożyć do głowy anioła – uformować włosy; wysuszyć anioła.
Tarnowskie Góry

Po wyschnięciu, anioła pomalować, z cienkiego ozdobnego sznurka zrobić zawieszkę, dokleić z tyłu anioła; anioł na zdjęciu pomalowany jest farbami plakatowymi, farbami do szkła i srebrolem; anioła pomalowanego farbami akrylowymi można pociągnąć lakierem akrylowym lub werniksem damarowym.TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl