Kama: Mini choinki z szyszek - część I

Przed samymi świętami mamy mało czasu, więc warto już teraz pomyśleć o zrobieniu świątecznych dekoracji. Z szyszek różnego rodzaju można zrobić maleńkie choinki. Moim zdaniem najlepsze na mini choinki są szyszki sosny, ale można dowolnie eksperymentować. Mini choinka może być świąteczną ozdobą mieszkania, stołu wigilijnego, biurka w pracy, samochodu, można przykleić ją taśmą dwustronną do obudowy monitora, można ją komuś podarować jako prezent, można wysłać ją zamiast karki świątecznej – do choinki można dowiązać mały bilecik z życzeniami, włożyć choinkę do dopasowanego pudełka (można zrobić samodzielnie ozdobne świąteczne pudełeczko – patrz wątek o pudełkach) i wysłać w „bąbelkowej” kopercie. Mini choinki z szyszek są bardzo łatwe do wykonania.
Po przyniesieniu do domu szyszki należy zostawić na klika dni, aby rozłożyły łuski. Jak wyschną usunąć nasionka. Jak i czym malować szyszki i jak usuwać najsprawniej nasionka napisałam w wątku o kwiatach z szyszek. Do zrobienia choinek wybierać szyszki o w miarę prostych dołach.

Mini choinka z szyszki 1
Materiały: szyszka z sosny, różnokolorowe lakiery do paznokci, w tym zielony lub farby do szkła, pojemnik po świeczce do podgrzewacza, klej (np. wiol, macic, klej na gorąco), kawałek metalicznego lub brokatowego papieru.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: szyszkę pomalować zielonym lakierem do paznokci, zostawić do wyschnięcia, jak szyszka wyschnie różnymi kolorami lakieru do paznokci lub farbami do szkła zrobić w miarę okrągłe kropki – bańki, zostawić do wyschnięcia na około 24 h. Pojemnik po świeczce do podgrzewacza pomalować lakierem do paznokci z zewnątrz i wewnątrz i zostawić do wyschnięcia (pojemnik można też posmarować klejem i obwiązać sznurkiem lub wstążką. Jak choinka i pojemnik wyschną, postawić pojemnik do góry denkiem i nakleić na nie choinkę (jeśli choina nie jest prezentem czy też nie jest wysyłana można ustawić pojemnik denkiem do dołu i nasadzić na pojemnik choinkę. Zrobić z papieru malutką gwiazdkę i nakleić na jedną z górnych łusek szyszki. Na zdjęciu choinka pomalowana lakierem do paznokci (szyszka - choinka) i farbami do szkła (kropki - bańki), pojemnik po świeczce oklejony zieloną wstążką i przewiązany złotym sznurkiem, metaliczna gwiazdka samoprzylepna.

Mini choinka z szyszki 2
Materiały: szyszka z sosny, zielony lakiery do paznokci, malutkie koraliki, kawałek żyłki lub cienkiego drutu, kilka paciorków z choinkowego złotego łańcucha, kawałek srebrnego lub złotego papieru, klej (np. wiol, macic, klej na gorąco), nakrętka po płynie czy perfumach (nakrętka musi mieć płaskie denko).
Tarnowskie Góry
Wykonanie: szyszkę pomalować zielonym lakierem do paznokci, zostawić do wyschnięcia, nakleić na łuski szyszki paciorki odcięte z średniej wielkości łańcucha paciorkowego na choinkę, nanizać na żyłkę lub drucik koraliki, na końcach zrobić węzełki, otoczyć koralikami szyszkę tak jak choinkę łasuchem, wyciąć z papieru gwiazdę (jeśli papier jest jednostronny wyciąć dwie identyczne i skleić) nakleić gwiazdę na szczyt choinkowej szyszki, gotową mini choinkę nakleić na nakrętkę po jakimś płynie, perfumach. Na zdjęciu choinka naklejona na nakrętce z perfum, gwiazdka metalowa z jakiejś starej dekoracji świątecznej.

Mini choinka z szyszki 3
Materiały: szyszka z sosny, różne kolory lakieru brokatowego lub kleju brokatowego, coś na podstawę choinki.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: szyszkę pomalować klejem brokatowym w różnych kolorach, nakleić na podstawę. Dodatkowo można choinkę jakoś ozdobić, ale nie jest to konieczne; choinka na zdjęciu przeklejona jest do małego pudełka z metalicznego srebrnego papieru na szczycie ma naklejony cekin – kwiatek. Na zdjęciu tego nie widać – tak wykonana choinka mocno się iskrzy. Bardzo ładnie wygląda w świetle świec. Szyszkę można tez pomalować bezbarwnym lakierem do paznokci lub lakierem akrylowy i mokry lakier posypać sypkim brokatem.
Dla wyjątkowej osoby można zrobić wyjątkową choinkę.

Mini choinka z szyszki 4
Materiały: szyszka z sosny, wata, kawałek grubego kartonu, klej np. wikol, magic, małe serce ze sklejki (można kupić w sklepach z akcesoriami do decoupage) lub kawałek grubego kartonu, zielony i czerwony lakier do paznokci, kawałek styropianu lub ziarenka kawy, złota farba w sprayu lub złoto, klej magic lub wikol.
Tarnowskie Góry
Serce ze sklejki pomalować czerwonym lakierem do paznokci lub wyciąć serce z grubego kartonu i pomalować, ze styropianu wyłuskać małe kulki pomalować je złota farbą w sprayu lub złotolem, zamiast kulek styropianowych można pomalować ziarenka kawy. Szyszkę pomalować na zielono. Jak serce, choinka i „bombki” wyschną nakleić choinkę na serce, nakleić na nią „bombki”. Na szczyt tak zrobionej choinki można nakleić małe czerwone serce. Na zdjęciu choinka pomalowana farbami do szkła. Do tka wykonanej choinki można przypiąć do szczytu serce na małej klamerce.


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl