Kama: Ozdoby świąteczne: gwiazdki

W kulturze chrześcijańskiej od zawsze Wigilia Bożego Narodzenia kojarzona jest z Gwiazdą Betlejemską, która według Biblii doprowadziła mędrców do miejsca narodzin Jezusa. Symbol gwiazdy wpisany jest, więc mocno w obchody świąt Bożego Narodzenia. Dawniej szczyt choinki obowiązkowa musiała zdobić wielka gwiazda, dziś gwiazdy i gwiazdki jako świąteczne elementy dekoracyjne wykorzystywane są na różne sposoby: mogą być zawieszane na choince, zawieszane na karniszu, dopinane do firanek, zawieszane na żyrandolu (najbardziej efektownie wyglądają na różnej długości zawieszkach), mogą być zawieszane na ścianach, na framugach drzwi, ozdobnych świecznikach, roślinach doniczkowych; mogą być przyklejane na lustra, szyby, mogą być wbite na patyczki i umieszczone w świątecznych stroikach czy donicach z roślinami, mogą być rozwieszone jak girlandy biegnące poziomo czy też pionowo, mogą być wykorzystane jako podstawki pod szklanki czy filiżanki; można zrobić z nich łańcuchy, zawieszki i bileciki do prezentów itd. Gwiazdy o gwiazdki można wykonać z wielu materiałów i można je na wiele sposobów ozdobić. Ładnie wyglądają też zupełnie proste gwiazdki, których jedyną ozdobą są dekoracyjnie wykonane zawieszki.

Tarnowskie Góry
Szablon gwiazdek
 
Poniżej kilka pomysłów na wykonanie gwiazdek oraz szablon gwiazdek, które można dowolnie powiększyć, wydrukować, wyciąć i używać jako wzornika.
 
Gwiazdki z filcu
Materiały i narzędzia:
• Filc
• Rafia, wstążka, włóczka
• Koraliki, cekiny, piórka
• Nożyczki, nici, igła, ołówek
Wykonanie:
Z filcu wyciąć gwiazdki (najlepiej wyglądają gwiazdki wzór 2 i 6),
doszyć ozdobne zawieszki; gotowe gwiazdki można dowolnie ozdobić koralikami, cekinami, piórkami itp.
 
Gwiazdki z tektury falistej
Materiały i narzędzia:
• Kolorowa tektura falista
• Kalka techniczna lub celofan, woreczek śniadaniowy, fryzelina
• Sznurek
• nożyczki, klej, ołówek
Wykonanie:
Z kolorowej tektury wyciąć po dwie gwiazdki wg wzoru nr 8 i wzoru nr 9 (powiększając wzór zachować proporcje między gwiazdkami), posmarować klejem brzegi obu pustych w środku gwiazdek, na jednej z nich położyć kalkę techniczną lub celofan, kawałek woreczka śniadaniowego czy fryzelinę, docisnąć do brzegów, następnie położyć drugą pusta w środku gwiazdkę tak aby obie gwiazdki dokładnie się pokrywały, przycisnąć aby gwiazdki się skleiły, dociąć do konturów gwiazdy wystająca kalkę, posmarować z jednej strony klejem obie mniejsze gwiazdki, nakleić je centralnie na kalkę/flizerinę tak aby obie gwiazdki idealnie się pokrywały; dokleić zawieszkę. Zamiast kolorowej tektury falistej można użyć np. filc.
 
Gwiazdki „obsypywane"
Materiały i narzędzia:
• Kartki z bloku technicznego
• Sznurek, wełna, tasiemki, wstążki
• Kuchenne zapasy, drobne lub sypkie detale zdobnicze
• Nożyczki, klej, ołówek
Wykonanie:
Z kartonu wyciąć gwiazdki, zrobić małe dziurki i wykonać zawieszki ( z tasiemki, wstążki, rafii, włóczki, nitki, żyłki wędkarskiej itp.), posmarować jedną stronę gwiazdki dokładnie klejem i obsypać np. kokosem, cukierkami do dekoracji tortów (kulki albo makaroniki), grubym cukrem, makiem, ryżem, makaronem gwiazdki, gwiazdkami anyżu, kaszą gryczana, jęczmienną. brokatem, drobnymi piórkami, drobnymi koralikami, drobno potłuczonymi skorupkami jajek, płatkami kukurydzianymi; zostawić do całkowitego wyschnięcia, obrócić gwiazdkę na drugą stronę i postępować tak jak poprzednio. Tak wykonaną gwiazdkę można (ale nie jest to konieczne) pociągnąć lakierem bezbarwnym. Do obsypywania najlepiej nadają się gwiazdki pełne w środku.
 
Gwiazdki „okręcane"
Materiały i narzędzia:
• kartki z bloku technicznego
• sznurek, wełna, tasiemki, wstążki, sizal, rafia, kordonek, włóczka, grube nici, sznurek do snopowiązałek itp.
• nożyczki, klej, ołówek
Wykonanie:
Z kartonu wyciąć gwiazdki (najlepiej nadają się gwiazdki nr 2 i 6), posmarować obie strony gwiazdki klejem i owijać dowolnym materiałem; nie należy owijać ściśle a luźno tak aby gwiazdkę owinąć kilka razy, zmieniając za każdym razem kierunek owijania tak aby powstał efekt faktury; odciętą końcówkę materiału, którym owijana była gwiazdka mocno dokleić do gwiazdki; punktakiem (ostrymi nożyczkami) zrobić dziurkę i wykonać pasującą do gwiazdki zawieszkę.
 
Gwiazdki decupage
Materiały i narzędzia:
• Kartki z bloku technicznego
• Strony z gazet z rożnymi elementami świątecznymi, widokami zimowymi itp.
• Sznurek, wełna, tasiemki, wstążki
• Złota , srebrna lub biała konturówka
• Nożyczki, klej, klej w sprayu, ołówek
Wybrać element, który ma być przeklejony na gwiazdkę, powiększyć wybraną gwiazdkę z szablonu do pożądanej wielkości, obrysować wzór na kartonie, wyciąć, na gwiazdkę nakleić wybrany motyw i dociąć równo do gwiazdki, to samo wykonać na drugiej stronie gwiazdki, punktakiem lub ostrymi nożyczkami zrobić dziurkę, wykonać ozdobną zawleczkę, dodatkowo można ozdobić gwiazdkę farbą konturówką. Gwiazdki oklejać można całymi elementami czy też fantazyjnie jakimiś fragmentami tworząc własne kompozycje. Można też tak wykonaną gwiazdkę obszyć grubą nitką. Jeśli ktoś chce zrobić gwiazdkę typową techniką decupage w sklepach z artykułami plastycznymi można kupić gotowe drewniane gwiazdki oraz świąteczne serwetki i papier do decupage. Dalej postępować tak jak napisałam w wątku o decoupage.
 
Gwiazdki wypukłe
Materiały i narzędzia:
• Kartki z bloku technicznego
• Sznurek, wełna, tasiemki, wstążki
• Farbki, brokat, złota lub srebrna farba w sprayu
• Nożyczki, klej, klej w sprayu, linijka, nożyk introligatorski, ołówek
Wykonanie:
Odrysować gwiazdkę nr 7 (wcześniej powiększyć ją do pożądanej wielkości) - zrobić dwa szablony: 1) wyciąć razem z żółtymi elementami na ramienicach gwiazdki ( potrzebne są dwie takie elementy), 2) wyciąć gwiazdkę bez żółtych elementów; ołówkiem narysować linie biegnące z wierzchołków tak jak biegną na schemacie (linie białe i czerwone), nożykiem introligatorskim lub ostrymi nożyczkami używając linijki lekko, tak aby nie przeciąć karki zarysować wszystkie białe i czerwone linie oraz linie łączące żółte elementy z czarnymi ramionami gwiazdki; żółte elementy odgiąć pod spód, w miejscach białych linii gwiazdkę odgiąć w dół, tak aby patrząc na gwiazdkę powstała wypukłość, w miejscach czerwonych linii gwiazdkę odgiąć w górę - powstanie część wklęsła, gwiazdkę należy wyginać zaczynając od dolnej linii białej następnie lezącej przy niej linii czerwonej, potem najbliższej białej itd., posmarować klejem żółte elementy na obu gwiazdkach i skleić, gdy gwiazdka wyschnie pomalować ją farbkami plakatowymi, akrylowymi, złotą lub srebrną farbą w sprayu lub nałożyć na nią klej w sprayu i obsypać brokatem (ładnie wyglądają gwiazdki kiedy wymiesza się różne kolory brokatu); wykonać i domocować zawieszkę (zawieszkę można też zrobić przed sklejeniem gwiazdki: kartkę papieru zwinąć w kulkę, do papierowej kulki domocować sznureczek, tasiemkę czy wstążeczkę, włożyć kulkę do jednej polówki gwiazdki wyciągnąć zawieszkę tak aby wystawała poza gwiazdkę, skleić obie czesi gwiazdki). Jeśli posiadamy pistolet na klej, można gwiazdkę wyciąć bez żółtych elementów i skleić dwie części gwiazdki obtaczając klejem jej brzegi.
 
Wesołe gwiazdki
Materiały i narzędzia:
• Kartki z bloku technicznego, lub inny w miarę sztywny kolorowy/wzorzysty papier
• Farbki, brokat, złota lub srebrna farba w sprayu, flamastry
• Sznurek, wełna, tasiemki, wstążki
• Nożyczki, klej, ołówek, cyrkiel
Wykonanie:
Obrysować na kartonie lub innym papierze gwiazdkę nr 2 lub nr 5, gwiazdkę z kartonu dowolnie ozdobić, w środku gwiazdki ustawić cyrkiel odmierzyć promień koła jakie można wpisać w gwiazdkę, cyrkiel przenieść na karton, narysować okrąg i wyciąć koło, na kole namalować/narysować uśmiechnięta buzię, koło z buzią nakleić na gwiazdkę, dorobić zawieszkę; jeśli domu są małe dzieci można zrobić gwiazdki używając na buzie gwiazdek wycięte z zdjęć lub z komputerowego wydruku twarze dzieci.
 
Gwiazdki przestrzenne I
Materiały i narzędzia:
• Kartki z bloku technicznego
• Farbki, brokat, złota lub srebrna farba w sprayu
• Sznurek, wełna, tasiemki, wstążki
• Nożyczki, klej, klej w sprayu, ołówek
Wykonanie:
Obrysować na kartonie gwiazdkę nr 2, wyciąć dwa elementy gwiazdki, jedną gwiazdkę naciąć tak jak na szablonie biegnie linia biała, drugą tak jak pokazuje linia czerwona, obie gwiazdki dowolnie ozdobić, gwiazdkę z nacięciem od dołu ustawić prostopadle do drugiej gwiazdki i włożyć ją w jej górne nacięcie, wykonać ozdobną zawieszkę. Gwiazdki przestrzenne można zrobić też z filcu.
 
Gwiazdki przestrzenne II
Materiały i narzędzia:
• Kartki z bloku technicznego, lub inny dowolny papier
• Farbki, złota lub srebrna farba w sprayu
• Sznurek, wełna, tasiemki, wstążki
• Nożyczki, klej, ołówek, linijka
Wykonanie:
Przygotować 8 pasków papieru o szerokości 2, 5 cm i długości 10 cm oraz 8 pasków papieru o szerokości 2, 5 cm i długości 7,5 cm, każdy pasek papieru złożyć na pół, na każdy pasek o długości 10 cm od środka zgięcia na odcinku około 1 cm licząc od brzegu paska nałożyć klej - na obie strony paska, dokleić od środka do każdego paska krótszy pasek (powstanie coś jak małe v włożone w większe V), sklejać zewnętrznymi bokami każde „V" do następnego „V", kontynuować aż do sklejenia ostatniego „V" z wolnym bokiem „V" , do którego był przyklejany pierwszy element; zrobić w jednym ramieniu dziurkę i przeciągnąć zawieszkę. Gotową gwiazdkę, jeśli wykonana z kartonu można pomalować złota lub srebrną farbą w sprayu
 
Gwiazdki przestrzenne III
Materiały i narzędzia:
• Kartki z bloku technicznego, lub inny dowolny papier
• Złota lub srebrna farba w sprayu
• Sznurek, wełna, tasiemki, wstążki
• Nożyczki, klej, ołówek, linijka, nici, igła
Wykonanie:
Jeśli używamy innego papieru niż blok techniczny i papier ten jest wzorzysty, skleić dwa arkusze papieru aby wzór był dwustronnie, odmierzyć linijką równoległe linie co 1,5 cm, wyciąć paski ( pasek powinien mieć długość nie mniej nić 8 cm i nie więcej niż 20 cm), skleić razem wolne końce każdego paska tak aby powstały „pętelki", ułożyć z „pętelek" gwiazdkę i elementy połączyć klejem lub zszyć, zrobić zawieszkę; brzegi gwiazdki można naciąć i rozchylić w przeciwne strony; jeśli gwiazdka była wykonana z kartonu lub innego białego papieru można pomalować ją złota lub srebrna farba w sprayu lub spryskać klejem w sprayu i obsypać brokatem.
 
Gwiazdki z materiału
Materiały i narzędzia:
• Kartki z bloku technicznego
• Kawałki materiału
• Wata, skrawki gąbki, skrawki materiału
• Sznurek, wełna, tasiemki, wstążki, mulina
• Nożyczki, nici, igła, ołówek
Wykonanie:
Obrysować na dowolnym materiale gwiazdkę nr 5 lub 2, wyciąć dwa elementy gwiazdki, gwiazdki zszyć na lewej stronie (można maszynowo, lub ozdobnym ściegiem na prawej stronie) nie zapominając o pozostawieniu dziurki do wywinięcia ; wywinąć na prawą stronę, przez otworek wypełnić gwiazdkę, watą (należy ją mocno ubić) lub skrawkami gąbki czy materiałów (dobrze do wypełniania sprawdzają się stare rajstopy); dziurkę zaszyć, dorobić ozdobną zawieszkę (zawieszkę można też wszyć podczas zszywania 2 części gwiazdki. Gwiazdki można dowolnie ozdobić, np. jeśli jest z gładkiego materiału można naszyć koraliki czy cekiny, jeśli wykonane jest z materiału wzorzystego można wg tego samego wzoru wyciąć znacznie mniejszą gwiazdkę z gładkiego materiału (np. lnu) i doszyć do gwiazdki ozdobnym ściegiem używając kolorowej nitki.
 
Gwiazdki potporri
Materiały i narzędzia:
• Kartki z bloku technicznego
• Roślinne lub owocowe potpourri
• Sznurek, wełna, tasiemki, wstążki, mulina
• Nożyczki, ołówek, klej
Wykonanie:
Obrysować na dowolnym materiale gwiazdkę nr 5 lub 2, posmarować klejem i dokleić drobne potpourri ( o tym jak zrobić potpurii w wątku ‘bigos z roślin"); po wyschnięciu gwiazdkę obrócić i powtórzyć czynność, punktakiem lub nożyczkami zrobić dziurki i przewlec dowolną zawieszkę; jeśli na brzegach gwiazdki zostaną puste miejsca wypełnić je farbą konturówką; przygotowując owce na gwiazdkowe potpourri najlepiej przed procesem suszenia skórkę pomarańczową i skórkę cytrynową pociąć na kawałki około 1 - 1, 5 cm; robiąc gwiazdkę nr 2 można najpierw ramiona gwiazdki (kontur) obłożyć laskami wanilii (oczywiście dokleić) i kontur ten wypełnić wysuszoną skórką pomarańczową i cytrynową oraz goździkami. Tak na marginesie: na choince bardzo ładnie wyglądają zawieszone cale o gładkich lub karbowanych brzegach plastry wysuszonych tak jak do potpourri cytryn i pomarańcz.
 
Gwiazdka z wikliny
Materiały i narzędzia:
• Kartki z bloku technicznego
• Sznurek, wełna, tasiemki, wstążki
• nożyczki, ołówek
Wykonanie:
Obrysować na kartonie gwiazdkę nr 2 lub nr 5, posmarować klejem
Gwiazdki z ciasta solnego
Gwiazdki można zrobić też z ciasta solnego (wątek o ozdobach z ciasta solnego), do wykrawania gwiazdek z ciasta solnego można wykorzystać foremki w kształcie gwiazdek do ciastek
Gwiazdka z paciorków
Materiały i narzędzia:
• Szklane paciorki, koraliki, perełki
• Dość sztywny drucik
• Nożyczki, pęseta
Wykonanie:
Odciąć 4 równe kawałki drutu ( nie większe niż 8 cm), skrzyżować 2 kawałki drutu i przepleść je w miejscy skrzyżowania, kolejne dwa drucik położyć centralnie pomiędzy ramionami krzyża (tak aby powstała gwiazdka) przltając druciki w miejscu łączenia się, nanizać na druciki paciorki, korale lub perełki używając jednego materiału lub tworząc kompozycję, luźne końce drucika albo lekko zgiąć i włożyć do ostatniego na drucie koralika lub owinąć nim ostatni koralik tak aby koraliki nie rozsypywały się; dorobić prosta zawieszkę (np. z cienkiej żyłki wędkarskiej); tak wykonaną gwiazdkę można dodatkowo rozbudować - na długi na drucik lub żyłkę wędkarską nanizać koraliki, okręcić na jednym ramieniu gwiazdki tuż za ostatnim koralikiem na ramieniu drucik z koralikami prowadzić go do następnego ramienia wazki, naciągnąć, żeby nie było odwieszeń i zakręcić tuż nad ostaniem koralikiem, postępować tak aż do pierwszego ramiennie, od którego się zaczynało; jeśli gwiazdka jest duża można całą ją wypełnić postępując w ten sam sposób jak opiłam powyżej; można też zrobić gwiazdkę przestrzenna używając większej ilości drucików i wyginając je w różne strony.
 
Gwiazdki śnieżynki
Materiały i narzędzia:
• Małe białe pompony (można kupić w pasmanterii)
• Zapałki (bez siarki)
• Żyłka wędkarska
• Nożyczki, nić
Wykonanie:
Zapałki ułożyć tak jak druciki do poprzedniej gwiazdki, miejsce skrzyżowania zapałek, opleść nitką, końcówki zapałek posmarować klejem i wbić na nie pompony, z obu stron gwiazdki w miejscu krzyżowania się zapałek przykleić po pomponie; dorobić zawieszkę z żyłki wędkarskiej.
 
Gwiazdkowe bileciki do prezentów
Materiały i narzędzia:
• kartki z bloku technicznego, kartki z kolorowego bloku technicznego
• złota lub srebrna farba w sprayu, brokat, drobne koraliki, piórka, złota lub srebrna farba konturówka
• wstążki, rafia, ozdobna pasmanteria
• nożyczki, ołówek
Wykonanie:
I. Odrysować na kartonie gwiazdkę (nr 2 lub numer 5), oraz pomniejszoną o 1/3 tę samą gwiazdkę; gwiazdkę większą jednostronnie dowolnie ozdobić, przykleić centralnie mniejszą gwiazdkę - można ewentualnie ozdobić jej kontury, środek gwiazdki powinien być wolny aby można było tam wpisać imię obdarowanego; zamiast miejsca na napis można przykleić do gwiazdki wyciętą ze zdjęcia lub wydruku komputerowego twarz obdarowanego; wykonać ozdobną zawieszkę lub bilecik przykleić do prezentu;
II. Odrysować na kartonie w pastelowym kolorze gwiazdkę (nr 2 lub numer 5), brzegi gwiazdki ozdobić złotą lub srebrną konturówką; na nie ozdobioną konturówką część gwiazdki nakleić kolorowe piórka, tak aby wyraźnie wystawały poza kontur gwiazdki, wykonać ozdobną zawieszkę lub bilecik przykleić do prezentu;
III. Odrysować na białym lub w pastelowym kolorze kartonie gwiazdkę (nr 2 lub numer 5), w równej odległości od brzegu (około 3 mm) zrobić dookoła gwiazdki w równych odstępach dziurki; przez dziurki przewlec ozdobną wstążkę (rafię, kolorową grubą włóczkę), związać końce wstążki w kokardę i zostawić dwa dość długie wolne końce kokardy do przymocowania na prezencie;
IV. Odrysować na białym lub w pastelowym kolorze kartonie gwiazdkę (nr 2 lub numer 5), od brzegu posmarować dookoła gwiazdkę klejem (w zależności od wielkości gwiazdki szerokości warstwy kleju powinna mieć około 3 - 5 mm), zanurzyć gwiazdkę w rozsypanych koralikach czy brokacie, po wyschnięciu kleju szerokim miękkim pędzlem (np. do makijażu) zmieść reszki koralików lub brokatu, wykonać ozdobną zawieszkę lub bilecik przykleić do prezentu.


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl